Krwawienia z dróg rodnych fizjologicznie rozpoczynają cykl menstruacyjny. Jednak czasem stanowią objaw poważnego problemu zdrowotnego u kobiet. Szczególnie niepokojące są nieregularne, obfite lub nieoczekiwane krwawienia, które mogą sygnalizować obecność różnych schorzeń ginekologicznych i stanów czynnościowych. Zrozumienie przyczyn zaburzenia oraz odpowiednia diagnoza i leczenie są kluczowe dla zapewnienia zdrowia i dobrej jakości życia kobiet.

Jak odróżnić prawidłowe krwawienie od patologii?

Krwawienia fizjologiczne spowodowane cyklem menstruacyjnym występują regularnie i trwają zazwyczaj do 7 dni. Sam cykl trwa od 21-23 dni do 35 dni licząc od pierwszego dnia miesiączki. Jest to zewnętrzna manifestacja prawidłowego funkcjonowania jajników. Nieprawidłowe krwawienia najczęściej są niespodziewane, występują zbyt często, są zbyt obfite lub mają niepokojący wygląd. Prawidłowe krwawienie miesiączkowe charakteryzuje się umiarkowaną ilością krwi, która z reguły nie przekracza 80ml.

cykl menstruacyjny

Chociaż lekki czy umiarkowany dyskomfort lub ból brzucha są normalne podczas menstruacji, to silne bóle, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, mogą wskazywać na problemy zdrowotne. Nieprawidłowe krwawienia mogą być często związane z innymi objawami, takimi jak bóle podczas stosunku płciowego, bóle podbrzusza poza okresem menstruacyjnym, zmiany w wadze ciała, zmiany nastroju, wzmożone pragnienie, zmęczenie lub inne symptomy.

Jak dzielimy nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych?

Mówiąc o nieprawidłowych krwawieniach z dróg rodnych, możemy wyróżnić kilka pojęć ginekologicznych, które obejmują czas trwania zaburzenia oraz dodatkowe objawy. Na tej podstawie wyróżniamy:

  • menorrhagia – regularne krwawienia pojawiające się w normie czasowej, ale przekraczające 7 dni, występuje duża utrata krwi (ponad 80 ml),
  • menometrorrhagia – to krwawienia miesiączkowe pojawiające się nieregularnie, które trwają dłużej niż 7 dni i/lub wiążą się z utratą krwi wynoszącą ponad 80 ml,
  • polymenorrhea – występują częściej niż co 21 dni,
  • oligomenorrhea – miesiączki występują rzadziej niż co 35 dni, może to wynikać z przedłużonej fazy folikularnej,
  • amenorrhea – brak miesiączki przez dłużej niż 6 miesięcy,
  • metrorrhagia – nieregularne krwawienia pojawiające się pomiędzy cyklami owulacyjnymi.

Możemy także wyróżnić plamienia owulacyjne, pomenopauzalne, ostre nieprawidłowe krwawienia maciczne oraz czynnościowe krwawienia maciczne. Częstość występowania tych zaburzeń ginekologicznych zmienia się w zależności od wieku kobiet. W okresie reprodukcyjnym dotyczą one ⅓ kobiet, a odsetek ten wzrasta do 50% po menopauzie. Są przyczyną 25% zabiegów ginekologicznych.

Jakie mogą być przyczyny krwawienia z dróg rodnych?

Zmiany w poziomach hormonów płciowych, zwłaszcza estrogenów i progesteronu, mogą prowadzić do nieregularnych krwawień. Podobnie jak inne choroby układu rozrodczego, takie jak mięśniaki macicy, polipy endometrialne, zapalenie błony śluzowej macicy (endometrium), torbiele jajników, infekcje dróg rodnych czy nowotwory. Do innych przyczyn możemy zaliczyć następujące stany:

  • endometrioza w mięśniu macicy (adenomioza),
  • ciąża i stany towarzyszące (poronienie, ciąża pozamaciczna, odklejenie łożyska),
  • rozrost endometrium,
  • zaburzenia krzepnięcia (koagulopatie),
  • antykoncepcja hormonalna i wewnątrzmaciczna,
  • stany zapalne,
  • uszkodzenie mechaniczne,
  • niedoczynność nadnercza,
  • choroby wątroby,
  • gruczolaki przysadki,
  • supresję podwzgórza,
  • zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym.

W młodszym wieku najczęściej występują czynnościowe krwawienia maciczne, natomiast w wieku rozrodczym po wykluczeniu ciąży, przyczyny krwawień obejmują czynniki jatrogenne, taki jak przyjmowanie leków lub suplementów ziołowych czy obecność wkładki wewnątrzmacicznej.

Stres a krwawienia z dróg rodnych

Stres wpływa na ciało kobiety na różnorodne sposoby. Okazuje się, że może być odpowiedzialny za opóźnienia lub brak miesiączki. Długotrwałe lub silne napięcie emocjonalne zakłóca regularność cyklu menstruacyjnego oraz nasila objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dodatkowo może być jednym z czynników wywołujących krwawienia między okresami. Jest to spowodowane zwiększonym stężeniem kortyzolu oraz prolaktyny we krwi. Prolaktyna, wydzielana przez przysadkę mózgową hamuje działanie estrogenu i progesteronu, co zazwyczaj występuje w sytuacji karmienia piersią. W takiej sytuacji u kobiety może dojść do okresowego zaniku miesiączki.

Diagnostyka krwawienia z dróg rodnych

Nagłe krwawienia z dróg rodnych to powód do pilnej wizyty u ginekologa. Diagnostyka tych zaburzeń może obejmować szereg kroków mających na celu ustalenie przyczyny dolegliwości. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, pyta o historię i przebieg miesiączki, objawy towarzyszące krwawieniu, stosowanie leków (w tym antykoncepcji) oraz inne możliwe czynniki wpływające na zdrowie reprodukcyjne.

Badania ginekologiczne mogą obejmować badanie narządów płciowych w poszukiwaniu ewentualnych nieprawidłowości, takich jak zmiany w szyjce macicy, polipy lub zmiany zapalne. Zazwyczaj zalecane jest również oznaczenie stężenia hormonów we krwi.

W niektórych przypadkach może być zalecane badanie ultrasonograficzne narządów płciowych, które umożliwia wizualizację macicy, jajników i innych struktur. Czasem wykonuje się także inne testy obrazowe, np. tomografię komputerową lub histeroskopię diagnostyczną. Ważnym etapem diagnostycznym jest również ocena cytologiczna i histologiczna próbek pobranych z jamy macicy.

Diagnostyka krwawienia z dróg rodnych jest procesem wieloetapowym, który może wymagać wielu badań w zależności od indywidualnego przypadku Pacjentki. Istotne jest, aby dokładnie ocenić przyczynę dolegliwości, co pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie.

Nagłe krwawienia z dróg rodnych a ciąża

Niektóre przypadki krwawienia z dróg rodnych mogą być związane z ciążą. Jednym z nich jest krwawienie implantacyjne, które występuje, gdy zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Niemniej jednak nie wszystkie kobiety doświadczają tego zjawiska. Jednakże taki objaw może być również być oznaką ciąży pozamacicznej, co oznacza, że zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza jamą macicy.

Leczenie krwawienia z dróg rodnych

Leczenie krwawienia między cyklami zależy od przyczyny tego zjawiska. Czasami nie wymaga ono interwencji medycznej, szczególnie gdy krwawienie jest związane z owulacją lub drobnymi uszkodzeniami błony śluzowej podczas stosunku. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków hormonalnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub antybiotyków w celu łagodzenia objawów. Sposób postępowania jest w dużej mierze uwarunkowany stopniem nasilenia krwawienia.

Leczenie nieprawidłowych krwawień w Klinice OT.CO w Warszawie

Jednakże, w sytuacjach, gdy krwawienie między menstruacjami jest spowodowane poważniejszymi schorzeniami, a leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczne jest podjęcie bardziej zaawansowanych działań. W takich przypadkach lekarz może zalecić przeprowadzenie operacji w celu usunięcia zmiany o charakterze nowotworowym. Stosuje się również techniki laparoskopowe.

Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych mogą być objawem różnorodnych schorzeń i stanów patologicznych u kobiet. Ich zrozumienie, właściwa diagnoza i leczenie są kluczowe dla zapewnienia zdrowia i dobrej jakości życia. Dlatego też istotne jest, aby każde nietypowe krwawienie było starannie ocenione przez lekarza w celu ustalenia właściwego planu leczenia.

agnieszka gajda czerwinska
Lek. Agnieszka Gajda – Czerwińska

Jako lekarz zajmuje się problemami dotyczącymi położnictwa i ginekologii. Usługi obejmują przede wszystkim profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób narządu rodnego, a także poradnictwo antykoncepcyjne.  Oferuje poradnictwo prekoncepcyjne, diagnostykę i leczenie niepłodności, prowadzenie ciąży fizjologicznej oraz...