Opadające powieki są powszechnym problemem, który wpływa na wygląd, pogarsza samoocenę, a nawet może ograniczać pole widzenia. Na szczęście dostępne są metody leczenia, które pozwalają rozwiązać problem opadających powiek. Nie brakuje jednak również mitów na ten temat – w tym artykule rozwiejemy pięć najpopularniejszych mitów dotyczących opadających powiek.

Mit 1: Plastyka daje nienaturalne efekty

Problem opadających powiek nie zniknie sam z siebie: skutecznym rozwiązaniem jest tutaj plastyka oczodołów. Niektórzy pacjenci mają jednak opory przed tym zabiegiem, ponieważ obawiają się nienaturalnego efektu nadmiernie wyciągniętego, kociego oka. Współczesna chirurgia plastyczna ma jednak niewiele wspólnego z tą, sprzed kilkudziesięciu lat. Zabieg pozwala pozbyć się nadmiaru pozbawionej jędrności skóry, ale też przepuklin tłuszczowych i zminimalizować wady występujące na poziomie mięśni.

Chirurg analizuje każdy przypadek indywidualnie, dlatego plastykę oczodołów można połączyć z kantoplastyką lub kantopeksją: zabiegami, które pozwalają skorygować kształt oka. Wszystko jest jednak przeprowadzane z umiarem, a osoby postronne nawet nie domyślają się, że świeże, młodzieńcze spojrzenie jest wynikiem zabiegu.

Obawy często biorą się też z wątpliwości dotyczących stopnia skomplikowania zabiegu i rekonwalescencji po plastyce. Zabieg na opadające powieki standardowo trwa jednak tylko od 45 minut do 2 godzin, a pełna rekonwalescencja zazwyczaj zajmuje od 10 do 14 dni. Jest to więc mniej kłopotliwa operacja, niż chociażby redukcja kątów żuchwy, po której trzeba spożywać pokarmy płynne, a do normalnej aktywności można wrócić po trzech tygodniach.

Mit 2: Operacja to jedyne rozwiązanie na opadające powieki

Wszystko zależy od przypadku. Z wiekiem spada produkcja kolagenu, a skóra traci jędrność i zaczyna poddawać się prawom grawitacji. Jedną z konsekwencji takich zmian na twarzy są właśnie opadające powieki, dlatego jednym ze sposobów, żeby rozwiązać ten problem, jest lifting czoła. Zwiększenie napięcia skóry na czole sprawia również, że oczy stają się bardziej otwarte i młodzieńcze. W mniej poważnych przypadkach, kiedy opadająca powieka nie jest aż tak zaawansowana, można jednak posiłkować się też mniej inwazyjnymi metodami: szczególnie z użyciem plazmy helowej.

Mit 3: Opadające powieki są tylko problemem estetycznym

Opadające powieki powszechnie są uważne wyłącznie za problem estetyczny, dlatego wiele osób nie rozumie potrzeby wykonywania zabiegu. W rzeczywistości jednak, opadające powieki mogą prowadzić do ograniczonego pola widzenia i zmęczenia oczu. Zabieg przynosi więc efekty, nie tylko jeśli chodzi o wygląd i wizualne odmłodzenie twarzy, ale też daje korzyści zdrowotne i poprawia jakość życia.

Mit 4: Opadające powieki występują tylko u starszych osób

Często uważa się, że opadające powieki występują tylko u osób starszych. Ma to dość sporo wspólnego z prawdą, bo opadanie powiek wynika z coraz mniejszej produkcji kolagenu i naturalnej utraty jędrności skóry. Jednak prawda jest taka, że opadające powieki mogą dotyczyć ludzi w różnym wieku. Czynniki takie jak genetyka, stres czy ekspozycja na słońce często przyczyniają się do osłabienia mięśni wokół oczu, niezależnie od wieku. Z powodu budowy oka i powieki, zdarza się, że opadająca powieka jest problemem występującym od zawsze, a z czasem tylko się pogłębia.

Mit 5: Problem opadających powiek można rozwiązać umiejętnym makijażem

Problem opadających powiek jest na tyle powszechny, że w Internecie można znaleźć mnóstwo wskazówek, jak się malować, żeby to zamaskować. Oczywiście, jeśli powieki opadają w niewielkim stopniu, odpowiednimi metodami da się estetycznie narysować kreski eyelinerem, czy nałożyć cienie. Jest to jednak tylko doraźne rozwiązanie, ponieważ z wiekiem problem tylko się pogłębia, a powieki ruchome stają się coraz mniej widoczne, co właściwie uniemożliwia makijaż oczu lub prowadzi do odbijania na powiece i szybkiego rozmazywania kosmetyków. Optyczne maskowanie opadającej powieki jest więc możliwe tylko do pewnego momentu.

Opadające powieki mogą być źródłem frustracji i dyskomfortu, ale dzięki postępowi w medycynie estetycznej istnieją różne metody, które mogą pomóc w poprawie ich wyglądu. Ważne jest jednak, aby rozwiać wszelkie mity i opierać się na faktach, najlepiej usłyszanych podczas konsultacji z chirurgiem plastycznym. Jeśli borykasz się z tym problemem, zgłoś się do specjalisty, który pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...