Łysienie częściej dotyczy mężczyzn, ale nie oznacza to, że u kobiet w ogóle się nie pojawia. Zdarza się, że panie również nadmiernie tracą włosy, które nie zawsze ponownie się zagęszczają, dlatego jeśli włosy od dłuższego czasu się przerzedzają, warto wybrać się na konsultację do specjalisty. Przyczyn łysienia może być bardzo wiele: jakie są najczęstsze z nich?

Przyczyna 1. Hormony

Nie bez powodu, nadmierne wypadanie włosów, często uznaje się za oznakę problemów hormonalnych. W przypadku łysienia, pomóc może nie tylko trycholog, ale też ginekolog w Warszawie. Łysienie typu męskiego jest jednym z objawów za wysokiego poziomu androgenów. Oprócz tego, pojawiają się takie problemy, jak hirsutyzm, zaburzenia miesiączkowania i płodności oraz trądzik. Jeśli obecne są takie problemy, ginekolog może zdiagnozować PCOS, czyli zespół policystycznych jajników.

Do wypadania włosów mogą prowadzić również inne zaburzenia hormonalne np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy czy choroba Hashimoto. Wypadanie włosów często pojawia się też w przypadku zaburzeń związanych z estrogenami: łysienie występuje po ciąży, odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych czy w czasie menopauzy.

Przyczyna 2. Geny

Jednym z najpowszechniejszych problemów jest łysienie androgenowe, które może występować również u kobiet. Mieszki włosowe są wtedy nadmiernie wrażliwe na działanie androgenów, co prowadzi do wypadania. U mężczyzn zazwyczaj pojawiają się charakterystyczne zakola oraz braki na czubku głowy. Jeśli problem wynika z czynników genetycznych, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przeszczep włosów FUE.

U kobiet łysienie androgenowe wygląda inaczej: włosy przerzedzają się w okolicy przedziałka, z czasem stają się coraz cieńsze, ale zazwyczaj nie pojawiają się miejsca całkowicie pozbawione włosów.

Przyczyna 3. Choroby

Oprócz wymienionych problemów hormonalnych, istnieją inne choroby, które mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Zazwyczaj dotyczy to chorób autoimmunologicznych np. tocznia, reumatoidalnego zapalenia stawów, sarkoidozy czy łuszczycy. Dla tocznia rumieniowatego charakterystyczne jest łysienie bliznowaciejące, co oznacza, że włosy, które wypadły, już nie odrosną – rozwiązaniem jest tutaj przeszczep włosów u kobiet.

Oprócz tego, łysienie mogą powodować też cukrzyca i choroby wątroby. Do możliwych przyczyn należą również grzybica i łojotokowe zapalenie skóry. Wypadanie włosów czasem jest skutkiem chorób zakaźnych, szczególnie przebiegających z wysoką gorączką np. grypy czy zapalenia płuc. Jedną z najpowszechniejszych przyczyn jest anemia, na którą cierpi nawet ⅓ dorosłych kobiet. Jeśli więc pojawiają się takie problemy, jak osłabienie, chroniczne zmęczenie, blada skóra, nieregularne bicie serca, szumy w uszach, bóle głowy czy nadwrażliwość na zimno, warto zgłosić się do lekarza.

Przyczyna 4. Leki

Częstym problemem jest też polekowe wypadanie włosów. Najpoważniejszym przykładem jest tutaj łysienie u pacjentów onkologicznych, którzy przechodzą radio- lub chemioterapię. Chemioterapia prowadzi do wypadania włosów, ponieważ oddziałuje na cały organizm. Radioterapia powoduje łysienie, jeśli naświetlana jest górna część ciała.

Polekowe wypadanie włosów może jednak pojawić się również w wyniku mniej radykalnych terapii. Dość często powodują je między innymi:

  • Leki przeciwzakrzepowe (np. heparyna),
  • Leki przeciwdrgawkowe,
  • Leki immunosupresyjne,
  • Beta-blokery (stosowane głównie w leczeniu choroby wieńcowej, niewydolności serca czy w nadciśnieniu tętniczym),
  • Leki na obniżenie lipidów (przyjmowane przy miażdżycy, za wysokim stężeniu cholesterolu we krwi).

Łysienie nie pojawia się oczywiście u każdej osoby przyjmującej te leki, ale jeśli występuje, warto zainwestować w zabiegi odżywiające i wzmacniające włosy (np. mezoterapię), a jeśli problem jest bardzo nasilony, porozmawiać z lekarzem o zmianie leków.

Przyczyna 5. Niedobory w diecie

Do przerzedzenia fryzury mogą prowadzić również niedobory pokarmowe. Zbyt radykalna dieta lub opieranie się głównie na przetworzonej żywności mogą prowadzić do niedoboru białka, żelaza czy cynku. Żeby rozwiązać przyczynę, a nie tylko walczyć ze skutkami, warto przede wszystkim uzupełnić niedobory. Doraźnie można wspomagać się suplementami lub lekami przepisanymi przez lekarza po potwierdzeniu niedoborów, jednak na dłuższą metę warto popracować nad codzienną dietą.

Przyczyna 6. Stres

Silne, przeżycia emocjonalne lub chroniczny stres również mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Taki mechanizm nie pojawia się u każdego, ale jeśli masz genetyczne skłonności do łysienia, wysoki poziom kortyzolu, nazywanego też hormonem stresu, przyspiesza i nasila problemy z wypadaniem włosów.

Łysienie, jak większość problemów estetycznych, tylko z pozoru nie ma poważnych konsekwencji, ponieważ może prowadzić do kompleksów, utraty pewności siebie i złego samopoczucia we własnym ciele. Na szczęście dostępne są metody radzenia sobie z tym problemem, takie jak: karboksyterapia, Dr Cyj Hair Filler, mezoterapia czy XL Hair. W najpoważniejszych przypadkach rozwiązaniem jest przeszczep włosów:
nie musisz godzić się z kompleksami związanymi z łysieniem, ten problem naprawdę da się rozwiązać.