Tłuszczak to zmiana skórna, która przyjmuje postać wypukłego guza. Tłuszczaki występują pojedynczo lub w licznych skupieniach. W większości przypadków nie są powodem do niepokoju o zdrowie, jednak znacząco wpływają na wygląd oraz estetykę skóry.

Tłuszczak to guz, który zbudowany jest z komórek tłuszczowych otoczonych torebką łącznotkankową. Zazwyczaj przyjmuje kształt owalny oraz podłużny, a jego rozmiary mogą wynosić do kilku centymetrów. W większości przypadków tłuszczaki zlokalizowane są w tkance podskórnej w obszarze karku, ramion, pleców oraz przedramionach, udach i pośladkach. Może się również zdarzyć, że wystąpią w obrębie narządów wewnętrznych. W takim wypadku mogą wpływać na nasze zdrowie.

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są jednoznaczne. Przypuszcza się, że za ich pojawienie odpowiedzialne są geny lub uraz mechaniczny. Ponadto zauważono, że u osób cierpiących na chorobę Darcuma, Cowden, Madelunga oraz zespół Gardnera znacznie częściej rozwijają się tłuszczaki.

Objawami tłuszczaków jest pojawienie się z początku niewielkiego zgrubienia, które jest miękkie w dotyku. Z czasem może ono rosnąć i przyjmować formę guza. Ich pojawienie się nie jest związane z dolegliwościami bólowymi, zmianami koloru skóry, czy stanami zapalnymi.

Ze względów estetycznych wiele osób decyduje się na usunięcie tłuszczaka. W tym celu warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które oferuje nasza klinika. Usunąć można zarówno niewielkie, jak i stosunkowo głęboko położone tłuszczaki pozbywając się niechcianej zmiany.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje