Usta są dość ważnym dla wielu osób elementem wyglądu. Jako że nie każdy może cieszyć się pełnymi i wyrazistymi ustami, medycyna estetyczna znalazła prosty i bezpieczny sposób, aby to zmienić. Jest nim oczywiście niezawodny kwas hialuronowy. Przy jego pomocy można nie tylko powiększyć usta, ale zrobić również korektę ich kształtu i poprawić symetrię. Jak zatem wygląda zabieg na usta z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?

Czym właściwie jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja, która jest wykorzystywana w medycynie estetycznej na wiele sposobów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkim organizmie w postaci soli sodowej. W największym stężeniu pojawia się on w skórze oraz mazi stawowej. Ponadto stanowi on budulec ścian naczyń krwionośnych i jest składnikiem ciała szklistego oka oraz tkanki łącznej.

Główną rolą kwasu hialuronowego w naszym organizmie jest wiązanie cząsteczek wody. Wraz z wiekiem ilość produkowanego kwasu hialuronowego zmniejsza się, na skutek czego nasza skóra się zmienia. Dlatego też kwas hialuronowy często wykorzystuje się do odmłodzenia skóry oraz jako naturalny i bezpieczny wypełniacz. Swoją popularność zawdzięcza również temu, że pozwala osiągać spektakularne efekty w poprawie wyglądu, bez konieczności inwazyjnych zabiegów, wymagających długiego czasu rekonwalescencji. Nic więc dziwnego, że co raz więcej osób korzysta z zabiegów upiększających w tym z ostrzykiwania ust kwasem hialuronowym w celu poprawy urody, odmłodzenia skóry oraz zażegnania kompleksów związanych z wyglądem.

Kiedy warto zdecydować się na kwas hialuronowy na usta?

Wprowadzenie kwasu hialuronowego w usta przede wszystkim wpływa na zmianę ich wielkości. Dlatego zabieg z wykorzystaniem tego wypełniacza jest wybierany przez wiele osób, które mają cienkie i wąskie usta. Ponadto zabieg daje ogromne możliwości dostosowania efektów do indywidualnych oczekiwań i upodobań pacjentów. Można zdecydować się na wypełnienie wargi górnej lub dolnej. Można oczywiście powiększyć obie wargi jednocześnie lub tylko ich fragmenty.

modelowanie ust kwasem hialuronowymKwas hialuronowy na usta będzie również dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy posiadają niesymetryczne usta. Przy pomocy wypełnienia kwasem hialuronowym można skutecznie pozbyć się niesymetrycznych warg oraz kształtu ust. Wyrównanie asymetrii wargi górnej, czy dolnej zajmuje kilka minut, co jest ogromną zaletą zabiegu. Należy też mieć na uwadze, że ostrzykując kwasem hialuronowym usta oraz skórę w ich obrębie można unieść kąciki ust, a co więcej nawilżyć skórę i zredukować zmarszczki. Dlatego też kwas hialuronowy to doskonałe narzędzie poprawiające i odmładzające nasz wygląd.

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego na usta?

Oczywiście przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest konsultacja z lekarzem wykonującym ostrzykiwanie kwasem hialuronowym. Podczas rozmowy ustala się efekty, jakie pacjent chce osiągnąć oraz wyklucza przeciwwskazania do zabiegu. Zabieg nie należy do bolesnych, jednak przed jego rozpoczęciem podaje się preparat znieczulający, który wpływa na komfort pacjenta. Zazwyczaj znieczulenie podawane jest w formie kremu, którym pokrywa się usta i okoliczną skórę. Sam zabieg nie jest skomplikowany, ponieważ polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w newralgiczne miejsca na ustach oraz skórze wokoło.

Kiedy znieczulenie zacznie działać, kwas hialuronowy wprowadza się pod skórę przy pomocy bardzo cienkich i tępo zakończonych igieł. Kiedy odpowiednia ilość substancji wypełniającej zostanie wprowadzona pod skórę, lekarz dokładnie i delikatnie rozmasowuje powierzchnię ust. Ma to na celu równomierne rozłożenie kwasu hialuronowego oraz osiągnięcie jak najbardziej naturalnego efektu. Zabieg trwa zazwyczaj od 30 do 90 minut, a ostateczny czas jest oczywiście uzależniony od efektów, jakie chce się uzyskać. Warto mieć na uwadze, że około 3 dni przed zabiegiem zaleca się odstawienie leków rozrzedzających krew oraz o działaniu przeciwzapalnym. O wszystkich zaleceniach przed i po zabiegu powinien poinformować lekarz podczas pierwszej konsultacji.

Bezpośrednio po zabiegu usta mogą być lekko opuchnięte i zaczerwienione. U niektórych osób mogą pojawić się niewielkie siniaki. Jednak zarówno sińce jak i opuchlizna szybko znikają. Główne zalecenia po zabiegu to przede wszystkim nieuciskanie okolicy ust i samych ust. Nie należy również spożywać alkoholu oraz korzystać z sauny i solarium przez około 2 tygodnie po zabiegu. Poza tymi zaleceniami można wrócić do codziennych obowiązków bezpośrednio po zabiegu.

Przeciwwskazania

Mimo że kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie, to nie zawsze zabieg będzie mógł być przeprowadzony. Istnieją bowiem pewnie przeciwwskazania do wstrzykiwania kwasu hialuronowego. Przede wszystkim w okresie ciąży oraz karmienia piersią, nie powinno poddawać się zabiegom z użyciem kwasu hialuronowego. Nie należy przeprowadzać zabiegu również u osób z aktywną opryszczką, chorobami immunologicznymi oraz ze skłonnościami do powstawania blizn przerostowych i nadwrażliwości na kwas hialuronowy. Ponadto, jeśli na skórze utrzymuje się stan zapalny, zabieg należy odłożyć w czasie.

Efekty

Efekty takie jak wypełnienie ust, uniesienie kącików ust oraz symetryczność warg widoczne są praktycznie zaraz po skończonym zabiegu. Pełne efekty widoczne będą po ustąpieniu opuchlizny oraz zaczerwienienia na skórze. Zabieg pozwala poprawić kształt ust i zwiększyć ich objętość, tym samym odmładzając wyraz twarzy. Kwas hialuronowy dodatkowo wypełnia zmarszczki i wpływa na głębokie nawilżanie ust. Co więcej, skóra wokoło ust staje się bardziej jędrna, a niedobór naturalnego kolagenu zostaje uzupełniony. Tym samym poprawia się kondycja i elastyczność skóry. Dużą zaletą zabiegu na usta z użyciem kwasu hialuronowego jest jego długotrwałość.

kwas hialuronowy na usta efekt

Efekty w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta utrzymują się od 6 miesięcy do nawet roku i dłużej. Po tym czasie zabieg można oczywiście powtórzyć, aby stale podtrzymywać satysfakcjonujący wygląd ust.

#Małe usta #Opadające kąciki ust #Spierzchnięte usta
hanna kowalska
Lek. Hanna Kowalska

Jestem specjalistą dermatologii i wenerologii, a swoje ponad 6-letnie doświadczenie zawodowe zdobywałam w trakcie pracy w Klinice Dermatologii i Wenerologii USK im. WAM w Łodzi. W Klinice OT.CO przeprowadzam zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, regeneracyjnej,...