W obecnych czasach medycyna estetyczna i kosmetologia dysponują coraz nowocześniejszymi i bardziej zaawansowanymi metodami poprawiania wyglądu skóry. Jedną z takich innowacyjnych metod jest elektrokoagulacja, czyli zabieg wykorzystujący impulsy prądu elektrycznego do usuwania drobnych niedoskonałości o różnym pochodzeniu. Jak wygląda ta procedura, jakie są wskazania do jej wykonania, a kiedy nie powinno się jej przeprowadzać? Odpowiadamy!

Na czym polega elektrokoagulacja?

Elektrokoagulacja to procedura wykorzystywana między innymi w medycynie estetycznej, kosmetologii, ginekologii i chirurgii. Jej celem jest permanentna redukcja niewielkich zmian skórnych. Zabieg opiera się na zastosowaniu prądu elektrycznego do termicznego koagulowania tkanek. Specjalista za pomocą niewielkiej igły lub końcówki o odpowiednim kształcie precyzyjnie celuje w wybraną zmianę, a następnie uwalnia impuls, który powoduje denaturację i zniszczenie białek oraz zamknięcie naczyń krwionośnych. Podczas tego procesu powstaje wysoka temperatura, sięgająca nawet 200 stopni Celsjusza, i uwalnia się charakterystyczny zapach ścinanego białka.

elektrokoagulacja dermatologiczna

Elektrokoagulację przeprowadza się zarówno ze względów estetycznych, jak i medycznych. To zabieg bezinwazyjny. Nie wymaga nacinania skóry ani innych form ingerencji chirurgicznej. Nie wiąże się z żadnym wysokim ryzykiem i przez wielu jest określany jako bezpieczny. Warto jednak pamiętać, że wskazania oraz przeciwwskazania do jego wykonania zawsze określa specjalista, na podstawie szczegółowego wywiadu oraz badania skóry danego pacjenta lub pacjentki.

Kiedy zaleca się elektrokoagulację?

Zabieg wykorzystujący impulsy prądu elektrycznego ma szerokie zastosowanie i jest polecany przy wielu problemach oraz dolegliwościach skórnych. Doskonale sprawdza się przy usuwaniu nieestetycznych zmian, takich jak brodawki łojotokowe, drobne torbiele, kurzajki, naczyniaki gwiaździste, prosaki, włókniaki czy nawet nadżerki. Elektrokoagulacja może być również zalecana do niwelowania tzw. pajączków, czyli rozszerzonych naczynek krwionośnych. Nierzadko stosuje się ją wspierając przy terapii rumienia i trądziku, szczególnie trądziku różowatego.

Elektrokoagulację stosuje się w celach leczniczych oraz estetycznych. Oprócz drobnych zmian skórnych z jej pomocą można także usuwać pojedyncze niepożądane włoski. Impuls elektryczny niszczy cebulkę włosa, co jest pomocne w walce z niechcianym wąsikiem czy nieregularnymi brwiami. Zabieg cieszy się dużą popularnością z uwagi na wszechstronne zastosowanie, szybko widoczne efekty i niskie ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych. Można go przeprowadzać u większości pacjentów, osiągając zadowalające rezultaty.

Elektrokoagulacja – przygotowanie do wizyty i jej przebieg

Zabieg jest stosunkowo prosty, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Zaleca się, aby na około dwa tygodnie przed procedurą unikać opalania skóry – zarówno w sposób naturalny, jak i z zastosowaniem samoopalacza. W miesiącu poprzedzającym elektrokoagulację warto również zrezygnować z peelingów chemicznych i zabiegów laserowych. Jeżeli miały one miejsce – należy o tym poinformować specjalistę, który będzie przeprowadzał procedurę. Pierwszym krokiem jest zawsze konsultacja, podczas której przeprowadza się wywiad i badanie skóry, na których podstawie lekarz ocenia, czy elektrokoagulacja jest odpowiednią metodą leczenia dla danego przypadku.

Elektrokoagulacja laserowa w Klinice OT.CO w Warszawie

Na sam zabieg należy przyjść, mając oczyszczoną i pozbawioną makijażu skórę. Przed wizytą warto zadbać o odpowiednią ilość snu oraz właściwe nawodnienie. Utrzymanie organizmu w możliwie najlepszej kondycji zmniejszy potencjalne nieprzyjemne odczucia podczas procedury. Warto zaznaczyć, że elektrokoagulacja najczęściej nie jest bolesna, choć w dużej mierze zależy to od indywidualnego progu bólu. Podczas zabiegu może być odczuwalny lekki dyskomfort, mrowienie i pieczenie. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, jednak zazwyczaj nie jest to konieczne.

Podczas zabiegu specjalista używa elektrod ze specjalnymi końcówkami, aby dostarczyć prąd elektryczny do tkanek. Proces ten może trwać od kilku sekund do minuty. Ilość powtórzeń jest uzależniona od specyfiki zmiany i indywidualnych potrzeb danej osoby. Zabieg można przeprowadzać zarówno na twarzy, jak i na reszcie ciała.

Rekonwalescencja po elektrokoagulacji i możliwe do uzyskania efekty

Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona, delikatnie obrzęknięta i tkliwa. To naturalna reakcja tkanek i najczęściej mija w ciągu kilku kolejnych dni. Warto mieć świadomość, że w miejscu poddawanym działaniu prądu najczęściej pojawiają się strupki. To również jest normalne i nie należy ich zdrapywać, odmaczać lub w inny sposób usuwać. Zagoją się i odpadną samoistnie w kolejnych dobach po zabiegu.

Aby regeneracja tkanek przebiegała bezproblemowo, a skóra uzyskała pożądany wygląd możliwie najszybciej, konieczne jest przestrzeganie zaleceń specjalisty i odpowiednia pielęgnacja. Po zabiegu każdy z pacjentów otrzymuje dokładne instrukcje dotyczące tego, co powinien robić, a czego musi unikać. Obejmują one między innymi całkowity zakaz dotykania miejsca poddawanego procedurze bez uprzedniego umycia rąk, a także unikanie moczenia go przez około 12 godzin. W tym czasie warto również zrezygnować z nadmiernego wysiłku i intensywnej aktywności fizycznej.

W tygodniach następujących po elektrokoagulacji należy stosować delikatne kosmetyki oczyszczające i pielęgnujące. Nierzadko zaleca się kremy i balsamy o działaniu łagodzącym i przyspieszającym regenerację. Konieczne jest również sumienne nakładanie kremów z wysokimi filtrami UV. Opalanie miejsca poddawanego zabiegowi jest odradzane przez okres przynajmniej czterech tygodni.

Przeciwwskazania do elektrokoagulacji

Choć jest to zabieg określany jako stosunkowo bezpieczny i nie wiąże się z istotnym ryzykiem, nie u każdego może być przeprowadzony. W pewnych okolicznościach konieczne jest zrezygnowanie z niego lub odłożenie go w czasie. Przeciwwskazaniami do elektrokoagulacji są między innymi:

 • okres ciąży i karmienia piersią,
 • świeża opalenizna,
 • skłonność do bliznowców i przebarwień,
 • uszkodzenia skóry w miejscu zabiegu,
 • stosowanie peelingów kwasowych i mechanicznych,
 • zaburzenia krzepliwości krwi i stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
 • aktywne infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze,
 • nieuregulowana cukrzyca i nieleczone nadciśnienie,
 • rozrusznik serca, implanty i inne metalowe elementy w organizmie,
 • niektóre choroby nowotworowe,
 • ogólny zły stan zdrowia.

Przeciwwskazań do przeprowadzenia elektrokoagulacji może być więcej, a decyzja o wykonaniu zabiegu jest zawsze podejmowana w oparciu o indywidualną sytuację oraz potrzeby danej osoby. W przypadku dyskwalifikacji warto pamiętać, że w obecnych czasach medycyna estetyczna oraz kosmetologia mają do zaoferowania bardzo wiele, a specjalista może zalecić inne rozwiązania danych problemów. Poprawa wyglądu i zniwelowanie rozmaitych niedoskonałości są możliwe do osiągnięcia na różne sposoby.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....