Bogactwo oferowanych zabiegów przez gabinety medycyny estetycznej zwiększa się z roku na rok. Po przemijającej modzie na kriolipolizę i endermologię przyszedł czas na karboksyterpię. Zabieg ten jest chętnie stosowany w leczeniu wielu niedoskonałości. Jedną z nich jest wypadanie włosów. Ten poważny problem stanowi kompleksy dla wielu osób, które nie zawsze sobie z nim radzą. Wpływa na to nieprawidłowa dieta i stosowanie niektórych suplementów. Karboksyterapia wykorzystująca dwutlenek węgla aplikowany podskórnie powoduje, że naczynia stają się lepiej ukrwione i dotlenione. Wiąże się to z ich odżywianiem i poprawą mikrokrążenia. W rezultacie wypadanie włosów zostaje skutecznie spowolnione.

Terapia dwutlenkiem węgla

Młody i promienny wygląd skóry jest marzeniem wielu kobiet i mężczyzn. Niektóre osoby borykają się jednak z nawracającymi cieniami i workami pod oczami, które nie wyglądają estetycznie. Oczy są wówczas smutne i zmęczone. Karboksyterapia w tym przypadku jest innowacyjną metodą, która powoduje pobudzenie krążenia tlenu i składników odżywczych w okolicach oczu. To natomiast przyczynia się do tego, że cienie i worki pod oczami są znacznie mniej widoczne.

Problemem, z którym walczy wiele kobiet, jest także cellulit. Ta nieestetyczna skórka pomarańczowa stanowi poważny kompleks wielu pań. Karboksyterapia umożliwia skuteczne poprawienie wyglądu skóry, ujędrnienie jej i wygładzenie.

Zabieg karboksyterapii jest więc innowacyjną i skuteczną metodą, która umożliwia poprawę każdych niedoskonałości skóry. Wykorzystuje dwutlenek węgla w procesie odmładzania skóry. Dzięki temu w małoinwazyjny sposób można poprawić jej wygląd w każdym obszarze ciała. Z tego względu karboksyterapia cieszy się dużą skutecznością i zyskała miano zabiegu wszechstronnego.

Czym jest zabieg karboksyterapii?

Zabieg karboksyterapii nie jest zarezerwowany wyłącznie dla pojedynczego obszaru ciała. Wszechstronność tej propozycji medycyny estetycznej sprawia, że idealnie poradzi sobie z problemami skóry twarzy, nóg, brzucha, a nawet pośladków. Tak, jak nazwa wskazuje, karboksyterapia jest terapią wykorzystującą dwutlenek węgla. Jej wszechstronność sprawiła, że zabieg ten okrzyknięto największym odkryciem kosmetycznym od czasu wykorzystania botoksu w kosmetologii i medycynie estetycznej.

Karboksyterapia CO2 w Klinice OT.CO w Warszawie

Zabieg polega na aplikacji podskórnej dwutlenku węgla. Jego rozprowadzanie w tkankach powoduje, że naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, dzięki czemu komórki ciała zyskują dotlenienie, odżywienie, a w rezultacie skóra wygląda na zdrowszą. Najczulej na karboksyterapię reagują komórki tłuszczowe, a wprowadzony dwutlenek węgla powoduje rozpad tłuszczu.

Po zaaplikowaniu podskórnym dwutlenku węgla następuje wazodylatacja – rozszerzanie się naczyń. W rezultacie krew przepływa szybciej i zwiększa się stężenie tlenu w pobliżu miejsca poddanego zabiegowi. Dochodzi wówczas do produkcji nowych naczyń krwionośnych i udrożnienia zwężonych.

Zabieg karboksyterapii powoduje, że dochodzi do gwałtownego uwalniania atomów tlenu. Łączą się one z dwutlenkiem węgla w hemoglobinie. Dzięki obecności anhydrazy węglanowej oraz wody dochodzi do rozkładania dwutlenku węgla. W rezultacie iniekcji dwutlenku węgla powstaje stan zapalny. To natomiast powoduje produkcję kolagenu i elastyny, a także rozbijanie złogów tłuszczu.

Jak przebiega zabieg karboksyterapii?

Dwutlenek węgla jest aplikowany do ciała pacjenta dzięki iniekcji podskórnej. W rezultacie dochodzi do regeneracji tkanek i poprawy mikrokrążenia. Aby dokonać podskórnej aplikacji dwutlenku węgla, stosuje się specjalne urządzenie wyposażone w bardzo cienką igłę. Za jej pomocą reguluje się temperaturę oraz ilość podawanego podskórnie dwutlenku węgla. Podczas zabiegu można odczuwać delikatne ukłucia, a także uczucie rozpychania pod skórą. Zabieg karboksyterapii nie powoduje jednak dolegliwości bólowych.

Długość procesu jest uzależniona od obszaru i niedoskonałości, którą się leczy. Największa skuteczność jest jednak osiągana przy kilkukrotnym powtarzaniu zabiegu. Ilość serii także zależy od stopnia zaawansowania niedoskonałości skórnych.

Jakich rezultatów można oczekiwać po zabiegu karboksyterapii?

Zabieg karboksyterapii może poradzić sobie praktycznie ze wszystkimi problemami i niedoskonałościami skórnymi. Najlepsze efekty osiąga się jednak w leczeniu rozstępów, cellulitu, wypadających włosów oraz cieni pod oczami. Zabieg polecany jest także osobom, które zmagają się z takimi problemami, jak:

  • Rozszerzone naczynka,
  • Blizny potrądzikowe,
  • Łuszczyca skóry,
  • Zmarszczki,
  • Nadmiar tkanki tłuszczowej,
  • Zwiotczała skóra.

Karboksyterapia jest bardzo pomocna także w leczeniu owrzodzeń skóry. Stymuluje ona mikrokrążenie i przyspiesza proces rekonwalescencji. Innym wskazaniem jest również nawracanie skurczów nóg – zabieg pobudza krążenie i reguluje ból skurczowy.

Kiedy karboksyterapia nie jest wskazana?

Zabieg karboksyterapii ma wiele pozytywnych korzyści dla zdrowia. Mimo tego nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. Do najpopularniejszych przeciwwskazań zalicza się m.in.: ciążę, choroby serca, nerek oraz płuc. Osoby po zawałach, borykające się z epilepsją, udarem mózgu, cukrzycą, hemofilią, nowotworami  także nie powinny poddawać się zabiegowi karboksyterapii.

Jakich rezultatów można się spodziewać po pierwszym i drugim zabiegu?

Niektóre z osób, które stosowały zabiegi karboksyterapii uważają, że najwięcej dyskomfortu sprawia pierwsza sesja. Najbardziej bolesne jest zastosowanie iniekcji podskórnej w bardziej otłuszczonych częściach ciała. Po pierwszej wizycie może wystąpić natomiast uczucie lekkości w partii ciała, którą poddano zabiegowi. Nie zaleca się wówczas wysiłku obciążającego organizm. Lekkie aktywności fizyczne nie są zabronione, ale należy je wcześniej skonsultować z lekarzem.

Druga sesja zabiegowa jest z reguły mniej bolesna. Wynika to także z lepszego przystosowania się organizmu do odczuwania bólu. Po drugim zabiegu można zauważyć bardziej napiętą, gładszą i ładniejszą skórę.

Dlaczego dwutlenek węgla jest stosowany w karboksyterapii?

Dwutlenek węgla umożliwia redukcję dużych skupisk tkanki tłuszczowej. Aplikuje się go podskórnie do tkanek, aby poprawić krążenie. Iniekcja jest stosowana także w okolicach brzucha, ud, karku i ramienia. Wykorzystywana jest do odmładzania skóry – dzięki temu można ją stosować w obrębie skóry głowy w walce z łysieniem.

Karboksyterapia skóry głowy i włosów w Klinice OT.CO w Warszawie

Wykorzystanie dwutlenku węgla podczas karboksyterapii jest całkowicie bezpieczne. Organizm w naturalny sposób wydala go jako produkt wymiany gazowej. Aby jednak nie doszło do groźnych dla zdrowia komplikacji, lekarz przeprowadzający czynność iniekcji musi kontrolować ilość aplikowanego dwutlenku węgla. Musi być ona podobna do tej, jaką produkuje ludzki organizm.

Wykonując zabieg karboksyterapii, należy wybierać jedynie sprawdzone kliniki medycyny estetycznej. W przypadku stosowania urządzeń i gazu bez certyfikatów medycznych może dojść do poważnych powikłań po zabiegu. Zagrożeniem dla zdrowia są także sprzęty bez regulacji przepływu gazu.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....