Zadbana, gładka skóra dłoni to ważny element wyglądu, który poprawia samoocenę. Zabiegi odmładzające zazwyczaj skupiają się jedynie na twarzy, ale to właśnie dłonie są zawsze widoczne i mogą być przyczyną wielu kompleksów. Nie da się ukryć ich pod makijażem, ani zamaskować ubraniem. Przyczyny starzenia się dłoni są zawsze takie same, jak w przypadku innych obszarów ciała. Wraz z upływem czasu skóra traci cenny kolagen i elastynę. Są to dwie podstawowe substancje, które wzmacniają strukturę skóry i sprawiają, że jest ona gładka oraz jędrna. Ich brak powoduje, że skóra traci wiotkość i ma rozrzedzoną strukturę, przez co wygląda starzej i mniej atrakcyjnie.

Lipotransfer dłoni

Z pomocą przychodzi zabieg lipotransferu, czyli proces, który umożliwia przeszczep tłuszczu pacjenta (doskonałego materiału wypełniającego). Efekty mogą być zarówno spektakularne, jak i utrzymywać się na długi czas. Metoda ta wykorzystuje tkankę tłuszczową w celach estetycznych oraz leczniczych. Stosowana jest w medycynie estetycznej od minimum 10 lat. Wraz z upływem czasu technika została udoskonalona.

Modelowanie dłoni tłuszczem

Wykorzystanie własnej tkanki tłuszczowej pacjenta podczas lipoliftingu dłoni powoduje, że materiał wypełniający jest całkowicie bezpieczny, nie wywołuje alergii i łatwo się przyswaja. Poza tym, w naturalnej tkance tłuszczowej człowieka znajdują się cenne komórki macierzyste. Umożliwiają one stymulację skóry do rewitalizacji. W rezultacie skóra dłoni prezentuje się młodo i gładko.

starzejące sie dłonie

Lipolifting dłoni to więc procedura, która daje podwójną korzyść – zredukowanie zbędnego tłuszczu z innych partii ciała (brzucha, ud, bioder) i nadanie dłoniom młodzieńczego, świeżego wyglądu. Na początku wykorzystując techniki liposukcji, tłuszcz poddawany jest eliminacji, a pacjent zyskuje szczuplejszą sylwetkę. Następnie w grzbiety rąk przygotowany odpowiednio materiał zostaje wstrzyknięty.

Jak przygotować się do zabiegu?

Sam zabieg przeszczepu tkanki tłuszczowej do wierzchu dłoni nie wymaga specjalnego przygotowania się. Przed lipoliftingiem i znieczuleniu miejscowym należy jednak wykonać podstawowe badania krwi (morfologię, elektrolity, układ krzepnięcia). Można je przeprowadzić w dowolnym akredytowanym laboratorium. Badanie krwi nie mogą być starsze niż 14 dni.

Dwa dni przed zabiegiem powinno się unikać picia mocnej kawy, herbaty i alkoholu. Osoby, które palą papierosy, muszą zaprzestać palenia na 14 dni przed operacją, a także podczas okresu całej rekonwalescencji. Minimum 7 dni przed zabiegiem nie należy także spożywać aspiryny.

Operacje w znieczuleniu miejscowym przeprowadzane są tzw. premedykacją. Pacjent dostaje leki sedujące i obniżające próg bólu. Przez 12 godzin od ich zażycia istnieje absolutny zakaz prowadzenia pojazdów. Zaleca się także, aby pacjent po zabiegu powrócił do domu pod opieką drugiej osoby. Zalecenia dotyczące diety oraz leków są takie same, jak przy zabiegach w znieczuleniu ogólnym. Jedynym odstępstwem jest fakt, że nie trzeba być na czczo.

Jak wygląda zabieg przeszczepu tłuszczu w dłonie?

Przeszczep tłuszczu na dłonie jest zabiegiem mało inwazyjnym, który nie wymaga interwencji chirurgicznej tak, jak tradycyjna liposukcja. Wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym i nie wymaga długotrwałej, męczącej rekonwalescencji.

Z jednej partii ciała pacjenta zostaje pobrana tkanka tłuszczowa, w której występuje w nadmiarze (brzucha, ud itd.), a następnie wprowadza się odpowiednio spreparowane komórki tłuszczowe w grzbiet skóry dłoni.

Z uwagi na to, że do zabiegu wykorzystuje się tkankę pacjenta, nie występuje ryzyko reakcji alergicznej, czy też odrzucenia przeszczepu przez organizm. Tkanka tłuszczowa zawiera żywe komórki macierzyste, które wyróżniają się dużymi właściwościami regeneracyjnymi i sprawiają, że przeszczepione tkanki są zdrowsze, jędrniejsze, a także lepiej nawodnione.

Procedura lipotransferu

Zabieg lipotransferu przeprowadzany jest w czasie od 30 do 90 minut i nie jest uciążliwy dla pacjenta. Przebieg lipoliftingu dzieli się na 3 główne etapy:

  • Pobór tkanki tłuszczowej pacjenta z miejsca, gdzie występuje jej pokaźna ilość, m.in. z fałdu brzusznego lub uda.
  • Przygotowanie pobranego tłuszczu w specjalnej wirówce i usunięcie z niego martwych komórek z nadmiarem płynu.
  • Zaaplikowanie przygotowanej wcześniej tkanki tłuszczowej w grzbiet dłoni. Etap ten wykonywany jest za pomocą cienkiej igły, co znacznie łagodzi dyskomfort podczas wstrzykiwania tkanki tłuszczowej pod skórę.

Czy zabieg jest skuteczny?

Pojedynczy zabieg zawiera w sobie wszystkie trzy etapy, jednak uzyskany rezultat z czasem może słabnąć. Konieczność przeprowadzenia kolejnych zabiegów zależy wyłącznie od konkretnego organizmu pacjenta. Jeżeli nie uzyskuje się efektu z powodów naturalnych (zbyt mała część przeszczepionych komórek ulega wchłonięciu), można powtarzać przeprowadzenie lipotransferu aż do czasu, gdy uzyska się pożądany efekt. Nie częściej jednak niż na dwa miesiące.

Przeciwwskazaniami do przeprowadzania przeszczepu tłuszczu są ciąża, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, nowotwory, niewydolność nerek, niska waga ciała, która uniemożliwia pobranie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej. Lipotransfer nie jest zalecany także u osób palących papierosy i u kobiet podczas miesiączkowania.

Czy zabieg lipotransferu dłoni jest bezpieczny?

Lipotransfer jest całkowicie bezpieczną i skuteczną metodą modelowania ciała oraz twarzy, a przy okazji umożliwia redukcję lokalnego nadmiaru tłuszczu i wypełnianie ubytków tkanki podskórnej. Jest to także sposób na zredukowanie oznak starzenia się dłoni wykorzystując autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej.

Naturalny wypełniacz w postaci własnej tkanki tłuszczowej powoduje, że podczas zabiegu nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej organizmu, ani też odrzucenia przeszczepu tkanki. Komórki macierzyste zawarte w przeszczepianym tłuszczu produkują cytokiny, które pozytywnie wpływają na wytwarzanie naczyń krwionośnych. Dzięki temu taki przeszczep jest naturalną tkanką w przeciwieństwie do innych wypełniaczy.

Czy warto przeprowadzać zabieg lipotransferu dłoni?

Tłuszcz jest naturalnym materiałem wypełniającym i stanowi idealne rozwiązanie dla osób poszukujących skutecznej metody odmładzającej. Dzięki zabiegowi można przywrócić skórze dłoni utraconą gładkość i jędrność. Poza tym uzyskane rezultaty utrzymują się na wiele lat, co umożliwia zapomnienie o swoim problemie zwiotczałych dłoni na długo.

Jak długo trwa okres rekonwalescencji?

U każdej osoby jest to indywidualna kwestia i zależy od miejsc poddanych przeszczepowi. Niektórzy pacjenci już po upływie tygodnia są w stanie powrócić do codziennych aktywności. Zdarza się także tak, że opuchlizna na miejscach poddanych odessaniu utrzymuje się na dłużej. Nie powinno jednak być to powodem do niepokoju, ponieważ jest to naturalna reakcja organizmu, która znika po kilku miesiącach.

Należy pamiętać, aby delikatnie masować dłonie, w które zaaplikowany był tłuszcz. Umożliwia to złagodzenie ewentualnych nierówności i rozprowadzenie większych konglomeratów przeszczepionej tkanki. Miejsca, z których pobrano tkankę tłuszczową, powinny być szczelnie okryte opatrunkiem uciskowym lub specjalnie zaprojektowaną bielizną pooperacyjną.

Pozostałe zabiegi przeszczepu tłuszczu w Klinice OT.CO

#Starzejące się dłonie #Starzenie skóry