Aktywne życie seksualne bez zabezpieczeń może doprowadzić do zarażenia się kiłą, powszechnie nazywaną syfilisem. Brak leczenia może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, ponieważ choroba oddziałuje na kluczowe organy i funkcjonowanie całego organizmu. Jakie są jej objawy i skutki?

Kiła – podstawowa definicja

Kiła inaczej zwana syfilisem to choroba wywoływana przez bakterie spiralną krętka bladego. Do zarażenia najczęściej dochodzi w czasie intymnych kontaktów. Mimo że choroby miejsc intymnych są krępujące, kiła wcale nie występuje tak rzadko. Zazwyczaj dotyka osób młodych w wieku do 30 lat, którzy pozostają bardzo aktywni seksualnie. Oczywiście syfilis może pojawić się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

kila syfilis diagnostyka i leczenie

Jak można zarazić się kiłą?

W znacznej większości przypadków do zakażenia się kiłą dochodzi w czasie stosunku seksualnego. Warto jednak mieć na uwadze, że dotyczy to nie tylko pełnego stosunku, ale do zakażenia może dojść w czasie pieszczot oralnych i analnych. Co więcej, kiła u kobiet ciężarnych także jest niebezpieczna, ponieważ może dojść do zarażenia dziecka poprzez naczynia limfatyczne i krwiopochodne, a także w czasie porodu. Dodatkowo zarazić się drogą krwiopochodną może także personel medyczny i pracownicy laboratoryjni. Duża zakaźność syfilisu występuje w początkowym stadium choroby. Wtedy też najłatwiej zarazić drugą osobę. Później prawdopodobieństwo maleje.

Pierwsze objawy kiły

Kiła daje charakterystyczne objawy, których nie należy lekceważyć. Należą do nich przede wszystkim zmiany skórne na narządach intymnych i ich okolicach. Tak więc kiła na prąciu, wargach sromowych, czy też pobliskich okolicach najprawdopodobniej została przeniesiona drogą płciową. Zmiany skórne przypominają owrzodzenia o gładkich i równych brzegach z sączącą się surowicą. To właśnie ona zawiera dużo bakterii, które odpowiadają za przenoszenie się choroby. Warto mieć świadomość, że początkowo kiła i objawy u mężczyzn, czy kobiet są takie same i poza zmianami skórnymi nie dają żadnych dodatkowych symptomów. Przez to często dochodzi do przeoczenia momentu zarażenia, a choroba po 9 tygodniach przechodzi w stan uśpienia. Ponadto inne objawy kiły w późniejszym stadium to możliwość pojawienia się:

  • większych węzłów chłonnych,
  • gorączki,
  • złego samopoczucia,
  • nadmiernej utraty włosów – łysienia kiłowego,
  • łamliwość paznokci,
  • odbarwienia na skórze – bielactwo kiłowe.

Kiła może także rozwijać się na rękach i nogach oraz może pojawić się kiła na twarzy i innych częściach ciała.

Rodzaje kiły

W przypadku choroby, jaką jest syphilis kiła można wyróżnić kilka jej postaci. Są to kiła wrodzona, pierwotna, wtórna, utajona oraz kiła późna. Każda z nich przebiega nieco inaczej, a objawy kiły u mężczyzn i kobiet w przypadku każdego rodzaju mogą wyglądać odmiennie.

Kiła pierwotna – co to?

Kiła pierwotna, czy też początkowa występuje od 3 do 4 tygodni po zarażeniu się. Objawia się małymi zmianami skórnymi o charakterze wrzodowym. Tego typu rany mogą pojawić się nie tylko na narządach płciowych. Kiła występuje na języku, twarzy, czy w gardle. Najczęściej kiła i jej objawy u kobiet pojawiają się na łechtaczce, wargach sromowych oraz na szyjce macicy. Z kolei u mężczyzn pojawia się kiła na penisie, jądrach i mosznie.

Kiła wtórna – objawy

Objawy kiły wtórnej to wysypka i ból gardła. Wysypka nie swędzi, ale pojawia się na rękach, stopach oraz całym ciele. Jest różowa i ma postać czerwonych grudek i różowych plam. Ponadto w okolicach miejsc intymnych pojawiają się kłykciny płaskie. Kiła może dawać również objawy takie jak bóle głowy, gardła, powiększone węzły chłonne, czy też bóle kości i stawów.

Kiła wrodzona i utajona

O kile wrodzonej mówimy wtedy, gdy dojdzie do zarażenia dziecka w życiu płodowym bądź w czasie porodu. Natomiast kiła utajona na twarzy, czy narządach płciowych to trzeci etap choroby, kiedy objawy pierwotne oraz wtórne ustępują. Jednak bakterie ciągle pozostają w organizmie.

Kiła późna – jak się objawia?

O kile późnej mówi się, gdy od zakażenia minęły dwa lata. Jeżeli w tym czasie nie przeprowadzono prawidłowego leczenia, to mogą się pojawić dalsze problemy zdrowotne. Kiła późna i jej objawy to między innymi problemy z zapaleniem mięśnia sercowego, zmiany skórne wrzodziejące, stany zapalne stawów i nie tylko.

Diagnostyka i leczenie kiły

Kiła to choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia, aby móc zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Oczywiście sposób leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju syfilisu.

Diagnostyka syfilisu

Kiła na narządach płciowych jest dość charakterystyczna, jednak ze względu lokalizację zmian skórnych jej dostrzeżenie może być trudne. W przypadku podejrzenia choroby można wykonać test na kiłę. Są to badania serologiczne z krwi. Często wykonuje się razem test na HIV, HCV i kiłę. Można także zakupić gotowe testy w aptekach, które pozwolą zdiagnozować się w domu.

kila syfilis

Kiła – leczenie wczesnych i zaawansowanych etapów choroby

W przypadku choroby pierwotnej, wtórnej i utajonej na wczesnym stadium, kiła u mężczyzn i kobiet leczona jest poprzez podanie penicyliny. Zazwyczaj wystarczy jednorazowa iniekcja tym antybiotykiem. Dlatego jeżeli kiła daje pierwsze objawy, nie zwlekajcie z wizytą u lekarza. Szybka reakcja i podanie antybiotyku sprawia, że leczenie kiły jest skuteczne.

Leczenie kiły (syfilis)

Natomiast w przypadku, gdy syfilis trwa więcej niż rok, leczenie może przebiegać nieco inaczej. Podaje się dodatkowe dawki penicyliny lub wdraża także inny lek na kiłę w przypadku alergii na popularny antybiotyk. Trzeba mieć na uwadze, że kiła i jej leczenie w domu bez konsultacji z lekarzem nie będzie możliwe, co sprawia, że narażacie się na konsekwencje zdrowotne.

W przypadku osób aktywnych seksualnie istnieje prawdopodobieństwo, że osoba chora zaraziła swojego partnera. Nawet jeśli charakterystyczne objawy kiły u kobiet i mężczyzn nie pojawiły się, to zaleca się leczenie profilaktyczne.

Konsekwencje nieleczonej kiły

Jeżeli wiecie już, jak kiła wygląda, to wszelkie zmiany skórne o charakterze wrzodowatym konsultujcie z lekarzem. Kiła w gardle, czy na narządach płciowych, a także syfilis na nosie są tak samo niebezpieczne. Powikłania, jakie mogą powodować to udar, bóle głowy, częściową utratę słuchu, a nawet problemy ze wzrokiem. Dodatkowo do konsekwencji braku leczenia tej choroby zalicza się demencję, problemy z nietrzymaniem moczu, zapalenie mięśnia sercowego oraz zaburzenia seksualne u mężczyzn. Z tych właśnie powodów warto stosować profilaktykę i unikać sytuacji, w których można się zarazić kiłą, a leczenie podjąć niezwłocznie po zauważeniu zmian skórnych.

Źródła:
  1. Majewski S. Dermatozy i zakażenia okolic zewnętrznych narządów płciowych. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018
  2. Kiła – objawy. Jak leczy się syfilis? Autor: mgr farm. Karina Braja, https://www.allecco.pl/artykuly/kila-objawy-jak-leczy-sie-syfilis.html dostęp z dnia 29.08.2024r
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....