Niektórym pacjentkom sama nazwa „ginekolog” kojarzy się źle i wywołuje przerażenie. Wizyta u specjalisty zajmującego się sprawami intymnymi to dla wielu młodych dziewczyn sprawa bardzo wstydliwa i krępująca. Warto jednak pamiętać, że ginekolog jest takim samym lekarzem, jak każdy inny. Jego zadaniem jest pomóc pacjentce w jak najlepszy sposób zadbać o swoje zdrowie.

Każda wizyta u ginekologa, a zwłaszcza pierwsza bywa stresująca. Naturalnym faktem jest to, że zawsze pojawia się obawa przed tym, czego się nie zna i nigdy nie doświadczyło. W większości sytuacji to, co wydawało się być prawdziwym utrapieniem, w rzeczywistości okazuje się nie być wcale takie straszne. Często z powodu braku wiedzy na temat tego, w jaki sposób należy przygotować się do wizyty u ginekologa i jak ona przebiega, występuje bezpodstawny lęk i niechęć.

Warto jednak przekonać się do takich praktyk, ponieważ dzięki regularnym wizytom u specjalisty, które są tak samo ważne, jak badania profilaktyczne, można rozpocząć walkę o zdrowie. Funkcjonuje wiele różnych opinii dotyczących tego, kiedy najlepiej udać się na pierwszą wizytę u ginekologa. Jedni twierdzą, że powinna nastąpić zaraz po pierwszej miesiączce, a inni, że jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, a kobieta nie współżyje, to można poczekać do 25 roku życia. Niektóre Panie decydują się na odwiedzenie ginekologa po raz pierwszy  dopiero wtedy, gdy są w ciąży.

Najlepszym momentem na pierwszą wizytę u ginekologa jest czas, który zależy od indywidualnych potrzeb pacjentki. Jeśli dziewczyna nie rozpoczęła współżycia, jej miesiączki są regularne, dysponuje rzetelną wiedzą na temat zdrowia i higieny oraz badań profilaktycznych, to z pierwszą wizytą można faktycznie poczekać.

Jeżeli jednak zauważa się jakieś niepokojące sygnały dotyczące nieregularnych, bolesnych miesiączek lub upławów i świądu to znak, że trzeba udać się do ginekologa jak najszybciej. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2016 roku, udanie się na pierwszą wizytę u ginekologa powinno nastąpić między 12 a 15 rokiem życia, gdy dziewczyna ma za sobą pierwszą miesiączkę.

Młodym osobom zaleca się wizytę u ginekologa dziecięcego, który posiada także wiedzę pediatryczną i endokrynologiczną. Ważne jest także to, aby ginekologiem była kobieta, a w przypadku specjalisty mężczyzny bardzo istotny jest fakt, aby przeprowadził badanie w towarzystwie położnej.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Pierwsza, profilaktyczna wizyta u ginekologa polega na zebraniu informacji dotyczących ogólnego stanu zdrowia i schorzeń. Specjalista zada pytania dotyczące temat zdrowia ginekologicznego – przebiegu cyklu miesiączkowego oraz występowania upławów lub świądu.

Konsultacja ginekologiczna w OT.CO Clinic

Jeśli jest taka potrzeba, to ginekolog w odpowiedni sposób do wieku dziewczynki przedstawi jej wiedzę na temat fizjologii układu rozrodczego i okresu dojrzewania. Dziewczęta powyżej 15. roku życia mogą także liczyć na rozmowę z lekarzem o sprawach seksualności i możliwych metodach antykoncepcji.

Ginekolog poinformuje także o szczepieniach przeciwko wirusowi HPV i konieczności przeprowadzenia badań profilaktycznych. Wizyty kontrolne u ginekologa zaleca się przeprowadzać co roku, lub częściej jeśli występują ginekologiczne dolegliwości.

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Po uzyskaniu informacji na temat cyklu miesiączkowego, współżycia i antykoncepcji pacjentki, lekarz zaprosi na fotel ginekologiczny. Przed badaniem pacjentka otrzyma prośbę o rozebranie się od pasa w dół. Na fotelu lekarz rozpoczyna badanie od dokładnego obejrzenia zewnętrznych narządów płciowych – oceni ich budowę i sprawdzi, czy na skórze nie ma żadnych zmian. Następnym etapem jest badanie od wewnątrz i jeśli będzie taka konieczność, pobranie cytologii.

Konsultacja ginekologiczna z cytologią w OT.CO Clinic

Badanie wewnętrzne może sprawić dyskomfort trwający jednak chwilę. Badanie to niesie natomiast ze sobą dużo informacji. Przebieg różni się w zależności od sytuacji pacjentki – u dziewcząt, które rozpoczęły współżycie, lekarz wkłada do pochwy plastikowy wziernik i dokładnie widzi jej wnętrze oraz szyjkę macicy. W tym czasie może pobrać na specjalną szczoteczkę materiał, który zostanie oceniony w poradni histopatologicznej. Następnie ginekolog wyjmuje wziernik i przeprowadza badanie zestawione – jednym lub dwoma palcami chwyta za szyjkę macicy. Drugą ręką ocenia położenie, wielkość i ruchomość macicy z ewentualną bolesnością jajników.

U pacjentek, które nie rozpoczęły współżycia, badanie zestawione może być wykonane przez odbyt. Jeśli dziewczyna nie wyrazi zgody na przeprowadzenie badania wewnętrznego, a ginekolog uzna, że istnieje konieczność pogłębienia diagnostyki, zleci wykonanie USG ginekologiczne.

W następnym etapie dziewczyna może się ubrać i zostanie poproszona o rozebranie się od pasa w górę w celu zbadania piersi. Specjalista przekaże także informację na temat samodzielnego badania piersi w domu. Na zakończenie wizyty lekarz przepisze zalecenia i ewentualne recepty na leki, a także odpowie na pytania pacjentki.

Pierwsza wizyta u ginekologa – nastolatka

Najtrudniejszą rzeczą, z jaką musi zmierzyć się nastolatka, która chce odwiedzić gabinet ginekologa, jest fakt, że jako nieletnia, nie może pójść sama. Powinien być przy niej opiekun prawny. Nie każdy jednak czuje się komfortowo, idąc na wizytę do ginekologa z mamą lub tatą. Niektóre dziewczynki się wstydzą, a inne nie mają wsparcia rodziców. Warto jednak się przemóc, ponieważ opiekun nie musi wchodzić z nastolatką do gabinetu w trakcie badania. Wystarczy jedynie obecność na początku wizyty w gabinecie i wyrażenie zgody na badanie. Dziewczynki mogą wówczas wybrać czy chcą zostać w gabinecie same. Mogą także poprosić o asystę rodzica lub lekarz może zawołać położną. Jeśli wystąpi potrzeba wypisania recepty na leki, rodzic musi także wyrazić swoją zgodę.

Na kolejne wizyty dziewczynka może przyjść już sama pod warunkiem, że opiekun udzieli stosownej zgody, a lekarz odnotuje to w dokumentacji medycznej. Pacjentki między 16 a 18 rokiem życia muszą dostarczyć lekarzowi zarówno zgodę rodziców na badanie, jak i swoją. Nastolatka w tym wieku ma prawo do odmówienia wizyty lekarskiej oraz wykonania badań lub innych procedur medycznych.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Do pierwszej wizyty (tak, jak i do każdej następnej) warto się odpowiednio przygotować. Kontrolna wizyta u ginekologa powinna być wykonana kilka dni po przebytej miesiączce. Nie ma przeciwwskazań, aby wybrać inną fazę cyklu. W takiej sytuacji najwyżej nie będzie możliwe pobranie cytologii, jeśli przyjdzie się w trakcie miesiączki.

Przed wizytą warto przygotować sobie w głowie lub zapisać na kartce odpowiedzi na standardowe pytania ginekologiczne:

  • Kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka?
  • Czy miesiączki występują regularnie, co ile dni i jak długo trwają?
  • Czy miesiączki są obfite lub skąpe?
  • Czy miesiączkowanie wiąże się z dolegliwościami bólowymi?
  • Czy byłaś w ciąży? Jak tak to w ilu i jak się skończyły?
  • Czy chorujesz przewlekle? Czy przyjmujesz jakieś leki?

O czym warto pamiętać podczas pierwszej wizyty u ginekologa?

  • Przed badaniem ginekologicznym warto opróżnić pęcherz – będzie przebiegało łatwiej.
  • Przed wizytą nie trzeba się dokładnie myć, golić oraz perfumować – należy jedynie zachować normalną higienę.
  • Na wizytę zaleca się założyć spódnicę lub dłuższą koszulkę, która sprawi, że pacjentka będzie czuć się bardziej komfortowo, przechodząc z toalety w gabinecie na fotel.
  • Do badania nie trzeba zdejmować butów i skarpetek.