Piękna, gładka skóra pozbawiona cellulitu jest marzeniem wielu kobiet – zarówno nastolatek, jak i w dojrzałym wieku. Niestety, na skutek zmian zachodzących w organizmie oraz zalegających toksyn Panie mogą zmagać się z takimi problemami, jak wrastające włoski, rogowacenie skóry oraz właśnie cellulit. Antidotum na te problemy stanowi właśnie szczotkowanie na sucho. To absolutny hit w branży beauty. Regularnie wykonywany rytuał masażu pozwala kobietom skutecznie usunąć toksyny z ciała i pozbyć się cellulitu. Jego zalet jest o wiele więcej, a co więcej – wystarczy poświęcić tylko 5 minut dziennie, aby zauważyć efekty.
Na czym polega szczotkowanie na sucho?
Szczotkowanie na sucho – jak sama nazwa wskazuje – to masaż, który wykonuje się bez użycia kosmetyków, wystarczy odpowiednia szczotka. Zalecany jest do wykonywania codziennie w zależności od stopnia zaawansowania oraz danej partii ciała. Szczotkowanie na sucho stanowi połączenie masażu i peelingu w jednym. Wywodzi się z krajów Dalekiego Wschodu, gdzie początkowo stosowano wysuszone, twarde liście traw. Później zastąpiono je specjalną szczotką z naturalnym włosiem.
Oczyszczanie skóry na sucho w Klinice OT.CO w Warszawie
Dzięki temu zabiegowi skóra zyskuje gładkość, jędrność i elastyczność, a nakładane na nią kosmetyki znacznie lepiej się wchłaniają. Warto więc szczotkować ciało na sucho tuż przed nałożeniem na nie ulubionego masła lub innego preparatu. Skóra po masażu jest wyraźnie pobudzona i wygładzona. Podobnie reaguje układ krwionośny i limfatyczny.
Jak wykonywać szczotkowanie na sucho?
Masaż wykonuje się zawsze ruchem od dołu ku górze, w kierunku serca, zaczynając od stóp, a kończąc na dekolcie. Ruchy, które się wykonuje, powinny być delikatne. Nie należy dociskać szczotki, ale prowadzić ją po ciele delikatnie, spokojnie. Na brzucha zaleca się wykonywać okrężne ruchy – zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Szczotkowanie rąk rozpoczyna się natomiast zawsze od dłoni, przez przedramię aż do ramienia. Następnie przechodzi się od szyi w dół do piersi. Wokół nich wykonuje się okrężne ruchy lub ósemki. Warto pamiętać, aby masaż w okolicach biustu i brzucha był delikatniejszy, a na udach i pośladkach, mocniejszy.
Szczotkę z dłuższym włosiem należy trzymać pod kątem 45 stopni do ciała. Unika się prostopadłego ułożenia szczotki, ponieważ wtedy włosie może podrażnić skórę. Ruchy w trakcie masażu powinny być krótkie i posuwiste. W przypadku szczotki z krótkim włosiem nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań, aby wykonywać masaż pod kątem prostym.
Jaką szczotkę wybrać do masażu na sucho?
Jedyne, czego potrzeba do masażu na sucho, to odpowiednia szczotka. Najważniejsze, aby była wykonana z naturalnego włosia. Nie może być też zbyt miękka, ani zbyt twarda. Przez wiele lat posłużą m.in. szczotki z drewna bukowego. Można wybrać zarówno szczotkę z krótką, jak i z długą rączką. Naturalne szczotki nie podrażniają ciała i świetnie spełniają swoją rolę. Na początek zaleca się wybór szczotki, która będzie pasować do dłoni. Ułatwi to znacznie wykonywanie ruchów i łatwiej będzie wyczuć cały proces masażu.
Jak długo stosować szczotkę do ciała?
Drewniane szczotki do masażu na sucho mogą być używane nawet przez kilka miesięcy. To więc doskonała propozycja dla osób, które wyznają ideę „less waste”. Tradycyjne kosmetyki zwiększają ilość produkowanych odpadów. Odpowiednio stosowana i przechowywana szczotka do masażu na sucho z pewnością zastąpi kilkanaście opakowań peelingów do ciała.
Naturalne szczotki z dobrej jakości materiału są bardzo trwałe, dlatego utrzymanie ich w czystości jest naprawdę proste. Wystarczy minimum raz w tygodniu umyć szczotkę pod bieżącą wodę, stosując delikatny detergent. Następnie taką szczotkę stawia się włosiem do góry, aby wyschła. Nie należy zostawiać jej na kaloryferze lub w pobliżu grzejników, ponieważ włosie może ulec odkształceniu, a drewno popękać. To z kolei spowoduje, że przestanie spełniać swoją rolę.
Kiedy stosować szczotkowanie na sucho?
Najważniejszy efekt szczotkowania na sucho to redukcja cellulitu oraz związany z nim efekt złuszczania. Taki rytuał jest więc równie często nazywany peelingiem. Masaż na sucho doskonale wspomaga także usuwanie martwych komórek naskórna oraz poprawia krążenie limfy w organizmie. W rezultacie skóra staje się gładsza, zyskuje większe napięcie, nabiera zdrowego kolorytu.
Szczotkowanie na sucho jest więc szczególnie polecane w przypadku skóry z cellulitem. W takim przypadku najlepiej wykonywać masaż na pośladkach, udach i na brzuchu, ponieważ skóra na tych partiach ciała jest gruba i wytrzymała, a cellulit bardzo odporny. Szczotką można skutecznie zwalczać cellulit na wszystkich partiach ciała, ale należy pamiętać, że początkowo skóra może reagować na masaż zaczerwienieniem. Nie zaleca się więc masażu tuż przed wyjściem z domu.
Szczotkowanie na sucho to także idealna propozycja dla osób, które chcą zredukować widoczność rozstępów. Masaż wspomaga krążenie, a im lepszy przepływ krwi i limfy, tym sprawniejszy metabolizm komórek skóry. W rezultacie poprawia się napięcie i elastyczność skóry.
Suchy masaż sprawdza się także jako antidotum na suchą skórę na całym ciele. Przesuszony naskórek należy złuszczać, a dopiero taką skórę można poddawać nawilżaniu. Przy regularnym masażu na sucho, martwy naskórek nie będzie gromadzić się, a skóra zyska promienny wygląd.
Kiedy szczotkowanie na sucho jest przeciwwskazane?
Szczotkowanie na sucho, mimo że jest nieinwazyjnym zabiegiem, to nie zawsze jest polecane. Odradza się tego typu masaż osobom, u których można zauważyć:
- Zmiany skórne, rany, stany zapalne. Masażu nie można wykonywać w miejscach, na których występują takie podrażnienia.
- Trądzik i łuszczycę. Osoby z łuszczycą powinny całkowicie zrezygnować z tego typu masażu.
- Świeże blizny,
- Cera naczynkowa,
- Żylaki,
- Skóra atopowa.
Po szczotkę nie należy także sięgać, posiadając podrażnioną skórę – np. po opalaniu. Trzeba pamiętać też o tym, aby omijać znamiona i pieprzyki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z dermatologiem przed wykonaniem masażu.
Szczotkowanie na sucho w ciąży – czy jest bezpieczne?
Pielęgnacja skóry w ciąży odgrywa jeszcze większe znaczenie. Skóra kobiety staje się znacznie bardziej wymagająca – występują rozstępy, gromadzi się woda w organizmie. Szczotkowanie na sucho jest szczególnie zalecane właśnie kobietom w tym pięknym stanie!
Szczotkowanie na sucho w ciąży – w szczególności piersi – jest nieocenione zarówno w jej trakcie, jak i podczas połogu. Ujędrnia biust, niweluje rozstępy, cellulit, poprawia krążenie i pomaga usunąć z ciała wiele toksyn. Poza tym świetnie relaksuje i wpływa na opuchnięcie i zastój wody w organizmie. Zabieg ten jest małoinwazyjny, dlatego też jest dozwolony dla kobiet ciężarnych z prawidłowo przebiegającą ciążą.
Dlaczego warto szczotkować ciało na sucho?
Szczotkowanie ciała na sucho przynosi efekty już po pierwszym masażu. Najważniejszą zaletą tego rytuału jest ujędrnienie, wygładzenie i zwiększenie napięcia powierzchni skóry. To rezultat w dotyku nieporównywalny do skutków działania różnych peelingów oraz nawilżających kosmetyków. W przeciwieństwie do kosmetyków peelingujących masaż na sucho nie pozostawia na skórze warstw produktu. Efekt gładkiej powierzchni skóry jest spowodowany wyrównaniem naskórka. Rezultaty zabiegu są jednak wielokierunkowe:
- Oczyszczanie organizmu z toksyn. Szczotkowanie na sucho pozwala usprawnić mikrokrążenie skóry i ruch limfy, co wspomaga wydalanie toksyn.
- Naturalny peeling. Szczotki posiadające naturalny włos bardzo skutecznie i w nieinwazyjny sposób usuwają martwe komórki naskórka. Równocześnie wygładzają i zmiękczają skórę, dzięki czemu jest ona lepiej przygotowana na wchłanianie substancji znajdujących się w kosmetykach.
- Antidotum na wrastające włoski. Odpowiednio wyszczotkowana skóra, pozbawiona martwego naskórka zapychającego ujścia mieszków włosowych, umożliwia odrastających włoskom przebicie się przez naskórek. To z kolei powoduje, że można uniknąć bolesnego wrastania włosków oraz stanu zapalnego.
- Ujędrnianie skóry. Pobudzenie przepływu krwi i limfy poprawia jędrność skóry, pozwala wygładzić naskórek i zmniejszyć widoczność cellulitu.
- Poprawa kolorytu skóry. Szczotkowanie na sucho to sposób na przyspieszenie krążenia krwi i poprawę jej kolorytu. Skóra zyskuje dotlenienie, a co za tym idzie – wygląda na zdrowszą.