Powiększanie piersi to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, który przyciąga uwagę kobiet pragnących poprawić swoją sylwetkę i poczuć się pewniej we własnym ciele. Choć nowoczesne technologie i zaawansowane techniki chirurgiczne znacznie zwiększają bezpieczeństwo, warto wiedzieć o ewentualnych powikłaniach związanych z operacją. Sprawdź, jak podjąć świadomą decyzję dotyczącą powiększania piersi.

Powiększanie piersi – potencjalne komplikacje pooperacyjne

Powiększanie piersi to jeden z częstszych zabiegów w zakresie medycyny estetycznej. Polega na umieszczeniu specjalnych implantów w celu zwiększenia rozmiaru piersi. Jak każda operacja, również ta wiąże się z ryzykiem powikłań. Zaliczamy do nich:

  • infekcje – chociaż dotyczą rzadkich przypadków, infekcje mogą wystąpić po każdej operacji. Objawy obejmują gorączkę, zaczerwienienie, ból, obrzęk i wydzielinę z operowanego miejsca. Ryzyko jest zwiększone u pacjentek z niekontrolowaną cukrzycą, osłabioną odpornością organizmu czy z zaburzeniami krążenia. Dlatego też, przed zabiegiem i po nim wskazane jest stosowanie antybiotyków,
  • krwiaki i seromy – to nagromadzenia krwi lub płynu wokół implantu. Objawy mogą wywoływać obrzęk, ból i dyskomfort. W niektórych przypadkach może być konieczne ich usunięcie. Zebranie płynu w operowanym obszarze jest najczęściej spowodowane zbyt wcześnie podjętą aktywnością fizyczną lub urazem,
  • ból – ból po operacji jest typowy, ale u niektórych pacjentek może być bardziej intensywny lub długotrwały,
  • kontraktura kapsułkowa – zwana inaczej jako przykurcz torebkowy to jedna z najczęstszych komplikacji, w której tkanka bliznowata wokół implantu twardnieje i uciska implant, co jest przyczyną bólu i deformacji piersi,
  • przemieszczenie implantu – implanty mogą się przemieszczać, co prowadzi do asymetrii piersi lub zmiany ich kształtu,
  • problemy z bliznowaceniem – w przypadku pacjentek, u których występuje skłonność do tworzenia blizn keloidowych, po zabiegu mogą tworzyć się widoczne i nieestetyczne zmiany na skórze,
  • perforacja lub pęknięcie implantu – prowadzi do wycieku żelu silikonowego lub soli fizjologicznej. W przypadku implantów wypełnionych solą fizjologiczną wyciek powoduje, że pierś natychmiast się zmniejsza. W przypadku silikonowych implantów objawy mogą być mniej oczywiste i trudniejsze do wykrycia,
  • zaburzenia czucia – zmiany w czuciu piersi i sutków są dość powszechne po operacji i mogą być tymczasowe lub trwałe,
  • ryzyko związane z narkozą – jak każda operacja wymagająca znieczulenia ogólnego, powiększanie piersi wiąże się z pewnym ryzykiem związanym z narkozą, w tym reakcjami alergicznymi, problemami z sercem czy oddychaniem.

Przed podjęciem decyzji o zabiegu powiększenia piersi, ważne jest, aby dokładnie omówić wszystkie ryzyka z chirurgiem plastycznym i upewnić się, że jest się dobrze poinformowanym na temat potencjalnych powikłań oraz sposobów ich minimalizowania. Kwalifikacja do operacji powiększania biustu jest poprzedzona szczegółowym wywiadem klinicznym z pacjentką, podczas którego dochodzi do wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.

Powiększenie piersi a efekt ,,podwójnej bańki”

Efekt „podwójnej bańki” jest rzadkim, ale możliwym powikłaniem po operacji powiększenia piersi z użyciem implantów. Charakteryzuje się przesunięciem implantu ku górze, podczas gdy tkanka piersiowa i skóra opadają w dół, tworząc podwójny zarys pod piersią. Powikłanie może pojawić się nawet po wielu latach od operacji, często na skutek naturalnego starzenia się skóry, zmian po ciążach lub w wyniku pierwotnej techniki operacyjnej.

Gdy dochodzi do takiej deformacji, zaleca się przeprowadzenie kolejnej operacji, która polega na usunięciu starych implantów, wykonaniu liftingu piersi i wszczepieniu nowych, tak, aby przywrócić estetyczny wygląd biustu.

Jakie są objawy powikłań po operacji powiększania piersi?

Do niepokojących objawów, które mogą pojawić się po operacji powiększania piersi zaliczamy:

  • objawy wskazujące na zakażenie – w tym zaczerwienienie, nadmierne ciepło w miejscu operacji, ból, który nasila się z czasem, zamiast się zmniejszać, obrzęk, szczególnie jednostronny, gorączka lub dreszcze, wydzielina z miejsca nacięcia, która może mieć nieprzyjemny zapach,
  • napięcie w piersiach, zasinienie, które nasila się lub nie ustępuje, dyskomfort w miejscu operacji,
  • uczucie twardości w piersi lub wokół implantu, widoczna deformacja piersi, np. zmiana kształtu lub położenia implantu,
  • objawy sugerujące przemieszczenie implantu – asymetria piersi, widoczna zmiana kształtu piersi lub pozycji implantów,
  • nagła zmiana kształtu lub wielkości piersi (szczególnie przy implantach wypełnionych solą fizjologiczną),
  • brak czucia, zmniejszone czucie w sutkach lub piersiach, nadwrażliwość na dotyk,
  • grube, czerwone, wypukłe lub bolesne blizny,
  • świąd w miejscu blizny.

Jeśli po operacji zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, ważne jest, aby natychmiast skonsultować się z chirurgiem lub lekarzem, aby ocenić sytuację i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Czy zdarza się, aby implant pękł samoczynnie?

Dla wielu kobiet, które decydują się na operację plastyczną piersi, duże obawy budzi pęknięcie implantu w ciele. Aktualnie używane, nowoczesne implanty nie pękają jednak samoczynnie. Wyroby medyczne posiadają pod tym kątem dożywotnią gwarancję. Wypełnienie może pęknąć na skutek urazu czy upadku. W takim przypadku należy wymienić implanty na nowe.

Implanty piersi – fakty i mity

Pierwszy mit związany z operacją biustu mówi o tym, że po zabiegu nie można karmić piersią. Natomiast większość metod chirurgicznych stosowanych przy powiększaniu piersi nie zakłóca funkcji gruczołów mlekowych ani przewodów mlecznych, co oznacza, że kobiety są w stanie karmić piersią po zabiegu. Ważne jest jednak, aby omówić swoje plany dotyczące karmienia z chirurgiem przed operacją.

Wiele osób twierdzi, że istnieje górna granica wieku, po której nie wykonuje się powiększania piersi. Jednakże fakty są takie, że nie ma ściśle określonego wieku, który byłby przeciwwskazaniem do przeprowadzenia operacji powiększenia piersi. Kluczowym aspektem jest stan zdrowia pacjentki, a nie jej wiek kalendarzowy. Kwalifikacja do zabiegu obejmuje szczegółową ocenę medyczną, aby upewnić się, że operacja jest bezpieczna.

Kolejnym mitem jest stwierdzenie, że implanty muszą być wymieniane co 10 lat. Jeśli chodzi  o czas wymiany, to nie jest on jednoznacznie ustalony. Nowe generacje implantów mają bardzo długą żywotność. Zaleca się regularne kontrole, aby monitorować ich stan. Wymiana może być konieczna tylko w przypadku problemów, takich jak pęknięcie implantu lub poważniejsze powikłania.

Czy implanty uniemożliwiają uprawianie sportów? Po okresie rekonwalescencji większość kobiet z implantami piersiowymi może powrócić do uprawiania sportów, w tym do biegania. Ważne jest jednak, aby nosić odpowiednie ubrania, takie jak wspierające biustonosze sportowe, które pomogą podeprzeć i ochronić piersi.

Jak zminimalizować ryzyko powikłań?

Zminimalizowanie ryzyka związanego z operacją powiększania piersi jest bardzo ważne dla osiągnięcia pozytywnych rezultatów i zapewnienia bezpieczeństwa pacjentki.

Podstawową kwestią jest wybór odpowiedniego specjalisty. Upewnij się, że chirurg jest certyfikowany i ma doświadczenie w wykonywaniu operacji powiększania piersi. Zapoznaj się z jego referencjami, obejrzyj zdjęcia przed i po zabiegach oraz przeczytaj opinie innych pacjentek.

 

zdjęcie efektu powiększania biustu implantami

Podczas konsultacji omów wszystkie swoje obawy i oczekiwania z chirurgiem. Ważne jest, aby lekarz zrozumiał Twoje cele i mógł doradzić najlepszą metodę oraz odpowiedni rodzaj i rozmiar implantów.

Przed operacją chirurg zaleci wykonanie różnorodnych badań, takich jak badania krwi lub badanie USG piersi. Konieczne jest również zaprzestanie przyjmowania niektórych leków lub suplementów, które mogą zwiększać ryzyko krwawienia. Zasadniczym czynnikiem jest wybór rodzaju i rozmiaru implantów, biorąc pod uwagę ich materiał, kształt oraz teksturę. Nowoczesne wyroby medyczne są zaprojektowane z myślą o zminimalizowaniu ryzyka powikłań pooperacyjnych.

Pamiętaj, że po zabiegu ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, unikanie wysiłku fizycznego, noszenie odpowiedniego stanika podtrzymującego i regularne wizyty kontrolne. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i unikanie używek, takich jak alkohol i tytoń, pomogą w szybszej regeneracji i zmniejszą ryzyko powikłań. Podjęcie wyżej wymienionych kroków to klucz do sukcesu, który zapewni satysfakcjonujące rezultaty estetyczne.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...