Odkąd na rynku pojawiły się pierwsze lasery przeznaczone do depilacji laserowej, zabieg ten został jednym z najczęściej wykonywanych w większości gabinetów kosmetycznych. Stał się lekiem na wiele problemów i uprzyjemnił codzienne życie ogromnej rzeszy osób. Pomimo tego, że lasery wówczas nie były doskonałe, zabieg był szeroko polecany. Obecnie nastąpił ogromny rozwój technologii, względem pierwszych urządzeń do depilacji i cieszyć można się wieloma opcjami dodatkowymi takimi jak samodzielny dobór parametrów czy inteligentny system chłodzenia skóry. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć na temat depilacji laserowej oraz jaki laser warto do niej wybrać.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa jest zabiegiem, który pozwala na trwałe usunięcie owłosienia z dowolnej części ciała lub twarzy. Pacjenci najczęściej decydują się na jej wykonanie na wąsiku, pachach, okolicach intymnych lub nogach. Często korzysta się również z depilacji klatki piersiowej, brzucha, pośladków i uszu. Decydują się na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ponieważ pozwala na stałe zapomnieć o innych metodach pozbywania się niechcianych włosków. W trakcie depilacji laserowej do skóry przykłada się urządzenie emitujące określonej długości wiązkę światła, co pozwala na bardzo precyzyjne działanie, uniknięcie efektów ubocznych i zagwarantowanie gładkiej skóry.

Depilacja laserowa w Klinice OT.CO w Warszawie

Zalety depilacji laserowej

Podstawową zaletą depilacji laserowej jest to, że działa ona trwale, podczas gdy inne metody usuwania owłosienia gwarantują wyłącznie tymczasowy efekt – od jednego do kilkunastu dni. Dzięki temu zawsze jest się gotowym na wyjście na plażę, siłownię lub wyjazd na weekend. Depilacja laserowa jest także idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z wrażliwą skórą. Pomimo tego, że przez pierwsze kilka dni po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, jest to efekt wyłącznie chwilowy. Po goleniu maszynką lub innych rodzajach depilacji na wrażliwych skórach często pojawiają się podrażnienia i krostki.

Dzięki zabiegom depilacji laserowej można także zapomnieć o problemie wrastających włosków oraz zapalenia mieszka włosowego. Ułatwia ona utrzymanie należytej higieny i przynajmniej częściowo ogranicza problemy z nadmierną potliwością. Osoby, które skorzystały z zabiegu przy użyciu lasera, nie narażają się już więcej na koszty związane z zakupem maszynek, pianek do golenia czy kremów i plastrów do depilacji. Oszczędzają także czas, który trzeba poświęcić w domu na usuwanie włosków.

Wskazania do zabiegu

Wśród wskazań do zabiegu depilacji laserowej można wymienić częste podrażnienia skóry związane z goleniem, pojawianie się krostek i wrastających włosków. Osoby z ciemnym owłosieniem, które nawet po zgoleniu go, wciąż jest widoczne, również będą bardzo zadowolone z zabiegu. Depilacja laserowa niejednokrotnie bywa ratunkiem dla kobiet, które posiadają gęsty i ciemny wąsik, a nie chcą, by był zauważalny w czasie codziennego funkcjonowania. Podstawowym, najczęściej wymienianym wskazaniem do zabiegu są względy estetyczne i praktyczne, związane z oszczędnością czasu i pieniędzy.

Przygotowanie do zabiegu

Prawidłowe przygotowanie do zabiegu depilacji laserowej jest niesamowicie ważne. Pozwoli uniknąć potencjalnych powikłań i dolegliwości bólowych. Przed zabiegiem depilacji laserowej nie powinno się stosować leków światłouczulających, zaburzających krzepliwość krwi i retinoidów. Należy także zrezygnować z opalania i nakładania samoopalaczy.

depilacja laserowa warszawa

Cztery tygodnie przed wizytą trzeba zaniechać klasycznej depilacji skóry i innych metod wyrywania włosków. Na dwa tygodnie przed zabiegiem warto intensywnie nawilżać skórę, by ograniczyć ryzyko jej podrażnienia w dzień wizyty. Nie wolno w tym okresie przyjmować antybiotyków oraz trzeba zrezygnować z suplementów zawierających dziurawiec i nagietek. Dzień przed zabiegiem należy delikatnie zgolić włoski i nie nakładać już na skórę żadnych kosmetyków takich jak balsamy czy dezodoranty.

Leki światłouczulające, czyli jakie?

Leki światłouczulające to takie, które w połączeniu ze słońcem lub wiązką lasera w czasie depilacji laserowej mogą powodować niepożądaną reakcję skórną. Chociaż, nie musi ona wystąpić u każdego, a jej nasilenie może być różne, należy bezwzględnie odstawić tego rodzaju leki przed zabiegiem. Niedopełnienie tego obowiązku może być przyczyną poparzeń skóry, brązowych, szarych, sinych, a nawet czarnych przebarwień i powstawania krostek oraz grudek o różnym nasileniu.

Do leków światłouczulających zalicza się między innymi:

  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne – stosowane w przypadku zaburzeń afektywnych lub lękowych takich jak nerwica i depresja. Przykładem takich leków może być sertalina czy klomipramina.
  • leki uspokajające i przeciwwymiotne – stosowane w zaburzeniach lękowych, nerwicach i chorobie lokomocyjnej takie jak chlorpromazyna i promazyna.
  • diuretyki i leki wykorzystywane w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych – stosowane w chorobach kardiologicznych i leczeniu schorzeń nerek. Należą do nich między innymi furosemid, losartan i prawastatyna.
  • leki przeciwhistaminowe – podawane w przypadku rozmaitych alergii np. hydroksyzyna, loratadyna.
  • antybiotyki i środki przeciwgrzybiczne – wykorzystywane w zakażeniach bakteryjnych i grzybiczych np. demeklocyklina, tetracyklina, gryzeofulwina.

Co przed zabiegiem?

Zabieg depilacji laserowej zawsze rozpoczyna się od konsultacji, której zadaniem jest wykrycie i wyeliminowanie wszelkich możliwych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Jeśli ich nie ma, Pacjent po odpowiednim przygotowaniu zgłasza się na wizytę. Osoby z wyjątkowo wrażliwą skórą mogą skorzystać z maści znieczulającej, jednak przeważnie nie jest to konieczne.

Jak przebiega depilacja laserowa?

Osoba wykonująca zabieg przykłada do skóry, z której ma zostać usunięte owłosienie głowicę lasera w odpowiednim rozmiarze. Po doborze odpowiednich parametrów urządzenia wykonuje ono tzw. strzały, czyli emituje wiązkę światła, która pochłaniana przez melaninę zawartą we włoskach, zamienia się w energię termiczną. Pozwala to na trwałe usunięcie każdego włosa znajdującego się w fazie wzrostu, wraz z mieszkiem włosowym, dzięki czemu owłosienie nie odrasta. Głowicę przesuwa się stopniowo po skórze tak, by objąć każdą część depilowanego miejsca. Depilacja trwa od kilku/kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od obszaru poddawanego zabiegowi.

Dlaczego należy wykonać serię zabiegów?

Chociaż efekty widoczne są już po przeprowadzeniu pierwszego zabiegu, lasery do depilacji oddziałują wyłącznie na włosy w fazie wzrostu. Ponieważ włoski na ciele rosną w różnym tempie, niemożliwe jest, aby wszystkie znajdowały się jednocześnie w tej samej fazie. Włosy w dwóch z trzech faz (katagenu i telogenu) są słabsze i nie absorbują wystarczającej ilości wiązki, dlatego ich cebulki mogą zachować możliwość ponownego wzrostu. Wykonanie serii zabiegów pozwoli pozbyć się całego niechcianego owłosienia na stałe. Po zakończeniu depilacji laserowej warto przeprowadzać ją raz w roku w ramach zabiegu przypominającego po to, aby włoski już nie odrastały.

laser vectus

Rodzaje laserów do depilacji

W gabinetach kosmetycznych najczęściej można spotkać laser:

  • diodowy – obecnie najbardziej powszechny ze względu na niebywałą skuteczność, możliwość głębokiego wnikania fal i wydajnego usuwania owłosienia. Pozwala usuwać włoski na jasnych i nieco ciemniejszych karnacjach.
  • aleksandrytowy – emituje krótszą falę, która wnika płycej, niż w przypadku lasera diodowego. Jest bezpieczny w stosowaniu, a zabiegi przy jego użyciu nie są bolesne.
  • neodymowo – yagowy – wyjątkowo mocny laser, którego fala wnika bardzo głęboko w skórę. Jest stosowany bardzo rzadko, ponieważ zabiegi z jego użyciem wiążą się z dużymi dolegliwościami bólowymi.

Zabiegi laserowe w Klinice OT.CO

Laser diodowy Vectus

Zabiegi przy użyciu laserów diodowych nazywane są najbardziej wydajnymi, skutecznymi i przyjemnymi dla osób o fototypie charakterystycznym dla mieszkańców polski. Laser emituje wiązkę światła równomiernie, dzięki czemu może z powodzeniem usunąć włosy, ale bez powodowania podrażnień skóry. Wyjątkową zaletą lasera Vectus jest to, że depilacja przy jego użyciu jest praktycznie bezbolesna, ponieważ laser ma wbudowany system chłodzenia skóry.

Laser diodiowy Vectus w Klinice OT.CO

Laser jest wyposażony także w inteligentny system odczytu poziomu melaniny, nazywany SkinTel. Samodzielnie dobiera najkorzystniejsze parametry zabiegowe, które pozwolą usunąć owłosienie najdelikatniejszą możliwą wiązką światła. Do urządzenia Vectus dołączone są dwa rodzaje końcówek – mniejsze i większe. Z łatwością można dostosować je do rozległości obszaru, który ma zostać poddany zabiegowi. Dzięki temu zabieg obejmujący nawet dużą część ciała przebiegnie szybko i sprawnie.

O laserze Vectus

Laser Vectus emituje wiązkę światła o częstotliwości 810 nm. Ponieważ wyposażony jest w specjalny czytnik, może samodzielnie odczytać nie tylko poziom melaniny, ale również fototyp skóry i grubość włosków, które mają zostać usunięte. Laser wyposażony jest także w specjalny typ głowicy Photon RecyclingSM, która wykorzystuje światło podwójnie, względem zwykłego lasera. Dzięki temu po uruchomieniu pierwszej wiązki światła jest ona odbijana przez niewielkie lusterka umieszczone w głowicy i wykorzystywana ponownie. Ponieważ laser Vectus jest najnowocześniejszym obecnie urządzeniem na rynku, wykorzystując go, można zredukować ilość koniecznych do przeprowadzenia zabiegów. Urządzenie Vectus otrzymało certyfikat FDA, co świadczy o jego najwyższej jakości oraz bezpieczeństwie stosowania.

Czy z użyciem lasera Vectus można usuwać również jasne owłosienie?

Chociaż, mówi się o tym, że zabiegi depilacji laserowej najlepsze efekty dają u osób o jasnej skórze i ciemnych włosach, nic nie stoi na przeszkodzie, by depilację laserową wykonywać również u osób, które mają ciemniejszą karnację lub jasne włosy. Taki zabieg przeprowadza się bez najmniejszych problemów, dobierając nieco wyższą moc lasera, której nie trzeba się obawiać. Zarówno laser, jak i osoba wykonująca zabieg kontrolują przebieg całego procesu i nie dopuszczają do poparzeń skóry. Czasami może się okazać, że w przypadku wyjątkowo jasnych włosów, konieczna będzie większa ilość zabiegów, niż w przypadku włosów ciemnych. Finalnie jednak efekty zabiegowe będą takie same.

Zalecenia po zabiegu depilacji laserowej

Zabiegi z użyciem lasera Vectus są najbezpieczniejsze, bezbolesne i nie generują ryzyka poparzeń, jednak przestrzeganie zaleceń pozabiegowych jest równie ważne co przy standardowej depilacji laserowej. Po zabiegu nie powinno się opalać, a przed każdym wyjściem z domu należy smarować skórę filtrem UVA/UVB. Złym pomysłem będzie również złuszczanie skóry i stosowanie kosmetyków z kwasami, korzystanie z sauny i basenów. Pomiędzy zabiegami nie wolno wyrywać włosków, a zalecenia są praktycznie takie same jak przed wykonaniem pierwszej depilacji. Włosy można golić lub przycinać, jeśli staną się problematyczne.

 

 

emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...