Objawy starzenia się skóry są nieuniknione, jednak wielu z nas wciąż trudno się z nimi pogodzić, zwłaszcza jeśli zmarszczki i kurze łapki pojawiają się na twarzy, która – jakby nie było – jest naszą wizytówką. Naturalnym odruchem jest sięgnięcie po krem przeciwzmarszczkowy dostosowany do naszego wieku. Co jednak robić, kiedy nie przynosi on oczekiwanych rezultatów? Odpowiadamy.

Dlaczego powstają zmarszczki?

Zmarszczki to problem natury estetycznej, który najbardziej widoczny jest na twarzy, szyi, dekolcie oraz dłoniach, czyli miejscach, które najczęściej narażone są na działanie czynników zewnętrznych. Mimo że starzenie się organizmu należy do nieuniknionych procesów fizjologicznych, to istnieją czynniki zewnętrze, które mogą je przyspieszać. Wśród nich wyróżnić można:

  • promieniowanie słoneczne,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry,
  • palenie papierosów (zmarszczki palacza),
  • niewłaściwa dieta,
  • stres,
  • smog,
  • zanieczyszczone powietrze.

Dodatkowo musimy pamiętać, że skóra oddziela nasz organizm od świata zewnętrznego, w związku z czym jako pierwsza ma kontakt z wszystkimi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, przez co starzeje się zdecydowanie szybciej, niż narządy wewnętrzne.

Pierwsze lekko zauważalne zmarszczki mogą pojawić się na skórze już po 20 roku życia. Ma to związek z rozpoczęciem stopniowego ubywania w skórze włókien kolagenowych i elastyny. Dodatkowo wraz z wiekiem w naszej skórze zmniejsza się również zawartość cennego kwasu hialuronowego, który wiąże wodę i odpowiada za prawidłowe nawilżenie powłoki skórnej. Efekt? Nasza skóra staje się sucha i cienka i zaczynają się na niej pojawiać zmarszczki, które wraz z upływem czasu coraz bardziej się utrwalają. Na szczęście proces ten można nieco spowolnić, by cieszyć się młodą skórą jak najdłużej.

Toksyna botulinowa na wygładzenie zmarszczek na czole

Toksyna botulinowa to metoda na zmarszczki stosowana w medycynie estetycznej od wielu lat. Substancję tą nazywamy botoksem lub jadem kiełbasianym. Jest ona wytwarzana przez bakterie z rodzaju Clostridium botulinum. Substancja ta wykorzystana w bezpiecznych dawkach pod okiem specjalisty przynosi zadowalające efekty w walce ze zmarszczkami. Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na blokowaniu impulsów nerwowych, odpowiedzialnych za napinanie mięśni, co wywołuje ich czasowy paraliż, widoczny w postaci wyraźnego wypłycenia zmarszczek. Botoks na zmarszczki jest chętnie wykorzystywany w zabiegach odmładzających i cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów.

Likwidacja zmarszczek botoksem w Klinice OT.CO w Warszawie

Zmarszczki na czole – jak im zapobiegać?

Zmarszczki na czole to jedne ze zmarszczek mimicznych, które pojawiają się wyjątkowo wcześnie. O ile mężczyźni zdają się nimi przejmować nieco mniej, o tyle u kobiet często są one przyczyną kompleksów, szczególnie jeżeli stają się widoczne w młodym wieku. Te dodatkowo rzucają się w oczy, kiedy zbiera się w nich podkład. Zmarszczki na czole powstają właśnie tam, głównie dlatego, że nieco mniejszą uwagę w pielęgnacji poświęcamy temu obszarowi. W związku z tym dobrym sposobem na zapobieganie im jest odpowiedni dobór kosmetyków pielęgnacyjnych wraz z kosmetologiem. Oprócz tego pomocne jest wykonywanie zabiegów profilaktycznych – dokładnego oczyszczania skóry, peelingów chemicznych, aplikowania odżywczych kuracji i ampułek.

Nieco inaczej wygląda profilaktyka przeciwzmarszczkowa, natomiast inaczej usuwanie i wypełnianie zmarszczek, które już pojawiły się na naszej skórze. Profilaktycznie doskonale sprawdza się mezoterapia, mikrodermabrazja i karboksyterapia, natomiast w celu wypełnienia powstałych bruzd – kwas hialuronowy, toksyna botulinowa czy laser frakcyjny. Oczywiście część z wymienionych rozwiązań można stosować w obu przypadkach – te z pewnością pomogą na zmarszczki na czole. Poniżej omówimy szerzej polecane zabiegi powiązane z tym problemem. W jaki sposób można zniwelować widoczność zmarszczek?

Nawilżający kwas hialuronowy na zmarszczki pod oczami

Kwas hialuronowy to jeden z ważniejszych składników naszej skóry. Jego głównym zadaniem jest nawilżanie skóry, co wynika ze zdolności wiązania wody. Wraz z wiekiem jednak jego naturalna zawartość stopniowo się zmniejsza, czego skutkiem jest sucha skóra ze skłonnościami do zmarszczek i kurzych łapek. Płynne lub żelowe preparaty kwasu hialuronowego podawane są w zabiegach medycyny estetycznej za pomocą cienkich igieł, co daje wyraźny efekt wygładzenia, nawilżenia i odmłodzenia skóry w naturalny sposób. Zastosowanie preparatów kwasu hialuronowego daje również efekt w postaci pobudzenia fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra stopniowo odzyskuje utraconą jędrność.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym w Klinice OT.CO w Warszawie

Regeneracyjna moc lasera frakcyjnego

Laser frakcyjny eCO2 Lutronic marki UST to jeden z nowoczesnych laserów nowej generacji, który przynosi zadowalające efekty w walce z objawami starzenia się skóry. Mechanizm jego działania opiera się na wytworzeniu w skórze kontrolowanych mikrouszkodzeń, których nie widać gołym okiem. Działanie to stymuluje komórki skóry do szybkiej regeneracji, gojenia się, a także produkcji nowych włókien kolagenowych. W efekcie skóra staje się bardziej napięta i wygładzona, a uzyskany efekt odmładzający jest w pełni naturalny. Jedną z głównych zalet lasera frakcyjnego na zmarszczki jest też jego bezpieczeństwo oraz krótki okres rekonwalescencji po zabiegu, który zwykle trwa około tygodnia.

Laserowe usuwanie zmarszczek w Klinice OT.CO w Warszawie

Odmładzanie skóry osoczem bogatopłytkowym

Nieco innym sposobem na pozbycie się zmarszczek w naturalny sposób jest wykorzystanie osocza bogatopłytkowego z własnej krwi pacjenta. Metoda ta ma wiele zalet, jednak najważniejszą z nich jest wykorzystanie preparatu swoistego biologicznie, który nie wywołuje reakcji alergicznych po podskórnym podaniu. Osocze bogatopłytkowe na zmarszczki stymuluje skórę do odnowy i rewitalizacji, co pozwala uzyskać naturalne wygładzenie skóry. Podczas wykonywania zabiegu od pacjenta zostaje pobrana jego własna krew, a następnie za pomocą specjalnej wirówki przygotowuje się z niej preparat. Tak przygotowana substancja jest mieszaniną komórek macierzystych i czynników wzrostu, która zostaje podana za pomocą cienkiej igły pod skórę. Na efekty co prawda trzeba trochę poczekać, jednak osocze bogatopłytkowe na zmarszczki wyraźnie odmładza i rozświetla cerę w naturalny sposób, ot co!.

Mezoterapia z wykorzystaniem kolagenu

Kolagen to jedno z głównych białek naszego organizmu, które bierze udział w budowie skóry, ścięgien oraz kości. Niestety jego ilość wraz z wiekiem stopniowo się zmniejsza, dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o jego uzupełnienie w skórze. Pozwala to uniknąć zmarszczek, a także poprawić kondycję skóry poprzez jej nawilżenie i uelastycznienie. Zabieg na zmarszczki kolagenem wykonywany jest za pomocą cienkich igieł, a mezoterapia tego typu jako zabieg liftingujący cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów naszej Kliniki.

Odmładzanie ultradźwiękami – HIFU

HIFU (ang. High Intensity Focused Ultrasound) to popularny zabieg medycyny estetycznej, polegający na stymulacji skóry do obkurczania się za pomocą ultradźwięków o wysokiej częstotliwości, generowanych przez specjalnie urządzenie.

Regeneracja skóry odbywa się podobnie jak w przypadku laseroterapii za sprawą powstających mikrouszkodzeń skóry wywołanych działaniem ultradźwięków, a dokładniej uszkodzenia komórek skóry pod wpływem lokalnie podwyższonej temperatury. Zabieg HIFU zaliczany jest do bezpiecznych metod odmładzających, ponieważ nie narusza zewnętrznych warstw skóry, co przyczynia się również do krótszego okresu gojenia się i regeneracji głębszych partii skóry.

Lifting skóry nićmi PDO na zmarszczki

Słowo lifting bardzo często kojarzone jest ze skalpelem i długim okresem rekonwalescencji. Tymczasem da się go wykonać zdecydowanie łagodniej. Nici PDO to świetne, mało inwazyjne rozwiązanie na zmarszczki, które unosi zwiotczałą skórę ku górze oraz stymuluje produkcję nowych włókien kolagenu i elastyny. Taka rewitalizacja pozwala znacznie wygładzić cerę oraz wypłycić zmarszczki.

Kolagenowe nici PDO na twarz w Klinice OT.CO w Warszawie

Nici PDO wykonane są z rozpuszczalnych materiałów, a ich wprowadzanie pod skórę odbywa się za pomocą kilku, precyzyjnych ukłuć igłą. Pozytywne działanie terapii może utrzymywać się nawet przez 2 lata, dzięki czemu na długi czas można zapomnieć o zmarszczkach. Zabieg zazwyczaj wykonuje się na twarzy, jednak nici PDO można również wczepić w inne części ciała.

Mikrodermabrazja i peeling chemiczny na zmarszczki

Terapia starzenia się skóry to obszerna dziedzina, oferująca wiele zabiegów medycyny estetycznej. Do często stosowanych zabiegów zaliczyć można również złuszczanie naskórka, które ma na celu pobudzenie procesów regeneracyjnych, a w efekcie wygładzenie skóry. Podczas mikrodermabrazji wykorzystywane są niewielkie kryształki, np. korundu, głowice diamentowe lub roztwory soli fizjologicznych, które za pomocą specjalnego urządzenia kierowane są na wybrany fragment skóry, a następnie odsysane dedykowaną głowicą wraz z usuniętym, martwym naskórkiem.

Mikrodermabrazja w Klinice OT.CO w Warszawie

Innym rozwiązaniem jest natomiast peeling chemiczny, który wykonuje się za pomocą specjalnie dobranego kwasu medycznego. O jego rodzaju oraz stężeniu decyduje się po wstępnej ocenie stanu skóry oraz ustaleniu jej wymagań. Zabieg pozwala dogłębnie oczyścić skórę, dzięki czemu szybciej zachodzą w niej procesy rewitalizacyjne, a zmarszczki ulegają zauważalnemu wygładzeniu. Dla uzyskania optymalnych efektów terapii należy pamiętać o wykonywaniu tych zabiegów w regularnych odstępach czasu.

Peelingi chemiczne w Klinice OT.CO w Warszawie

Karboksyterapia na objawy starzenia się skóry

Karboksyterapia to zabieg wykorzystujący dwutlenek węgla, który powstaje naturalnie w naszym organizmie w wyniku oddychania. Metoda polega na podskórnym wprowadzeniu gazu, który rozprzestrzeniając się w tkankach poszerza naczynia krwionośne, poprawiając ich ukrwienie i mikrokrążenie, a jednocześnie częściowo wpływa na rozpuszczanie komórek tłuszczowych. Rozwiązanie to więc nie tylko wygładza skórę, ale również pozwala zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej.

Karboksyterapia CO2 w Klinice OT.CO w Warszawie

Piękna i młoda skóra to ozdoba każdego z nas. Aby jednak cieszyć się nią jak najdłużej, należy pomyśleć o jej pielęgnacji już teraz, ot co.

emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...