Pocenie się ciała jest naturalną reakcją fizjologiczną organizmu i pozwala usunąć z niego uboczne produkty metabolizmu i toksyny. Zadaniem tego procesu jest także termoregulacja, ponieważ wówczas ciało naturalnie ochładza się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego  lub w trakcie upałów. W takim procesie nie ma nic dziwnego i niepokojącego. Nadmierna potliwość może być jednak problemem, który wprawia w zakłopotanie i zawstydzenie.

Czym jest nadpotliwość?

Nadmierne pocenie się to problem, który może odebrać radość z życia i poczucie wartości.  Występuje na całym ciele – twarzy, głowie, pod pachami, na stopach, a także w miejscach intymnych. Te ostatnie, choć nie są eksponowane, to problem nadpotliwości może powodować krępujący zapach i zawilgocenie ubrań w tym rejonie.

Leczenie nadpotliwości w miejscach intymnych w OT.CO Clinic

O nadpotliwości mówi się wtedy, gdy pocenie występuje nadmiernie w stosunku do potrzeby utrzymania optymalnej temperatury ciała. Problem ten występuje co najmniej raz w tygodniu bez przyczyny i zaburza relacje międzyludzkie oraz codzienne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że nadpotliwość jest schorzeniem, które wywołuje nadczynność gruczołów potowych występujących na powierzchni ciała. Ten krępujący problem może wynikać z przeżywania dużego stresu lub być objawem choroby.

Problemy z nadmierną nadpotliwością zaczynają się zazwyczaj pojawiać w okresie dojrzewania. Powierzchnia skóry człowieka charakteryzuje się obecnością 3 – 4 milionów gruczołów potowych. Na ich aktywność wpływa układ nerwowy, który może nasilać lub hamować pocenie się. Wydzielanie potu jest więc naturalnym procesem, który występuje podczas wysiłku fizycznego oraz gorących letnich dni. Nadmierne pocenie występuje zwykle na skutek chorób ogólnoustrojowych i przyjmowania niektórych leków. Spożycie gorących i ostrych potraw u niektórych osób także może wywoływać nadpotliwość. Przypadłość wywołana przez czynniki genetyczne, może powodować, że leczenie będzie bardzo trudne. Antyperspiranty i leki okazują się niewystarczającą pomocą.

Na szczęście na pomoc przychodzi medycyna estetyczna, która jest alternatywą dla preparatów na nadmierne pocenie. Nadmierną potliwość można wyleczyć w trwały sposób za pomocą małoinwazyjnych zabiegów. Toksyna botulinowa na nadpotliwość umożliwia trwałe zablokowanie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe w miejscach poddanych zabiegowi. W rezultacie prowadzi to do uniemożliwienia nadmiernego wydzielania potu. Terapia opiera się na kilku powtarzających się zabiegach prowadzących do całkowitej zmiany funkcjonowania gruczołów potowych i zatrzymania produkcji potu.

Leczenie nadpotliwości botoksem w OT.CO Clinic

Ten nieinwazyjny zabieg wymaga wykonania zastrzyku z toksyny botulinowej za pomocą mikroigły. Wprowadzana jest do mięśni usytuowanych pod skórą. Optymalna dawka botoksu zostaje dobrana przez lekarza przed iniekcją. Jest ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Jako znieczulenie miejscowe stosowane są kremy znieczulające, które dodatkowo powodują, że zabieg jest dla pacjenta bezbolesny i trwa max. 30 minut. Wyróżnia się także zaskakującymi efektami. Pacjenci mogą cieszyć się efektem do roku.

Mechanizm działania

Po iniekcji podskórnej niewielkiej ilości toksyny botulinowej typu A (pozyskanej z bakterii Clostridium botulinum), dochodzi do blokady pracy nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego w pot. Zjawisko zapobiegania produkcji potu utrzymuje się przez 6 – 12 miesięcy. Po ich upływie powstają nowe zakończenia nerwowe, zastępując wcześniej zablokowane. Oznacza to, że efekt leczenia utrzymuje się do pół roku.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg leczenia nadpotliwości poprzedza dokładna konsultacja lekarska z testem Minora. Konkretna okolica zostaje posmarowana jodyną, a następnie posypana skrobią. Miejsce, w którym występuje zjawisko nadpotliwości, zabarwia się na czarno. Dzięki temu substancja nie jest aplikowana w obszary, gdzie jest zbędna i nie przyniesie żadnych rezultatów.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Botoks jest bezpiecznym produktem leczniczym wykorzystywanym w likwidacji zmarszczek, zwalczaniu bruksizmu oraz uwolnieniu pacjenta od migren. Efektywnie leczy także nadpotliwość twarzy i głowy, stóp, okolic pod pachami, a także miejsc intymnych. Zastrzyki toksyny botulinowej pozwolą pozbyć się krępującego problemu na długo.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Korzystanie z botoksu mającego na celu pozbycie się problemu z nadpotliwością nie jest wskazane we wszystkich przypadkach. Zabiegu nie przeprowadza się, jeśli u pacjenta występują:

  • Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • Schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi,
  • Ciąża i karmienie,
  • Uczulenie na składnik preparatu,
  • Miejscowe zakażenia skóry,
  • Problemy z krzepliwością krwi,
  • Stosowanie lub odstawienie w ciągu tygodnia poprzedzającego zabieg takich leków, jak: D-piencylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium,  galamina, sukcynylocholina, polimyksyna,  aminochinolony, aminoglikozydy,

Jak przebiega zabieg?

Iniekcja toksyną botulinową jest poprzedzona dokładnym wywiadem lekarskim podczas konsultacji medycznej. Ma to na celu zagwarantowanie pacjentowi maksymalnego bezpieczeństwa i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kremu, dzięki czemu nie musi obawiać się bólu podczas zastrzyków. Za pomocą cienkiej igły lekarz wprowadza podskórnie niewielkie ilości odpowiednio wcześniej dobranej toksyny botulinowej. Zabieg wymaga bardzo dużej precyzji, jednak mimo tego trwa do kilkunastu minut. Po upływie tego czasu można wrócić do swoich aktywności.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Zabieg toksyny botulinowej mający na celu leczenie nadpotliwości jest małoinwazyjny i bezpieczny. Z tego też względu nie wymaga szczególnej rekonwalescencji. Zwykle osoby po zabiegu mogą od razu wrócić do normalnego trybu życia. Ważne jest jednak, aby przez 24 godziny po aplikacji botoksu nie spożywać alkoholu. W okresie 14 dni od zastosowania zastrzyków z toksyny botulinowej nie można ogrzewać ostrzykniętego miejsca i korzystać z solarium, czy też sauny. Czasem może wystąpić niewielki obrzęk utrzymujący się nie dłużej niż 2 godziny.

Efekty zabiegu

Efekty leczenia nadpotliwości botoksem można dostrzec po upływie tygodnia od wykonania zabiegu. Ostrzyknięcie okolicy botoksem powoduje zablokowanie zakończeń nerwowych odpowiadających za produkcję potu. Dużą zaletą zabiegu jest fakt, że może być przeprowadzony na każdym obszarze ciała – pach, okolic intymnych, stóp, twarzy. W okolicy poddanej zabiegowi, produkcja potu ulega zmniejszeniu o około 87%. Rezultat ten obserwuje się do pół roku, a po jego zniknięciu zabieg można powtórzyć.

Należy jednak pamiętać, że rezultaty zabiegu są kwestią indywidualną i zależą od uwarunkowań osobistych. Na efekty wpływają w szczególności takie czynniki, jak wiek, stan zdrowia, stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Możliwe do uzyskania rezultaty w indywidualnych przypadkach omawiane są podczas wizyty w gabinecie lekarskim.

#Nadpotliwość