Zalotne usta, które można malować ulubioną szminką to marzenie wielu kobiet. Nie wszystkie Panie są jednak obdarowane pełnymi ustami, jak popularne celebrytki i sławne postaci ze świata show-biznesu. Dodatkowym elementem, który działa na niekorzyść, jest czas. W procesie starzenia dochodzi do utraty objętości, ścieńczenia, zwiotczenia warg oraz spadku ich sprężystości. Dotyczy to zarówno części skórnej warg, jak i czerwieni wargowej. W rezultacie pojawiają się zmarszczki (zmarszczki palacza), a także nawarstwienie zrogowaciałego naskórka. Stopniowe zmniejszanie objętości warg spowodowane jest zarówno zanikiem tkanki tłuszczowej i mięśnia okrężnego, jak i zmianami osteoporotycznymi w kościach łuków zębodołowych i braku uzębienia. Proces starzenia ust może więc być wynikiem wielu czynników, do których zalicza się m.in. warunki anatomiczne, procesy wiotczenia oraz zanik objętości tkanek.

Piękny wygląd ust

Usta są newralgicznym punktem szczególnie dla kobiet. Panie zdecydowanie więcej czasu poświęcają na ich pielęgnację. Nawilżają, w celu ochrony przed wysuszeniem i pękaniem, podkreślają makijażem, a także decydują się poprawę ich wyglądu zabiegami. W przypadku cienkiej górnej wargi i zbyt dużej odległości pomiędzy nią a nosem rozwiązaniem jest bezpieczny lifting górnej wargi.

Lifting górnej wargi jest zabiegiem chirurgii plastycznej, który polega na redukcji nadmiaru skóry poniżej nosa z podniesieniem ust ku górze. Działanie takie modyfikuje wygląd estetyczny warg i przywraca harmonię środkowej części twarzy. W wyniku zabiegu usta zostają delikatne powiększenie, jednak zachowują naturalną objętość. Aby uzyskać wypełnienie i widoczne powiększenie ust, można połączyć zabieg bullhorn z zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, w którego trakcie wykorzystywany jest kwas hialuronowy. Zastosowanie kwasu nada ustom dodatkowej objętości.

Bullhorn Lip Lift w Klinice OT.CO w Warszawie

Bullhorn umożliwia uzyskanie trwałych efektów i nie wymaga rekonwalescencji. Głównym celem zabiegu jest przeciwdziałanie zmianom struktury ust i tkanek w ich otoczeniu występującym z upływem lat. Ten zabieg stanowi odpowiedź dla wszystkich osób, którym zależy na optycznym powiększeniu, a także wymodelowaniu ust równocześnie zachowując ich naturalny wygląd.

Jak wygląda zabieg powiększania ust metodą bullhorn?

Bullhorn odbywa się zawsze w profesjonalnych klinikach i gabinetach medycyny estetycznej albo w gabinecie chirurgicznym. Warto wiedzieć, że zabieg ten jest małoinwazyjnym działaniem chirurgicznym. Wykonywany jest przy użyciu miejscowego znieczulenia, a cały proces trwa niecałą godzinę – zazwyczaj do 40 minut. W trakcie przeprowadzania zabiegu chirurg wycina fragment skóry, który znajduje się między nosem a górną wargą. Następnie górna część ust zostaje wywinięta do góry. Zwiększa się wówczas czerwień wargowa, a usta wydają się mieć większą objętość. W wyniku zabiegu powstaje niewielka blizna, która jednak z uwagi na to, że mieści się pod nosem, jest ciężka do wykrycia.

Bullhorn – dla kogo wskazany?

Warga młodej osoby charakteryzuje się profilem o kształcie litery J. Wyróżnia się dobrym ukrwieniem, jędrnością, sprężystością. Wysokość górnej wargi od nasady nosa do brzegu czerwieni wargowej waha się w granicach 11 – 13 mm. W wyniku utraty sprężystości i zaniku tkanek miękkich oraz kości dochodzi do wydłużenia, a także spłaszczenia warg. Wysokość wargi rośnie i w chwili, gdy przekracza 14 mm, warga wydaje się być płaska i długa. Usta natomiast sprawiają wrażenie małych, nawet jeśli w rzeczywistości nie uległy zanikowi. Wynika to z faktu, że czerwień wargowa opadającej wiotkiej wargi zawija się do środka. Wydłużenie wargi charakteryzuje się natomiast przesłonięciem przednich zębów podczas normalnej mowy. Zęby są widoczne jedynie przy dużym uśmiechu, gdy mięśnie odpowiadające za unoszenie wargi górnej skurczą się, skracając ją. Prawidłowo, przy lekko rozchylonych ustach powinno być widoczne około 2 -3 mm przednich zębów.

Ocena ust i przeprowadzenie zabiegu odbywa się przez doświadczonego specjalistę. Gwarantuje to uzyskanie lepszego efektu.

Do zabiegu kwalifikują się pacjenci, u których:

  • Zęby nie są widoczne, gdy się uśmiechają,
  • Górna warga stale zasłania górne uzębienie,
  • Zbyt długa przestrzeń między nosem a górną wargą zaburza proporcje w wyglądzie twarzy,
  • Usta są cienkie, płaskie,
  • Wypełniacze wargowe powodują „usta kaczki”, ponieważ górna warga nie ma możliwości rozszerzania się w pionie,
  • Chcą na stale uzyskać oczekiwany rezultat,
  • Pragną poprawić wygląd ust, przy równoczesnym zachowaniu ich naturalnego wyglądu.

Procedurze zabiegu bullhorn poddają się pacjenci w różnym wieku. Niektórzy przychodzą na świat ze zbyt długą przestrzenią nad górną wargą. Inni natomiast nabierają takiego wyglądu z wiekiem. Jedni są niezadowoleni z kształtu swoich ust, a innym zależy na uzyskaniu stałego, naturalnego efektu powiększonych ust bez używania tymczasowych wypełniaczy.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu bullhorn?

Bullhorn tak, jak wszystkie zabiegi nie może być wykonywany u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem jest zaburzenie krzepliwości i posiadanie aktywnej opryszczki. Nie jest przeprowadzany u kobiet w ciąży i podczas laktacji. Aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do liftingu górnej wargi, konieczne jest udzielenie lekarzowi informacji na temat swojego stanu zdrowia i wykonanie przed zabiegiem serii badań zleconych przez specjalistę.

Jakie są zalety przeprowadzania zabiegu?

Bullhorn stanowi obecnie najpopularniejszą metodę powiększania ust. Zabieg ten jest wybierany przez coraz większą ilość kobiet, także w Polsce. Tendencja ta nie zaskakuje, ponieważ bullhorn posiada wiele zalet, a wyniki, jakie przynosi, są zaskakujące. Przede wszystkim przeprowadzenie tego zabiegu gwarantuje długotrwały efekt widocznie powiększonych ust. Nie trzeba przeprowadzać go kilka razy, dzięki czemu ogólny koszt bullhorn jest jednorazowy i mniejszy, niż w przypadku pozostałych ofert powiększania ust. Dzięki zastosowaniu bullhorn i poprawieniu proporcji ust zmienia się wygląd całej twarzy. Usta stają się odmłodzone, skraca się odległość między nosem a górną wargą. W rezultacie, usta po zabiegu są bardziej uwydatnione, mają większą objętość, a ich kontur jest idealnie wymodelowany. Bullhorn jest więc idealną propozycją, aby trwale poprawić wygląd ust.

Czy bullhorn jest bezpieczny?

Lifting górnej wargi jest uznawany za jedną z najskuteczniejszych metod uniesienia ust. Wyróżnia się także przy tym całkowitym bezpieczeństwem. Po zabiegu bardzo szybko można wrócić do codziennego trybu życia. Po 7 – 14 dniach od jego wykonania usuwane są szwy, a okolica poddana ingerencji goi się do 2 tygodni. Do momentu, gdy blizny nie zagoją się, należy jednak unikać nadmiernej ekspozycji twarzy na promieniowanie słoneczne.

Warto także wiedzieć, że zastąpienie zabiegu bullhorn iniekcją kwasu hialuronowego, lub też wstrzyknięciem własnej tkanki tłuszczowej u osób posiadających zbyt dużą przestrzeń między górną wargą a nosem, nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Takie rozwiązania powodują, że usta będą się wydawały nienaturalnie zmodyfikowane. Lifting górnej wargi daje trwałe rezultaty.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym w OT.CO Clinic

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...