Pytanie, gdzie znajduje się punkt G nurtuje wiele kobiet oraz mężczyzn. Uważa się, że punkt G odpowiada za spełnienie seksualne oraz największą przyjemność podczas współżycia. Jednak jak się okazuje odnalezienie i odpowiednia stymulacja punktu G nie jest prosta i sprawia problem wielu partnerom. Co zatem warto wiedzieć na temat punktu G?

Czym tak naprawdę jest punkt G?

Punkt G uważany jest za jedno z najbardziej wrażliwych oraz erogennych obszarów ciała kobiety. Jego nazwa pochodzi od ginekologa – położnika, który odkrył niezwykłą wrażliwość na dotyk stref przedniej ściany pochwy u kobiety – Ernsta Grafenberga. Podczas badań zwrócił on uwagę, że u wielu pacjentek występują szczególne miejsca, które odpowiedzialne są za nietypowe i przyjemne dla kobiet doznania. Precyzyjne określenie, czym jest punkt G sprawiało problem przez wiele lat. Finalnie definicja punktu G mówi, że jest to obszar o powierzchni około 1 do 1,5 centymetra kwadratowego, który jest wypukły i znajduje się w przedniej ścianie pochwy. Męskim odpowiednikiem punktu G uważana jest prostata, której odpowiednia stymulacja również umożliwia osiągnięcie orgazmu.

Gdzie znajduje się punkt G?

Wielu partnerów zadaje sobie pytanie, gdzie jest punkt G oraz jak go stymulować, aby osiągnąć satysfakcję seksualną. Odnalezienie punktu G sprawia problem wielu parom. Jest to punkt, a właściwie obszar znajdujący się na przedniej ścianie pochwy. Zazwyczaj znajduje się około 4 – 5 centymetrów od jej wejścia, czyli w okolicach 2/5 wielkości pochwy. Punkt G jest obszarem wypukłym odróżniającym się strukturą od reszty pochwy, co może ułatwić poszukiwania.

W odnalezieniu i stymulacji punktu G pomocne bywają pieszczoty palcem, językiem lub odpowiednie pozycje seksualne. Zalicza się do nich pozycję na łyżeczkę, na pieska lub na stojąco, kiedy partner znajduje się za partnerką. W ten sposób łatwiej jest stymulować przednią część pochwy, a więc i punkt G. Należy jednak pamiętać, że pozycje te nie dają gwarancji odnalezienia i stymulacji punktu G podczas stosunku. Aby partnerzy w pełni byli usatysfakcjonowani ze współżycia ważna jest wzajemna znajomość i świadomość ciała oraz ulubionych form pieszczot i stymulacji partnerki.

Dlaczego punkt G jest tak wrażliwym miejscem?

Uwrażliwienie punktu G nie jest do końca wyjaśnione. Uważa się, że obszar ten jest bardzo wrażliwy na dotyk ze względu na duże unerwienie. Niektórzy twierdzą, że jest to miejsce, gdzie przebiega nerw sromowy, z kolei według innych podczas stymulacji punktu G dochodzi do skurczu cewki moczowej, przez co kobieta odczuwa nietypowe, ale przyjemne doznania. Jednocześnie wiele kobiet opisuje, że podczas stymulacji punktu G odczuwa parcie na pęcherz. Warto również wiedzieć, że podczas podniecenia, punkt G powiększa się oraz pulsuje, przez co znacznie łatwiej jest go zlokalizować.

Agumentacja punktu G

Uważa się również, że nie każda kobieta posiada wrażliwy punkt G. Jednak mimo to kobiety chcące odczuwać pełną satysfakcję seksualną mogą skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej, których zadaniem jest uwrażliwienie punktu G. Agumentacja punktu G to inaczej powiększenie wrażliwego na bodźce obszaru za pomocą specjalnej substancji.

Uwrażliwienie łechtaczki kwasem hialuronowym

Zabieg polega na wstrzyknięciu w przednią część ściany pochwy substancji, która wypełni tkankę. Substancją wstrzykiwaną jest zazwyczaj kwas hialuronowy, rekombinowany kolagen lub tłuszcz własny pacjentki pobrany przykładowo podczas zabiegu liposukcji.  Zastrzyk zwany zastrzykiem orgazmu trwa około 20 minut. Po jego wykonaniu przednia ściana pochwy zostaje ujędrniona, przez co jest bardziej wrażliwa na dotyk i bodźce. Zabieg jest nieinwazyjny i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Już po 4 godzinach od wykonanego zabiegu można rozpocząć współżycie i cieszyć się z doznań seksualnych. Zabieg jest polecany wszystkim paniom, które nie odczuwają przyjemności seksualnej ze względu na wiek, budowę anatomiczną narządów lub po porodzie.

agnieszka gajda czerwinska
Lek. Agnieszka Gajda – Czerwińska

Jako lekarz zajmuje się problemami dotyczącymi położnictwa i ginekologii. Usługi obejmują przede wszystkim profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób narządu rodnego, a także poradnictwo antykoncepcyjne.  Oferuje poradnictwo prekoncepcyjne, diagnostykę i leczenie niepłodności, prowadzenie ciąży fizjologicznej oraz...