HIFU to zabieg przeżywający obecnie szczyt popularności w wielu gabinetach medycyny estetycznej. Mimo że początkowo metoda ta wykorzystywana była w medycynie do leczenia raka prostaty, pęcherza moczowego oraz nerek, to z czasem zaczęła być wykorzystywana również jako zabieg cofający objawy starzenia się skóry. Jakie efekty daje zabieg HIFU? Odpowiadamy.

Starzenie się skóry

Postępujące wraz z wiekiem stopniowe starzenie się skóry jest naturalnym procesem fizjologicznym, który zachodzi u każdego człowieka. Na fizjologiczne starzenie się zewnętrznej powłoki ciała wpływ mają nie tylko czynniki genetyczne i niewłaściwa pielęgnacja, ale również promieniowanie słoneczne, palenie papierosów, skażenie środowiska, prowadzony tryb życia, dieta oraz stres.

HIFU w Klinice OT.CO w Warszawie

Z biegiem lat w skórze ubywa włókien kolagenowych, a istniejące komórki tracą swoją jędrnością. Dodatkowo zmniejsza się również zawartość kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie skóry. W efekcie staje się ona sucha, wiotka i pozbawiona blasku, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się zmarszczki, kurze łapki oraz nieestetyczne bruzdy. Innym problemem jest postępujące wraz z wiekiem spowolnienie metabolizmu i związane z nim odkładanie tkanki tłuszczowej. Szczególnie niechętnie widzimy ją w okolicy podbródka, a także policzków, które prezentują się ociężale. Nie znaczy to jednak, że objawów tych nie można się pozbyć lub częściowo zredukować.

Odmładzanie poprzez fale dźwiękowe

HIFU (ang. High Intensity Focused Ultrasound) to zabieg estetyczny polegający na stymulacji skóry za pomocą ultradźwięków o wysokiej częstotliwości, generowanych przez specjalnie do tego celu zaprojektowane urządzenie. Poprzez ustawienia dostosowane do potrzeb pacjenta można uzyskać wnikanie fal dźwiękowych do skóry na różne głębokości – od 1,5 mm do 4,5 mm na twarzy i nawet do 16 mm na ciele. Regeneracja skóry odbywa się za sprawą powstających mikrouszkodzeń tkanek wywołanych działaniem ultradźwięków.

Dokładniej mówiąc, komórki skóry ulegają uszkodzeniom pod wpływem lokalnie podwyższonej temperatury. Co jednak istotne, działanie HIFU nie narusza zewnętrznych warstw skóry, a jedynym objawem pozabiegowym może być nieznaczny obrzęk, który nie wyklucza pacjenta z codziennych obowiązków. Dzięki temu okres rekonwalescencji po zabiegu jest bardzo krótki.

hifu warszawa

Regeneracja skóry i co jeszcze?

Zabieg HIFU to rewelacyjna metoda dla osób poszukujących skutecznego sposobu na ujędrnienie swojej skóry. Dzięki kontrolowanym uszkodzeniom tkanek komórki budujące skórę zostają pobudzone do intensywnej regeneracji, co prowadzi do stymulacji powstawania nowych włókien kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za prawidłowe napięcie i elastyczność skóry. Zabieg idealnie sprawdzi się więc u osób szukających metody liftingującej na poprawianie owalu twarzy, uniesienie opadających policzków (tzw. chomików), uniesienie zewnętrznych części brwi, a także zahamowanie pierwszych oznak starzenia się skóry, takich jak utrata jędrności oraz pierwsze zmarszczki.

Medycyna estetyczna w Klinice OT.CO w Warszawie

Metoda ta również świetnie sprawdzi się u kobiet po ciąży oraz u osób odchudzających się lub po nagłym spadku masy ciała np. w wyniku choroby, ponieważ pozwala uniknąć zwiotczałej skóry po utracie dużej ilości tkanki tłuszczowej. Zabieg pozwala więc wymodelować i ujędrnić okolice ud, brzucha oraz ramion, które są szczególnie podatne na wiotczenie przy wahaniach masy ciała. Z tego względu wiele klinik medycyny estetycznej poleca ten zabieg również jako uzupełnienie liposukcji. Ultradźwięki pozytywnie wpływają również na redukcję rozszerzonych porów oraz wyostrzają kontur twarzy, dlatego zabieg wykorzystywany jest z powodzeniem do modelowania owalu twarzy HIFU.

Jędrne, kształtne i młode ciało bez względu na wiek to podstawa dobrego samopoczucia. Abyśmy mogli się nim cieszyć jak najdłużej, warto o siebie zadbać już dziś, ot co!

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....