Powiększanie ust to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, który może poprawić wygląd i samopoczucie. Warto jednak pamiętać, że każdy zabieg wymaga odpowiedniej rekonwalescencji, aby uzyskać najlepsze efekty i uniknąć komplikacji. W poniższym wpisie podajemy kilka podstawowych wskazówek, które pomogą zadbać o odpowiednią rekonwalescencję.
Na czym polega zabieg powiększania ust?
Powiększanie ust polega na wstrzyknięciu wypełniacza w wybrane partie ust, aby zwiększyć ich objętość i poprawić kształt. Najczęściej stosuje się kwas hialuronowy, substancję naturalnie występującą w organizmie, która doskonale wiąże wodą i zapewnia skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Podczas pierwszej konsultacji w klinice przeprowadzana jest szczegółowa ocena ust Pacjenta. Lekarz wysłuchuje jego oczekiwań i przedstawia możliwe efekty zabiegu. Na tej podstawie zostaje dobrana odpowiednia ilość i rodzaj wypełniacza.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym w Klinice OT.CO w Warszawie
Przed przystąpieniem do zabiegu, skóra wokół ust zostaje dokładnie oczyszczona. Następnie, aby zmniejszyć dyskomfort, aplikuje się miejscowo maść znieczulającą. Następnie lekarz przechodzi do precyzyjnego wstrzykiwania kwasu hialuronowego w wybrane partie ust. Trwa to od 15 do 30 minut. Ilość wypełniacza oraz miejsca iniekcji dopasowuje się do indywidualnych potrzeb Pacjenta, aby uzyskać naturalny efekt. Po wstrzyknięciu wypełniacza lekarz delikatnie masuje usta, aby równomiernie rozprowadzić preparat i nadać ustom pożądany kształt.
Zalecenia i przeciwwskazania do zabiegu
Zalecenia po powiększaniu ust obejmują przede wszystkim stosowanie zimnych kompresów przez 10 – 15 minut, co kilka godzin. Kompresy przez pierwsze 24-48 godzin pomagają zmniejszyć obrzęk i zasinienia ust. Poza tym warto stosować balsam do ust bez perfum i barwników, który zapewni odpowiednie nawilżenie. Należy też pamiętać o piciu wody, aby utrzymać wymagany poziom nawodnienia organizmu.
W razie potrzeby można też przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, np. ibuprofen. Pomogą one złagodzić ból i obrzęk. Wcześniej jednak należy skonsultować się z lekarzem. Specjaliści zalecają też, aby po zabiegu starać się spać z głową podniesioną na poduszce przez pierwsze noce. Pomaga to zmniejszyć obrzęk. Poza tym należy unikać twardych i gorących potraw oraz napojów przez pierwsze kilka dni po zabiegu.
Aby cieszyć się upragnionymi efektami zabiegu i zmniejszyć ryzyko powikłań, Pacjenci powinni unikać dotykania i masowania ust przez pierwsze dni po zabiegu. Zapobiega to przemieszczaniu wypełniacza. Nie należy też narażać skóry ust na ekspozycji na słońce czy ekstremalne temperatury. Intensywny wysiłek fizyczny również nie jest wskazany – w szczególności przez pierwszą dobę po zabiegu.
Jakie objawy po zabiegu są powodem do niepokoju?
Po zabiegu powiększania ust można zauważyć różne objawy. Ważne jest, aby wiedzieć, które z nich są normalne i naturalne, a które mogą wskazywać na konsekwencje wymagające konsultacji z lekarzem. Do naturalnych objawów występujących po zabiegu powiększania ust zalicza się obrzęk. Może on trwać od kilku godzin do kilku dni. Największy obrzęk obserwuje się w pierwszych 48 godzinach po zabiegu. Zasinienia po zabiegu wokół miejsc iniekcji także są normalne i zwykle znikają w ciągu tygodnia.
Pacjenci mogą też odczuwać ból i tkliwość w miejscu iniekcji przez kilka dni. Małe czerwone punkciki w tych obszarach również są naturalne i powinny same zniknąć w trakcie kilku dni. W niektórych przypadkach można też wyczuć niewielkie grudki lub nierówności tuż po zabiegu. Są one zwykle wynikiem nierównomiernego rozprowadzenia wypełniacza i zwykle zanikają samoistnie w trakcie kilku dni.
Jeśli Pacjent zauważy u siebie ból i obrzęk, które nie zmniejszają się po kilku dniach, a wręcz przeciwnie, nasilają się, może to wskazywać na infekcję lub reakcję alergiczną. Powodem do niepokoju jest też głębokie zasinienie lub krwiak, który nie zanika po tygodniu albo nasila się. Poza tym objawy, takie jak silne zaczerwienienie, gorączka, ropa lub intensywna tkliwość w miejscach iniekcji mogą również wskazywać na infekcję. Gdy wystąpi chociaż jeden z powyższych objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Wskazówki dotyczące pielęgnacji ust po zabiegu ich powiększenia
Pielęgnacja ust po powiększaniu pozwala zapewnić pożądane, długotrwałe efekty zabiegu. W tym celu przez pierwszy dzień/ dwa należy unikać dotykania ust, aby zminimalizować ryzyko infekcji i przesuszenia wypełniacze. Dotykanie ust może podrażniać delikatną skórę w miejscach iniekcji. Poza tym warto stosować delikatne balsamy do ust bez barwników. Pozwala to utrzymać odpowiednie nawilżenie i zapobiec wysuszeniu skóry. Nawilżone usta szybciej się goją.
Podczas mycia twarzy zaleca się unikania mocnego pocierania i stosowania agresywnych kosmetyków mogących podrażniać skórę. Przez pierwszy dzień po zabiegu nie zaleca się również stosowania makijażu ust. Pozwoli to skórze w miejscach iniekcji oddychać i szybciej się goić.
Jak długo trwa okres rekonwalescencji po zabiegu?
Zabieg powiększania ust nie wymaga zwykle długiego okresu rekonwalescencji. Aby jednak zapewnić najlepsze efekty i zredukować ryzyko powikłań, należy przez odpowiedni czas zadbać o siebie i zrezygnować z codziennych aktywności. Większość Pacjentów może wrócić do lekkich obowiązków domowych i pracy biurowej już następnego dnia po zabiegu. Ważne jest jednak, aby unikać zbyt dużego wysiłku i stresu, zwłaszcza jeśli praca tego wymaga.
Intensywny wysiłek fizyczny, w tym ćwiczenia, podnoszenie ciężarów czy treningi powinny być ograniczone przez pierwsze dwie doby po zabiegu. Ćwiczenia o niskiej intensywności mogą być wznowione po jednym dniu, o ile nie powodują dyskomfortu. Pacjenci mogą jeść i pić zaraz po zakończonym powiększaniu ust, ale zaleca się unikania bardzo gorących napojów i twardych pokarmów przez pierwsze dni.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Zabieg ten najczęściej wykonywany jest u osób, które pragną zwiększyć objętość ust. Może to wynikać z naturalnie wąskich warg lub utraty objętości związanej z procesem starzenia się. Niektóre osoby mają naturalnie asymetryczne usta, co wpływa na ich wygląd i pewność siebie. Wypełnianie kwasem hialuronowym ust pozwala na korektę asymetrii i nadanie im bardziej proporcjonalnego wyglądu.
Zabieg może też być wykonany w celu poprawy kształtu ust – podkreślenia łuku Kupidyna lub uwydatnienie górnej wargi. Kwas stosowany w trakcie terapii może też pomagać w wygładzeniu drobnych zmarszczek wokół ust. Wskazania do zabiegu obejmują także utratę naturalnej objętości i jędrności ust wraz z upływającym czasem. Kwas hialuronowy będący wypełniaczem stosowanym do powiększania ust, ma też właściwości nawilżające. Właśnie dlatego zabieg pomaga poprawić nawilżenie i kondycję ust, nadając im zdrowy wygląd.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Chociaż zabieg powiększania ust pozwala uzyskać pożądane efekty, istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wykluczyć możliwość jego wykonania. Osoby, które są uczulone na wypełniacz stosowany w trakcie terapii, powinny unikać tego typu zabiegu. Reakcje alergiczne mogą obejmować obrzęk i wiele poważnych objawów. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią również nie powinny poddawać się zabiegowi. Nie ma odpowiednio przeprowadzonych badań dotyczących wpływu kwasu hialuronowego np. na laktację czy rozwój płodu.
Osoby z tendencją do tworzenia keloidów lub blizn przerostowych również nie są odpowiednimi kandydatami do zabiegu. Istnieje ryzyko, że skóra w miejscu iniekcji będzie reagować nieprawidłowo i powstaną nieestetyczne blizny. Poza tym zabieg ten nie powinien być wykonywany u osób z aktywnymi infekcjami, takimi jak opryszczka lub stan zapalny wokół ust. Zwiększają one ryzyko powikłań i pogarszają stan skóry.
Powiększanie ust jest więc zabiegiem, który może przynieść wiele korzyści, jeśli odpowiednio zadba się o siebie w trakcie rekonwalescencji. Stosując się do powyższych wskazówek, zmniejsza się ryzyko komplikacji i przyspiesza proces gojenia.