Dłonie są częścią ciała, która bez wątpienia przyciąga uwagę. Dlatego, aby pozostawały atutem, powinny być zadbane i gładkie. Niestety skóra na dłoniach jest każdego dnia narażona na działanie negatywnych czynników. Używamy rąk do wykonywania bardzo wielu czynności, a część z nich wymaga od naszej skóry sporych poświęceń. Bez odpowiedniej pielęgnacji, delikatna skóra dłoni szybko ulega procesom starzenia i staje się wysuszona.

Na czym polega mezoterapia dłoni?

Sprawdzonym sposobem na zregenerowanie i odżywienie skóry jest mezoterapia dłoni. To małoinwazyjny zabieg polegający na bezpośrednim wstrzyknięciu różnych substancji odżywczych w skórę, dzięki czemu staje się nawilżona i gładka. Przy dobrej pielęgnacji efekty utrzymują się nawet przez okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy. Zabieg może być powtarzany dowolną ilość razy. Ponadto mezoterapia dłoni ochrania skórę przed promieniami słonecznymi, mrozem, wiatrem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi.

Podczas zabiegu mezoterapii, lekarz może wstrzykiwać w skórę dłoni odpowiednio dobrane odżywcze składniki takie jak: NCTF 135 Filorga, RRS Eyes, Princess Rich, Aquashine BTX, Skinbooster, czyli mezolift.

Mezoterapia dłoni kwasem hialuronowym świetnie sprawdza się w przypadku suchej i wrażliwej skóry, blizn lub zmarszczek. Kwas jest związkiem chemicznym, naturalnie występujący we wszystkich organizmach. To bezbolesny zabieg i  trwa zaledwie kilkanaście minut. Efekty utrzymują się od półtorej roku, aż do dwóch lat.

Zabieg mezoterapii z wykorzystaniem fibryny niweluje zmarszczki, zwiotczałą skórę oraz przebarwienia na dłoniach. Bezpośrednio przed zabiegiem zostaje pobrane od dziewięciu do osiemnastu mililitrów krwi. Fibryna jest wcześniej pozyskiwana z krwi pacjenta w procesie wirowania, dzięki temu wyklucza się ryzyko nietolerancji i reakcji alergicznych. To całkowicie bezpieczna metoda, wywołująca naturalne procesy regeneracji i rewitalizacji dłoni.

Zabiegi mezoterapii w Klinice OT.CO w Warszawie

Jak wygląda zabieg mezoterapii dłoni?

Przed zabiegiem mezoterapii dłoni określany jest obszar, który zostanie jej poddany. Rodzaj mezoterapii dobiera się w zależności od wieku, kondycji skóry oraz jej potrzeb. Lekarz dokładnie odkaża oraz oczyszcza dłonie, a także nakłada krem znieczulający. Za pomocą cienkich igieł wybrane substancje o działaniu leczniczym i rewitalizującym są wstrzykiwane do warstwy śródskórnej, czyli na głębokość około od jednego do dwóch milimetrów. Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie obrzęki, jednak znikają samoistnie.

Przeciwskazania do zabiegu mezoterapii

W pierwszej kolejności pacjent powinien skonsultować z lekarzem, czy może być kandydatem do zabiegu. Mezoterapia igłowa dłoni nie jest wskazana dla osób chorujących na cukrzycę oraz nowotwory. Z zabiegu nie mogą skorzystać kobiet w ciąży i pacjenci, którzy stosują leki zmniejszające krzepliwość krwi. Przeciwskazaniem będą również wszelkie infekcje skórne.

Jak na co dzień dbać o kondycję dłoni?

Skóra na dłoniach posiada bardzo niewiele gruczołów łojowych i wytwarza małą ilość sebum. Dlatego dłonie, pozbawione naturalnego natłuszczenia, często wysychają i stają się szorstkie. Jest to część ciała, która jak żadna inna potrzebuje odpowiednich zabiegów, takich jak mezoterapia dłoni oraz kremów nawilżających. Kremy do rąk nie mogą zawierać silikonów, barwników oraz parabenów, które mogą zaszkodzić skórze, wywołując reakcję alergiczną.

Dobry skład balsamu może mieścić w sobie:

  • olej kokosowy, który regeneruje, nawilża i chroni skórę dłoni przed czynnikami zewnętrznymi,
  • masło shea, o działaniu odżywiającym oraz nawilżającym,
  • szałwię, o właściwościach ograniczających pocenie oraz działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym,
  • aloes, który skutecznie łagodzi podrażnienia skóry,
  • olejek arganowy, regenerujący i odmładzający skórę, a także redukujący przebarwienia.

Dłonie potrzebują szczególnego nawilżenia jesienią i zimą. Wtedy są narażone na mróz, zimny wiatr oraz nagłe zmiany temperatur. Dlatego w mroźne dni zawsze należy chodzić w rękawiczkach i stosować kremy, które zawierają witaminy A i E oraz mocznik.

Natomiast latem dłonie potrzebują filtra chroniącego przed szkodliwym działaniem promieni UV. Dzięki temu można uniknąć niechcianych przebarwień na skórze.

hanna kowalska
Lek. Hanna Kowalska

Jestem specjalistą dermatologii i wenerologii, a swoje ponad 6-letnie doświadczenie zawodowe zdobywałam w trakcie pracy w Klinice Dermatologii i Wenerologii USK im. WAM w Łodzi. W Klinice OT.CO przeprowadzam zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, regeneracyjnej,...