Oddychanie to jeden z najważniejszych procesów naszego organizmu. Układ oddechowy składa się z wielu istotnych elementów, a jednym z nich są zatoki. Dbanie o utrzymanie zatok w dobrym stanie jest niezwykle ważne, gdyż powikłania po przebytych chorobach mogą być bardzo nieprzyjemne i wymagające długotrwałego leczenia. Jeśli jednak zmagamy się z zapaleniem zatok niesamowicie istotne jest płukanie zatok, które przyniesie ulgę choremu i pozwoli na szybszy powrót do zdrowia. Wyjaśniamy, w jaki sposób płukać zatoki w sposób bezpieczny.

Przyczyny i rodzaje zapalenia zatok

Zatoki mają zadanie nawilżania i ogrzewania wdychanego powietrza, dzięki znajdującej się wewnątrz błonie śluzowej z rzęskami. Wyrównują także różnice ciśnień, tworzące się podczas procesu oddychania oraz chronią wrażliwe struktury mózgu. Częsty kontakt z wdychanym powietrzem oraz położenie zatok sprzyja powstawaniu infekcji. Dodatkowo narażeni są alergicy, astmatycy, chorzy na mukowiscydozę, ale również osoby uprawiające sport, taki jak chociażby nurkowanie.

Ryzyko zapalenia występuje także po przebyciu przeziębienia, grypy lub infekcji dróg oddechowych. Stany zapalne mogą być następstwem skrzywionej przegrody nosowej lub nieprawidłowo wykształconych otworów między zatokami. Najczęstszą przyczyną występowania infekcji są wirusy i bakterie.

Najczęstsze objawy zapalenia zatok to zatkany nos i zatoki, utrudniające oddychanie, ból twarzoczaszki oraz głowy, drapanie w gardle i nierzadko zaburzenia węchu.

Warto pamiętać, że nieleczone zapalenie zatok może prowadzić do poważnych powikłań wewnątrzczaszkowych, zapalenia szpiku kostnego lub powikłań oczodołowych i ocznych.

Formy leczenia

W przypadku chorób dróg oddechowych udajemy się do laryngologa. Leczenie uwarunkowane jest przyczyną infekcji, którą sprawdzamy wykonując szereg badań diagnostycznych. W przypadku bakterii podawany jest antybiotyk, ale warto również zaopatrzyć się w leki obkurczające śluzówkę nosa – dostępne w aptece bez recepty. Sprawdzonym, domowym sposobem jest płukanie zatok, które przyniesie ulgę nawet przy najostrzejszej infekcji.

Leczenie zapalenia zatok

Płukanie zatok – jak to robić w domu?

Podczas leczenia powinno się płukać zatoki dwa razy dziennie. Można również wykorzystać ten sposób w celach profilaktycznych, ale wtedy należy się ograniczyć do jednego płukania dziennie. Może być ono stosowane także u dzieci powyżej czwartego roku życia.

Krok po kroku:

  1. Przechyl głowę w prawą stronę w taki sposób, aby ucho stykało się z ramieniem.
  2. Włóż końcówkę butelki lub gruszki do lewego otworu nosa na głębokość ok. 2 cm.
  3. Powoli przechyl przyrząd tak, aby płynęła woda.
  4. Po wypłukaniu jednego otworu należy powtórzyć czynności na drugim.

Do płukania można także użyć przygotowanego samodzielnie roztworu na bazie soli morskiej w proporcjach: pół płaskiej łyżeczki soli na każde pół litra letniej, przegotowanej wody lub gotowego zestawu dostępnego w aptece. Takie zestawy składają się z butelki lub irygatora oraz z proszku, który oprócz chlorku sodu wzbogacony jest o chlorek potasu, wapnia i magnezu, dwuwęglan sodu lub ksylitol. Należy pamiętać, aby zużyć cały roztwór podczas zabiegu, gdyż nie może być on przechowywany. Po wykonaniu zabiegu nie powinno się układać w pozycji leżącej przez co najmniej godzinę.

narzedzia do plukania zatok

Efekty powinny być widoczne już po jednym płukaniu. Wydzielina, alergeny oraz zabrudzenia gromadzone przy każdym wdechu zostają usunięte, a jeśli użyjemy odpowiedniego roztworu, jama nosowa jest nawilżona oraz znika obrzęk.

Wskazania

Płukanie zatok możemy wykonywać jeśli przechodzimy zapalenie zatok przynosowych, ale także w przypadku zwykłego przeziębienia. Pomoże nam również w zwalczeniu kataru o podłożu alergicznym, podczas stosowania leków donosowych, które podrażniają śluzówkę nosa oraz jeśli długotrwale przebywamy w nadmiernie klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach.

Przeciwwskazania

Częste krwawienie z nosa lub uszkodzona śluzówka mogą być przeszkodą do wykonania zabiegu samodzielnie. Płukanie będzie wtedy nieprzyjemne i może j zaszkodzić. Nie należy go również wykonywać w przypadku zapalenia ucha i całkowitej blokady nosa. Przed przystąpieniem do udrażniania warto upewnić się, że nie mamy nadwrażliwości na chlorek sodu, główny składnik roztworu do płukania.

Zalecamy skontaktowanie się z lekarzem laryngologiem, przed podjęciem jakichkolwiek działań w celu udrożnienia zatok, ponieważ zapalenie zatok może mieć różne podłoże. Metodę leczenia najtrafniej dobierze więc po szczegółowym badaniu i przeprowadzeniu wywiadu laryngolog z Kliniki OT.CO z Warszawy.