Przeszczep włosów jest coraz popularniejszym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, który pozwala przywrócić bujną czuprynę. Rozwiązanie to doceniają zarówno mężczyźni, jak i kobiety pragnące przywrócić wzrost włosów w obszarach skóry głowy. Tak wysokie zainteresowanie zabiegiem przeszczepienia włosów wynika przede wszystkim z dużej skuteczności zabiegu. Efekty leczenia są o wiele lepsze niż w przypadku pozostałych procedur medycznych, farmakologicznych oraz domowych sposobów. Wiele osób zwleka jednak z podjęciem decyzji o przeszczepieniu włosów ze względu na cenę zabiegu. Czy faktycznie koszty zabiegu są takie wysokie?

Czym dokładnie jest przeszczep włosów?

Przeszczep włosów jest procedurą medyczną, którą przeprowadza się u obu płci, aby dodać większej ilości włosów w obszarze głowy. Polega na pobraniu mieszków włosowych (graftów) z obszaru dawczego, a następnie wszczepieniu ich w okolicę biorczą.

Obecnie najczęściej stosuje się technikę przeszczepu włosów FUE, która nie pozostawia praktycznie żadnych blizn na skórze. To najnowocześniejsza i najskuteczniejsza technika przeszczepu włosów. W przeciwieństwie do pozostałych jest małoinwazyjna. Specjalista pobierze mieszki włosowe razem z tkanką (zwykle z potylicy) i zaaplikuje je w miejsce, w którym są braki w owłosieniu. Transplantacja włosów FUE możliwa jest do wykonania w każdym miejscu na ciele.

dr Piotr Turkowski podczas zabiegu przeszczepu włosów

Technika ta wyróżnia się ogromną skutecznością i bezpieczeństwem, ponieważ stosuje się do niej tylko włosy Pacjenta. Dzięki temu ryzyko odrzucenia przeszczepu przez organizm praktycznie nie istnieje. Zmniejszone praktycznie do zera zostaje też ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu i reakcji alergicznych. Wystarczy jedynie kilka dni rekonwalescencji, aby wrócić do codziennej aktywności.

Przeszczep wymagać nawet do 9 godzin w zależności od ilości i powierzchni ubytków w owłosieniu. W każdym przypadku jednak znieczulenie miejscowe wystarcza, aby Pacjent nie czuł żadnych dolegliwości.

Przeszczep włosów w Klinice OT.CO w Warszawie

Jaka jest cena transplantacji włosów na terenie Polski?

Przeszczep mieszków włosowych jest zabiegiem dającym możliwość odzyskania utraconego owłosienia. Ze względu na swoją specyfikę, jego cena jest stosunkowo wysoka, ale mieści się w granicach standardowych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej (powiększanie biustu czy korekta nosa). Cena zależy od liczby przeszczepionych graftów oraz zastosowanej metody. Waha się jednak w granicach od 10 000 do 35 000 zł. Taka różnica finansowa jest wynikiem tego, że każda osoba jest inna i przeszczepia się różną liczbę graftów do okolicy biorczej. Jeśli więc np. w trakcie konsultacji z trychologiem ustalono zabieg na przeszczepienie 2500 graftów, to trzeba odpowiednio zsumować cenę za pierwszych 1000 graftów, kolejnych 1000 graftów oraz następnych 500 graftów. W przypadku przeszczepu jednego grafta cena wynosi zwykle 15 zł. Małe zabiegi z graftami od 1 do 1000 kosztują 15 zł, średnie zabiegi z graftami od 1001 do 2000 – 12 zł, a duże zabiegi obejmujące całą głowę z graftami od 2001 wzwyż – 10 zł.

selekcja włosów do przeszczepu

Co wchodzi w skład ceny przeszczepu włosów?

Transplantacja włosów wymaga konsultacji ze specjalistą, który na podstawie dokładnego wywiadu i badań dobierze odpowiednią technikę przeszczepu włosów. Pierwsza wizyta jest także świetną okazją do rozmowy o przebiegu zabiegu i możliwych rezultatów. Cena konsultacji to wydatek ok. 330 zł. (koszt wliczony w cenę zabiegu) W koszt zabiegu wliczone jest wynagrodzenie dla specjalisty wykonującego transplantację i wspomagającego go personelu medycznego, koszty zastosowania specjalnej aparatury i niezbędnych materiałów (opatrunków, preparatów dezynfekujących), opłat za salę zabiegową oraz znieczulenie. Po transplantacji można skorzystać także z wliczonych w cenę przeszczepu wizyt kontrolnych.

narzędzia wykorzystywane podczas przeszczepu

Co może zwiększyć koszty przeszczepu włosów?

Cena przeszczepu włosów zawsze ustalana jest z Pacjentem indywidualnie. Wpływa na nią wielkość obszaru, jaki będzie poddany zabiegowi, a także metoda transplantacji. Wyceniając zabieg, specjalista podaje zwykle cenę 1 grafta, który może odpowiadać 1 – 5 mieszków włosów. Niektóre Kliniki oferują także przeszczep włosów za pomocą urządzenia Artas. To tzw. inteligentne przeszczepy, które wyróżniają się także wyższą ceną – od 40 000 zł w górę. Całkowity koszt przeszczepu może być nieco wyższy w sytuacji, gdy zajdzie konieczność uzupełnienia terapii o dodatkowe zabiegi przyspieszające regenerację skóry. Jest to m.in. laseroterapia, iniekcja kwasem hialuronowych itd.

Z czego wynikają koszty przeszczepu włosów?

Cena przeszczepu włosów wynika z wielu czynników. Jest to m.in. wspomniana wcześniej ilość przeszczepianych graftów, a także zastosowana metoda. W Polsce największą popularnością cieszy się przeszczep metodą FUE – zarówno technika manualna, jak i ta wykorzystująca robota Artas. Wraz z wybraną metodą leczenia, ceny będą się więc znacznie różnić.

Koszty uwarunkowane są także tym, gdzie wykonana będzie transplantacja i kto ją przeprowadzi. Dotyczy to nie tylko renomy, ale także bezpieczeństwa i wysokiego poziomu terapii, zapewnianych przez polskie Kliniki. Zabiegi w naszym kraju przeprowadzane są przez lekarzy medycyny estetycznej, którzy posiadają prestiżowe wykształcenie i doświadczenie w transplantacji włosów. Na sali zabiegowej trzymane są natomiast standardy higieniczno-sanitarne, które regulują właściwe przepisy prawa.

Ile kosztuje przeszczep włosów w Turcji?

Cena przeszczepu zależy także od państwa, którym jest wykonywany. Koszty w Polsce mogą wydawać się dla wielu dość wysokie. Niższe ceny można uzyskać wtedy, gdy zdecyduje się na leczenie za granicą. Atrakcyjne cenowo są zabiegi m.in. w Turcji – nawet 20 – 30% tańsze, niż w Polsce. Kliniki zagraniczne proponują wiele pakietów, których ceny wynoszą od 2399 euro. Niestety, wybór zagranicznej Kliniki nie jest taką łatwą sprawą.

Należy dokonać dokładnego rozeznania, aby mieć pewność, że przeprowadzany zabieg będzie całkowicie bezpieczny. Dlaczego? W przypadku, gdy zabieg nie przebiegnie po myśli Pacjenta, będzie on musiał wrócić do Turcji, co jest kosztownym wydatkiem i nie do końca korzystnym posunięciem, ponieważ kliniki pojawiają się i jeszcze szybciej znikają z rynku. Nie ma także gwarancji, że lekarz, który wykonywał zabieg, przyjmie Pacjenta ponownie i dokona poprawek za darmo.

Pacjent może być również niezadowolony z efektu zabiegu, który będzie nienaturalny, a niestety w takim przypadku zabiegi poprawkowe w Polsce są droższe niż wykonywane od początku u specjalistów w naszym kraju. Również podczas przeprowadzania samego zabiegu, nie ma bezpieczeństwa jałowości — Pacjent może zarazić się drobnoustrojami podczas zabiegu (w tym chorobami zakaźnymi, np.HIV, HCV).

Czy przeszczep włosów jest refundowany przez NFZ?

Jedynym zabiegiem z zakresu transplantacji włosów, który znajduje się na liście świadczeń refundowanych przez NFZ, jest przeszczep włosów w obszar blizny. Tylko Pacjenci, którzy pozbawieni są owłosienia skóry głowy wynikające z urazów lub oparzeń, mogą więc liczyć na zwrot kosztów zabiegu. Oznacza to, że skorzystanie z tego typu zabiegu w ramach NFZ jest skomplikowane, a czas oczekiwania na zabieg wydłużony. Dlatego też przeszczep włosów zwykle przeprowadzany jest w prywatnych Klinikach, gdzie dostępność terminów jest znacznie większa. Tego typu placówki wykorzystują dodatkowo najnowocześniejsze techniki terapeutyczne, a Pacjenci mają większą swobodę w ich wyborze.

Dlaczego warto zdecydować się na przeszczep włosów w Polsce?

Najważniejszy powód, który przemawia za wyborem polskich Klinik transplantacji włosów, jest fakt, że łysienie należy leczyć. Przeszczep jest techniką na trwałe odzyskanie włosów, ale nie cudowną metodą sprawiającą, że wrażliwe na łysienie włosy przestaną wypadać. Często niezbędne jest też wdrożenie terapii farmakologicznej.

Oznacza to, że jednorazowy wyjazd np. do Turcji nie jest antidotum na problem łysienia. Pacjent powinien więc wiedzieć, że transplantacja włosów jest częścią terapii, którą w Polsce prowadzi lekarz. Po przeszczepie w Turcji Pacjenci zazwyczaj są pozostawieni sami sobie i wracają do Polski z niesatysfakcjonującym efektem leczenia.

badanie wlosow

Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo. Przeszczep włosów w Polsce to dla Pacjenta ogromny komfort psychiczny. Zyskuje on także pewność, że zabieg wykona wykwalifikowany lekarz wraz z asystą zespołu. W razie powikłań zawsze może udać się do lekarza i uzyskać pomoc.

Warto więc pamiętać o tych aspektach, ponieważ chociaż początkowo ceny zabiegu za granicą kuszą niższymi cenami, to w rzeczywistości mogą spowodować wiele problemów w przyszłości.

Jak wybrać Klinikę do przeszczepu włosów?

Aby cieszyć się upragnionym i długotrwałym efektem transplantacji włosów, należy wybrać odpowiednią, renomowaną Klinikę. Taki sam cel powinien także przyświecać lekarzom z Kliniki. Przeszczepione włosy powinny wyglądać naturalnie i nie wypadać w kolejnych latach życia. Lekarz wykonujący zabieg powinien wcześniej przeprowadzić dokładny wywiad medyczny i zlecić niezbędne badania w celu diagnostyki. Następnie wspólnie z Pacjentem opracować plan leczenia i terapię farmakologiczną.

Podstawowe kryterium wyboru Kliniki stanowi więc odpowiednia komunikacja, która pozwoli Pacjentowi przygotować się do zabiegu i leczenia. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie lekarza, który wykonuje przeszczep. Należy także zwracać uwagę na odpowiednie warunki sanitarne w Klinice i opiekę medyczną po zabiegu.

Po czym poznać dobrego lekarza do wykonania przeszczepu włosów?

Największy wpływ na rezultat przeszczepu włosów ma wykwalifikowany specjalista. Jeśli odpowiednio wcześnie nie przeanalizuje się jego kompetencji i doświadczenia medycznego czy umiejętności, rezultat może nie być zadowalający. Właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii:

1.Lekarz faktycznie ma wykształcenie medyczne (a może jest przyuczonym technikiem?). Ogromne znaczenie ma też to, czy przeprowadza cały przeszczep osobiście, czy może tylko go nadzoruje. Zdarza się tak, że zabieg wykonuje osoba, która nie ukończyła medycyny, albo lekarz nadzoruje przeszczep, a jego przeprowadzenie zleca technikowi. Warto więc wybierać takich specjalistów, którzy od początku do końca zajmują się Pacjentem. Jest to gwarancja bezpieczeństwa.

2.Specjalista wykonujący zabieg ma w tym doświadczenie – lata pracy przy przeszczepianiu włosów odgrywają kluczową rolę, na podstawie której powinno się wybierać lekarza. Lekarz, który codziennie wykonuje transplantacje, zapewni z pewnością lepsze efekty, niż taki, który wykonuje zabiegi okazjonalnie, kilka razy w miesiącu.

3.Lekarz należy do organizacji zrzeszających specjalistów z tej dziedziny – wykwalifikowany, doświadczony fachowiec może pochwalić się rejestracją jako członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), która zrzesza najlepszych na świecie medyków! Taka osoba powinna być też członkiem wielu prestiżowych kręgów z branży medycznej z Polskim Towarzystwem Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz The International Society of Plastic Surgery na czele!

#Łysienie #Zakola
piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...