Z pozoru drobne niedoskonałości mogą odbijać się na samoocenie, a czasem nawet zdrowiu. Nie z każdą z nich trzeba się pogodzić, ponieważ chirurgia plastyczna pozwala rozwiązać wiele problemów estetycznych i zdrowotnych. Odbiór twarzy i sylwetki w dużej mierze zależy od proporcji – dużą popularność zyskują więc takie zabiegi, jak plastyka ramion, prostowanie przegrody nosowej czy powiększanie piersi i pośladków. Kiedy warto się na nie zdecydować oraz jakich efektów można się spodziewać?

Proporcjonalna sylwetka, czyli jaka?

Trudno jest określić idealne proporcje ciała, ponieważ jest to kwestia subiektywna, a kanony piękna zmieniają się z czasem oraz różnią się w zależności od kultury. Jednakże, wśród kulturowych i estetycznych norm istnieją pewne wskaźniki, które są uznawane za pożądane, np. wcięcie w talii, mały nos, harmonijnie ułożone rysy, symetryczne proporcje twarzy, wydatne pośladki w stosunku do talii i reszty ciała, a także proporcjonalne ramiona i nogi.

Bardzo ważna jest tutaj harmonia – u koiet za ideał uznaje się sylwetkę klepsydry, a u mężczyzn pożądane są kształty zbliżone do trójkąta. Ciało i twarz są nieproporcjonalne, jeżeli brakuje harmonii np. pojawiają się małe oczy przy bardzo wydatnym nosie, nietypowo wąskie lub mocno zbudowane ramiona, płaskie pośladki przy dużej ilości tkanki tłuszczowej na brzuchu lub brak wcięcia w talii. Takie dysproporcje mogą wpływać na samoocenę i pewność siebie, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zabiegi chirurgii plastycznej.

Zabieg na płaski brzuch (sixpack) w Klinice OT.CO w Warszawie

Plastyka ramion – sposób na wyszczuplenie rąk

Plastyka ramion to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z ramion. Pozwala pozbyć się kompleksów związanych z tzw. pelikanami, czyli obwisłymi ramionami. Taki problem bardzo często pojawia się z wiekiem, ponieważ spada produkcja kolagenu i elastyny, dlatego skóra traci jędrność. Dzięki plastyce ramion, skóra na ramionach staje się bardziej napięta, a sylwetka staje się bardziej proporcjonalna.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Najlepsze efekty pozwala osiągnąć liposukcja metodą ultradźwiękową – pod skórę wprowadza się specjalny roztwór, a następnie za pomocą sondy oddziela tkankę tłuszczową od otaczających tkanek. Kolejnym krokiem jest odessanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Za pomocą plazmy helowej raz energii elektrycznej i radiowej tworzy się mikrouszkodzenia skóry, które pobudzają ją do regeneracji i sprawiają, że staje się bardziej napięta. Zabieg trwa od 2 do 4 godzin oraz kończy się założeniem szwów i opatrunku.

Plastyka ramion zapewnia trwałe efekty, jednak pacjent musi przestrzegać zaleceń chirurga plastycznego w okresie rekonwalescencji. Przez pierwsze trzy tygodnie po zabiegu trzeba nosić specjalne uciskowe ubranko oraz unikać intensywnej aktywności fizycznej.

Sposób na wydatne pośladki – powiększanie pośladków implantami

Współczesne kanony piękna sprawiają, że wiele kobiet marzy o wydatnych, jędrnych pośladkach. Nie zawsze jednak łatwo jest osiągnąć pożądany efekt, nawet przy regularnych ćwiczeniach i zdrowej diecie. Wykorzystuje się więc takie metody, jak BBL (powiększanie pośladków własnym tłuszczem) czy powiększanie pośladków implantami. Umieszczenie implantów w okolicy pośladków pozwala poprawić kształt i wielkość pupy. Dzięki zabiegowi zyskasz bardziej proporcjonalną sylwetkę oraz większą pewność siebie. Warto wziąć pod uwagę, że w przeciwieństwie do brazylijskiego liftingu pośladków, implanty można wszczepić również pacjentkom, którzy mają niewiele tkanki tłuszczowej, a zabiegu nie trzeba powtarzać.

Zabieg powiększania pośladków implantami przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Chirurg plastyczny wykonuje nacięcie w dolnej części pośladków, a następnie umieszcza implanty pod mięśniami pośladkowymi. Zabieg trwa zwykle od dwóch do trzech godzin. Blizny są praktycznie niewidoczne, ponieważ znajdują się w bruździe międzypośladkowej lub fałdzie skórnym.

Pierwsze dni po zabiegu są okresem rekonwalescencji, podczas którego pacjent powinien unikać siedzenia na pośladkach oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych. Pełny efekt zabiegu można zaobserwować po około miesiącu, kiedy nie ma już opuchlizny, a pośladki zyskują oczekiwany kształt, chociaż oczywiście zmiana jest widoczna od razu po wszczepieniu implantów.

Sposób na harmonijne rysy twarzy – prostowanie przegrody nosowej

Prostowanie przegrody nosowej to zabieg, który polega na korekcie kształtu przegrody nosowej. Poleca się go szczególnie osobom, które mają problemy z oddychaniem, nawracającymi zapaleniami zatok, krwawieniami z nosa, chrapaniem itp. Oprócz tego, wyprostowanie przegrody pozwala poprawić kształt nosa. W wyniku zabiegu przegroda nosowa zostaje ustawiona w odpowiednim miejscu, co poprawia przepływ powietrza i zwiększa komfort oddychania. Ponadto, pacjenci zyskują lepszy wygląd nosa, co wpływa pozytywnie na ich samoocenę.

W większości przypadków prostowanie przegrody nosowej przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj zabieg trwa od 40 do 90 minut, a pacjent może wyjść do domu już po 24 godzinach. Po zabiegu pacjent otrzymuje opatrunek na nos oraz specjalny tampon, który zabezpiecza przed krwawieniem. Pierwsze dni po zabiegu są okresem rekonwalescencji, w trakcie którego pacjent powinien unikać aktywności fizycznej oraz zachowywać ostrożność w codziennych czynnościach. Pełny efekt zabiegu można zaobserwować po około trzech-czterech tygodniach, kiedy rekonwalescencja jest zakończona, a nos zyskuje oczekiwany kształt.

Chirurgia plastyczna pomaga poprawić proporcje ciała i zwiększyć pewność siebie. Plastyka ramion, prostowanie przegrody nosowej czy powiększanie pośladków implantami to zabiegi, które pozwalają na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Przed przystąpieniem do zabiegu warto jednak skonsultować się z doświadczonym chirurgiem plastycznym oraz przedyskutować z nim możliwe do osiągnięcia efekty.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....