Problemy skórne dotykają wiele osób w różnym wieku, nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania. Jednym z takich schorzeń jest trądzik odwrócony, który należy do przewlekłych zapalnych chorób skórnych. Jak go rozpoznać oraz jak postępować, aby przynieść sobie ulgę i poprawić wygląd skóry?

Trądzik odwrócony – co to takiego?

Trądzik odwrócony zwany także inaczej ropnym zapaleniem apokrynowych gruczołów potowych, jest przewlekłą chorobą skórną. Występuje on nie tylko na twarzy, ale trądzik odwrócony pod pachami, czy na wargach sromowych to równie częsta lokalizacja zmian skórnych. Schorzenie to jest trudne w leczeniu, może nawracać, a także wyglądać nieestetycznie. Co więcej, zmiany na skórze mogą powodować ból i dyskomfort.

Jak wygląda trądzik odwrócony?

Odwrócony trądzik to dość charakterystyczne zmiany skórne. Są to guzki, przetoki i ropnie, głęboko osadzone i obejmujące także mieszki włosowe. Zmiany te są bolesne i najczęściej rozwijają się w okolicach, gdzie znajdują się gruczoły potowe. Tak więc trądzik odwrócony na pośladkach, pod pachami, na wargach sromowych, a także w pachwinie, czy na skórze głowy to najczęstsza jego lokalizacja. Jeżeli macie wątpliwości, czy obecne na waszej skórze zmiany skórne to trądzik odwrócony, to zdjęcia dostępne w internecie powinny rozwiać Wasze wątpliwości. Sprawdź poradnik dla pacjentów.

tradzik odwrocony

Pierwsze objawy trądziku odwróconego

Trądzik odwrócony daje objawy, które można łatwo zauważyć. Przede wszystkim zaniepokoić powinny podskórne guzki, które powodują ból. Są one niewielkich rozmiarów od 0,5 mm do 2 cm i wypełnione ropą. U niektórych osób jeszcze zanim pojawi się guzek, występuje w tym miejscu pieczenie i swędzenie skóry. Pojawiające się na skórze guzki rosną i łączą się ze sobą. Po pęknięciu wypływa z nich ropa oraz krew o dość nieprzyjemnym zapachu. Natomiast zagojone zmiany pozostawiają blizny. Poza ropnymi guzkami na skórze mogą pojawić się także tak zwane zaskórniki otwarte, czyli zgrubienia z czarną kropką. Jeżeli trądzik odwrócony pojawi się w pachwinie, czy pod pachami może być szczególnie uciążliwy. Tarcie i ruch będą dodatkowo potęgować odczuwalny ból.

Przyczyny pojawienia się trądziku odwróconego

Przewlekły stan zapalny apokrynowych gruczołów potowych jest złożoną przypadłością, którą mogą wywoływać różnorodne czynniki. Do tej pory jednoznacznie nie określono przyczyn, a nowe badania dostarczają informacji o kolejnych przyczynach i czynnikach ryzyka wpływających na pojawienie się trądziku odwróconego.

Główne przyczyny trądziku odwróconego

Trądzik odwrócony i przyczyny jego pojawienia się są różne. Jednak jako główne powody podaje się czynniki immunologiczne oraz hormonalne. Dodatkowo schorzenie to pojawia się na skutek zaburzeń aparatu włosowo – łojowego, czy zaburzeń flory bakteryjnej skóry. Ponadto genetyka także odgrywa dużą rolę w przypadku występowania trądziku odwróconego.

Czynniki ryzyka

Nieodpowiedni tryb życia może się przyczynić także do powstania trądziku odwróconego lub do nasilenia jego objawów. Trądzik odwrócony na głowie, twarzy, pod pachami, czy w pachwinach może pojawiać się częściej u osób otyłych, a także palących tytoń. Dodatkowo ropne zmiany skórne mogą towarzyszyć osobom chorującym na cukrzycę, czy choroby autoimmunologiczne. Warto też być świadomym, że dezodoranty i chemiczne depilatory także mogą przyczyniać się do powstania schorzenia lub potęgować jego objawy.

Leczenie trądziku odwróconego

Trądzik odwrócony i jego leczenie to złożony i długotrwały proces. W zależności od rozległości zmian stosuje się leczenie niefarmakologiczne, farmakologiczne i zabiegowe. Trądzik odwrócony i domowe sposoby łagodzenia jego objawów to także skuteczna walka z problemem.

Postępowanie łagodzące objawy

W przypadku pojawienia się trądziku odwróconego na wargach sromowych, pod pachami, czy w pachwinach dobrym rozwiązaniem jest wybór przewiewnych ubrań wykonanych z naturalnych materiałów. Ponadto osoby palące powinny natychmiast ograniczyć nałóg. Kluczowe jest także zadbanie o prawidłową masę ciała. W przypadku trądziku odwróconego dieta pozwala nie tylko zgubić nadmiar kilogramów, ale też pomóc unormować metabolizm i dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.

Farmakologiczne leczenie trądziku odwróconego

Trądzik odwrócony i jego leczenie farmakologiczne zależy od ilości i stadium zaawansowania zmian skórnych. W przypadku lekkich objawów może się okazać wystarczające wdrożenie odpowiednich preparatów przeciwbakteryjnych do pielęgnacji skóry. Natomiast bardziej zaawansowany stan zapalny wymaga zastosowania leków na trądzik odwrócony. Stosuje się między innymi antybiotyki oraz leki przeciwzapalne takie, jak ibuprofen, czy znieczulające z lidokainą. Stosuje się także leki biologiczne na trądzik odwrócony. Jest to adalimumabem podawany w postaci zastrzyków.

Zabiegowe leczenie trądziku odwróconego

W leczeniu stanów zapalnych skóry dostępne są także specjalistyczne zabiegi chirurgiczne oraz z zakresu medycyny estetycznej. To między innymi deroofing polegający na usunięciu tkanki nad przetoką. Alternatywą jest laseroterapia z laserem CO2 lub neodymowo – yagowym. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby przeprowadza się także chirurgiczne wycięcie tkanek objętych stanem zapalnym, czy też w trudnych przypadkach wycina się tkanki objęte schorzeniem aż do głębokości powięzi mięśniowej i usuwa się przetoki.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem odwróconym?

Aby móc ograniczyć objawy i dolegliwości związane ze stanem zapalnym skóry, kluczowe jest podjęcie odpowiednich kroków. Leczenie biologiczne trądziku odwróconego, farmakologiczne, czy też zabiegi to nie wszystko. Ważna jest także codzienna pielęgnacja skóry.

Kosmetyki pomocne w pielęgnacji skóry z odwróconym trądzikiem

Proces leczenia warto wspomagać prawidłową pielęgnacją skóry. Przede wszystkim trądzik odwrócony i zioła to dobre połączenie. Warto sięgać po naturalne kosmetyki myjące, bez sztucznych zapachów i substancji drażniących. Warto sięgać po produkty zawierające środki antyseptyczne takie, jak przykładowo pirytionian cynku lub triklosan.

Do jakiego lekarza udać się z trądzikiem odwróconym?

Domowa pielęgnacja może złagodzić objawy trądziku odwróconego, ale nie będzie skuteczna w całkowitym wyleczeniu. Gdzie leczyć trądzik odwrócony? Możecie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni stan zdrowia skóry i wystawi skierowanie do lekarza specjalisty. Zazwyczaj zalecana jest wizyta u dermatologa, który dobierze odpowiednie leki, a w przypadku zaawansowanych zmian pokieruje do leczenia zabiegowego lub chirurgicznego. To jak trądzik odwrócony leczyć, zależy w dużej mierze od przyczyn, które go wywołały oraz stadium zaawansowania.

Źródła:
  1. Trądzik odwrócony – przyczyny i sposoby leczenia, Autor: lek. Magdalena Wiercińska, dostęp z dnia 29.08.2024r.
  2. Sieradzki J., Płaczkiewicz-Jankowska E., Zespół metaboliczny, Mała Interna Szczeklika 2021/2022, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2021.
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....