Blizny to trwałe zmiany w skórze powstające w wyniku procesu gojenia się ran. Mogą być wynikiem różnych czynników, takich jak trądzik, ospa, oparzenia, urazy, operacje czy usunięcie pieprzyków. Blizny mogą mieć różne formy, od płaskich i bladych po przerostowe lub zanikowe.
Blizny pojawiają się na skutek różnych urazów oraz gojenia się ran. Wszędzie, gdzie dojdzie do przerwania tkanki, będą występować blizny. Dotyczy to również zabiegów chirurgicznych. Ponadto blizny pojawiają się również po przebytym trądziku w wieku młodzieńczym oraz u osób dorosłych.
Blizny zazwyczaj posiadają jaśniejszy kolor od skóry, przez co widocznie się odznaczają. Początkowo mogą przyjmować kolor od czerwonego po różowy, a wraz z czasem blakną. Wszystko dlatego, że w miejscu rany powstaje tkanka łączna włóknista, która nie posiada melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za barwę skóry.
Istnieje kilka rodzajów blizn, które tworzą się na skutek urazów. Często spotyka się problematyczne blizny po trądziku czy blizny po ospie. Są to blizny przerostowe, które mają postać zgrubień i wypukłych guzków. Z kolei blizny zanikowe przyjmują kształt pofałdowanej skóry z licznymi nierównymi zagłębieniami np. blizna po cesarskim cięciu. Po trądziku mogą również pozostać przebarwienia, czyli widoczne plamy. Powstają one na skutek przebytego stanu zapalnego skóry. Pozostałe rodzaje blizn:
- Blizny atroficzne: Są to blizny, które tworzą zagłębienia w skórze, często występują po trądziku.
- Blizny przerostowe: Charakteryzują się tym, że są wzniesione powyżej poziomu skóry, ale nie rozprzestrzeniają się poza granicę pierwotnej rany. Są czerwone i mogą być bolesne lub swędzące.
- Blizny keloidowe: Są to wzniesione blizny, które rozprzestrzeniają się poza obszar pierwotnej rany. Mogą rosnąć przez długi czas i często są trudne do leczenia.
- Blizny rozstępowe: Są to długie, wąskie pasma na skórze, które powstają, gdy skóra jest szybko rozciągana, na przykład podczas ciąży lub szybkiego przyrostu masy ciała.
- Blizny przeszczepowe: Pojawiają się po przeszczepach skóry lub innych chirurgicznych procedurach naprawczych.
- Blizny oparzeniowe: Tworzą się w wyniku gojenia ran po oparzeniach. Mogą być szczególnie skomplikowane, ponieważ często wpływają na większe obszary skóry i mogą ograniczać ruchomość.
Blizny mimo, że nie powodują żadnych dolegliwości bólowych często stanowią problem natury estetycznej. Szczególnie, jeśli umiejscowione są w widocznych miejscach stają się przyczyną kompleksów. Aby się ich pozbyć stosuje się specjalne maści i kremy.
Jednak dużo skuteczniejsze są zabiegi medycyny estetycznej, które spłycają blizny i sprawiają, że stają się mniej widoczne, a skóra odzyskuje gładki i jednolity wygląd. Podczas zabiegów skóra jest pobudzana do regeneracji oraz stymuluje się produkcję kolagenu odpowiedzialnego za sprężystość i jędrność skóry.
Polecane zabiegi
Blizny - pytania i odpowiedzi
Jakie są sposoby na usuwanie blizn?
Istnieje kilka metod usuwania lub zmniejszania widoczności blizn, w tym laseroterapia, dermabrazja, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, a także zastosowanie specjalnych kremów i maści. Wybór metody zależy od rodzaju blizny, jej wielkości, lokalizacji oraz indywidualnych preferencji pacjenta.
Jakie są rodzaje blizn?
Do najczęstszych rodzajów blizn należą blizny potrądzikowe, blizny po ospie, przerostowe, zanikowe, blizny po oparzeniach oraz blizny po operacjach. Każdy typ wymaga indywidualnie dostosowanego podejścia terapeutycznego.
Czy istnieją skuteczne kremy na blizny?
Tak, istnieją kremy i maści zawierające składniki, takie jak Sutricon, które mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności blizn poprzez nawilżanie skóry, stymulowanie regeneracji i zmniejszanie stanu zapalnego.
Co to jest mobilizacja blizn?
Mobilizacja blizn to technika fizjoterapeutyczna stosowana do poprawy elastyczności i funkcjonowania tkanki bliznowatej. Może obejmować masaż, ćwiczenia rozciągające oraz inne metody fizjoterapii, które pomagają zmniejszyć sztywność i poprawić ruchomość w obszarze blizny.
- Laser tulowy – czym jest i jak działa?
- Jak dbać o skórę po zabiegach laserowych?
- Mezoterapia dla różnych problemów skórnych
- Blizna przerostowa – przyczyny, powstawanie oraz zabiegi
- Blizna po cesarskim cięciu - Jak dbać o blizny po CC?
- Co to jest i na czym polega fotoodmładzanie?
- Laser pikosekundowy - czym jest? wskazania i efekty
- Blizny po ospie - jak się pozbyć? Domowe sposoby i zabiegi
- Fakty i mity o pielęgnacji blizny po cesarskim cięciu
- Jak dbać o blizny po zabiegach w domu i gabinecie?