Mimika jest niezwykle cenna, ponieważ to ona pozwala nam wyrażać emocje. Niestety powtarzające się ruchy twarzy prowadzą do powstawania pierwszych zmarszczek, czyli tzw. zmarszczek mimicznych. Nie da się całkowicie zapobiec ich powstawaniu, ale można spowolnić ten proces, a nawet zmniejszyć widoczność zmarszczek, które już się pojawiły. Co więc warto wiedzieć o zmarszczkach mimicznych?

Dlaczego zmarszczki mimiczne powstają tak szybko?

Kobiety, które nie przekroczyły nawet 30. roku życia, często są przekonane, że nie problem zmarszczek jeszcze ich nie dotyczy. Niestety rzeczywistość zazwyczaj okazuje się inna, ponieważ zmarszczki mimiczne pojawiają się jako pierwsze, już około 25. roku życia. U osób o bogatej mimice dzieje się to oczywiście szybciej, niż u tych, które są mniej ekspresyjne. Początkowo zmarszczki mimiczne mają charakter dynamiczny, czyli są widoczne tylko podczas robienia konkretnej miny, a następnie znikają. Z czasem się jednak utrwalają i są widoczne nawet na zrelaksowanej twarzy. Kiedy zmarszczki stają się statyczne, na stałe zmieniają wyraz twarzy, mogą nadawać groźny lub posępny wygląd, bez względu na emocje, które odczuwamy.

Jakie zmarszczki mimiczne pojawiają się najczęściej?

Oczywiście jest to zależne od mimiki konkretnej osoby, ale można wyróżnić kilka najpowszechniejszych rodzajów zmarszczek mimicznych. Należą do nich przede wszystkim:

 • Lwia zmarszczka – to dwie bruzdy pojawiające się między brwiami, szczególnie jeśli często je marszczymy. Kiedy zostają utrwalone, twarz ciągle wygląda na zmartwioną lub rozgniewaną.
 • Kurze łapki – promieniście ułożone linie wokół zewnętrznych kącików oczu. Jako jedne z nielicznych zmarszczek mimicznych, nie sprawiają, że twarz jest smutna lub zła, ale kojarzą się z uśmiechem. Pojawiają się szybko, ponieważ skóra wokół oczu jest cienka i delikatna. Ten proces dodatkowo przyspieszają częste uśmiechanie się oraz mrużenie oczu np. jeśli unikamy noszenia okularów przeciwsłonecznych lub nie korygujemy wady wzroku.
 • Zmarszczki palacza – pionowe linie nad górną wargą, najczęściej pojawiają się, jak sama nazwa wskazuje, u osób, które palą papierosy. Sprzyja temu nie tylko układanie ust w dzióbek, podczas zaciągania się, ale też stres oksydacyjny wywołany szkodliwymi substancjami znajdującymi się w papierosach.
 • Zmarszczki poziome czoła – wynikają przede wszystkim ze zdziwienia i częstego unoszenia brwi. Początkowo są to delikatnie zarysowane linie, ale z czasem pogłębiają się, przez co czoło staje się pofałdowane.

Jak spowolnić powstawanie zmarszczek mimicznych?

Procesy starzenia się skóry są naturalne i nie da się ich całkowicie wykluczyć: produkcja kolagenu i elastyny zaczyna spadać już ok. 25. roku życia. Powstawanie zmarszczek mimicznych da się jednak spowolnić, za pomocą takich nawyków, jak:

 • Rzucenie palenia – niestety dym papierosowy sprawia, że skóra staje się ziemista i niedotleniona. Powoduje też zwiększone powstawanie wolnych rodników, co przyspiesza procesy starzenia.
 • Pij dużo wody – powtarza się to wręcz do znudzenia, ale rzeczywiście na suchej, odwodnionej skórze zmarszczki pojawiają się szybciej.
 • Śpij na plecach – w tej pozycji skóra jest najbardziej zrelaksowana, a zmarszczki się nie utrwalają.
 • Nakładaj kremy z SPF 50 – ochrona przed słońcem to podstawa, jeśli chcesz spowolnić powstawanie zmarszczek. Kremy powinno się aplikować nie tylko przed opalaniem, ale każdym wyjściem na słońce. Promieniowanie UV przyspiesza rozkład kolagenu i elastyny oraz wprowadza skórę w stan stresu oksydacyjnego.
 • Noś okulary przeciwsłoneczne – nie tylko ze względu na ochronę wzroku, ale też, żeby uniknąć mrużenia oczu podczas spaceru czy jazdy samochodem.
 • Nie ignoruj wady wzroku – brak soczewek lub okularów powoduje mrużenie oczu, co przyspiesza powstawanie kurzych łapek.
 • Stosuj odpowiednie kosmetyki – retinoidy, witaminę C czy kwas hialuronowy warto wdrożyć do pielęgnacji nawet zanim zmarszczki staną się widoczne. Będą działać jeszcze lepiej, jeśli np. wmasujesz serum za pomocą rolllera.

Co robić, jeśli zmarszczki mimiczne już są widoczne?

Dobra pielęgnacja i zdrowy styl życia spowalniają powstawanie zmarszczek, ale nie zmienia to faktu, że procesów starzenia nie da się całkowicie zatrzymać. Ich widoczność można za to zminimalizować, dzięki zabiegom chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań jest toksyna botulinowa, czyli popularny botoks. Jego podanie zatrzymuje ruchy mięśni nawet na 6 miesięcy, dzięki czemu twarz staje się bardziej zrelaksowana – a zmarszczki, niewidoczne.

Bardziej radykalnym rozwiązaniem, na które decydują się zazwyczaj dojrzałe kobiety, jest lifting twarzy. Zabieg pozwala wygładzić nawet głębokie zmarszczki, poprawić kontur twarzy oraz pozbyć się drugiego podbródka. Co ważne, efekty utrzymują się nawet do 10 lat po wykonaniu liftingu. Dobrym sposobem na utrwalone zmarszczki mimiczne jest też podniesienie brwi. W wyniku zabiegu, zwiększa się napięcie skóry na czole, dzięki czemu poziome bruzdy przestają być widoczne. Efekty liftingu są trwałe, ale to, jak długo będą się utrzymywać, w dużej mierze zależy do pacjenta. Warto zadbać o regularną pielęgnację i unikać wahań wagi.

Powstawanie zmarszczek jest naturalne, ale nie oznacza to, że nie można spowalniać lub nawet cofać tego procesu. Z pomocą przychodzą nie tylko regularna pielęgnacja, ale też medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna.