Hormony odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a ich zaburzenia mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i estetycznych. W tym artykule skupimy się na wpływie hormonów na kondycję skóry i włosów, a także na możliwościach ich leczenia zabiegami medycyny estetycznej.

Hormony a kondycja skóry

Hormony wpływają na skórę poprzez regulowanie produkcji sebum, kolagenu i elastyny. Hormonalne problemy skórne dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, chociaż częściej pojawiają się u pań, ze względu na wahania podczas cyklu miesiączkowego. Najczęstsze problemy skórne związane z hormonami to trądzik, łysienie hormonalne, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i przebarwienia. Hormony mogą też wpływać na utratę jędrności skóry, ponieważ wraz z wiekiem poziom hormonów, takich jak estrogen, spada, co prowadzi do problemów typowych dla kobiet w okresie menopauzy: utraty elastyczności skóry, zmniejszenia gęstości kości i utraty masy mięśniowej. Odpowiednie leczenie hormonalne może pomóc w utrzymaniu jędrnej skóry, ale procesów starzenia nie da się w 100% zatrzymać. Zastosowanie znajdują również zabiegi medycyny estetycznej, takie jak lifting twarzy i termolifting, które pomagają w poprawie jędrności skóry.

Wpływ hormonów na kondycję włosów

Hormony wpływają na włosy poprzez regulowanie ich wzrostu, kondycji i koloru. Hormonalne problemy z włosami dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych należą łysienie hormonalne, wypadanie i zaburzenia wzrostu włosów. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są tutaj terapia hormonalna, suplementacja i konsekwentna, odpowiednia pielęgnacja. Najlepiej, jeśli pierwszym krokiem będzie wizyta u specjalisty, trycholog w Warszawie przeprowadzi badanie trichoskopowe, sprawdzi stan skóry i mieszków włosowych, a w razie potrzeby zleci dalsze badania krwi, aby dojść do przyczyny problemu, zamiast tylko walczyć ze skutkami.

Hormony a rumień na twarzy

Rumień na twarzy może mieć bardzo różne przyczyny, między innymi hormonalne. Ryzyko jego pojawienia się zwiększają wahania poziomu hormonów, szczególnie podczas ciąży, menstruacji lub menopauzy. Leczenie rumienia na twarzy polega głównie na zmianie stylu życia i unikaniu czynników, które go wywołują, takich jak:

  • Reakcje alergiczne na niesprawdzone kosmetyki, pokarmy lub leki,
  • Stres i emocje, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze,
  • Wysoka temperatura otoczenia, gorące napoje i jedzenie, a także zażycie gorącej kąpieli lub sauny, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych,
  • Narażenie na słońce, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze,
  • Nadużywanie alkoholu lub palenie papierosów, które wpływają na krążenie krwi i naczynia krwionośne.

W niektórych przypadkach konieczne jest również stosowanie leków, takich jak antybiotyki, kortykosteroidy czy doustne środki antykoncepcyjne. Istnieją również naturalne sposoby na złagodzenie rumienia, takie jak stosowanie kremów z aloesem, rumiankiem czy witaminą E. Najlepsze efekty daje jednak kompleksowe podejście, dlatego warto połączyć zabiegi nawilżające i rozświetlające, laseroterapię oraz peelingi chemiczne.

Nici APTOS na skórę pozbawioną elastyczności

Z wiekiem spada produkcja kolagenu i elastyny, przez co na twarzy pojawiają się zmarszczki. Przyczyniają się do tego różne czynniki:

  • Zmniejszenie poziomu hormonów – estrogen, którego poziom u kobiet spada wraz z wiekiem, jest ważnym czynnikiem stymulującym produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Zmniejszenie jego poziomu wpływa więc na spadek produkcji tych białek.
  • Zmniejszenie aktywności fibroblastów – fibroblasty to komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Wraz z wiekiem ich aktywność maleje.
  • Uszkodzenia DNA – nasze komórki są narażone na uszkodzenia DNA z powodu wielu czynników, takich jak promieniowanie UV, toksyny i wolne rodniki. Uszkodzenia te akumulują się w organizmie z wiekiem i negatywnie wpływają na zdolność fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny.
  • Zwiększona aktywność enzymów degradujących kolagen i elastynę – z wiekiem wzrasta aktywność enzymów, które degradują kolagen i elastynę w skórze. To prowadzi do spadku poziomu tych białek oraz utraty jędrności i elastyczności skóry.

Rozwiązaniem problemu są nici APTOS, które zwiększają napięcie skóry oraz pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu efekty zabiegu utrzymują się od 18 do 24 miesięcy. Uzyskujemy efekt liftingu bez użycia skalpela, redukujemy zmarszczki oraz poprawiamy owal twarzy. Metoda ta polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnych, cienkich nici, które następnie zostają napięte, co delikatnie naciąga i stymuluje regenerację skóry.

Podsumowując, hormonalne problemy mogą mieć znaczący wpływ na kondycję skóry i włosów. Jednak dzięki odpowiednim zabiegom kosmetycznym i medycznym, w tym m.in. terapii hormonalnej, wizytom u trychologa, a także zastosowaniu nici APTOS, można zniwelować negatywne skutki hormonów na urodę. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i reaguje inaczej na zabiegi, dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, warto skonsultować się z lekarzem.