Wraz z upływem czasu skóra na naszej się zmienia – traci swoją jędrność, przez co znacznie zmienia się wygląd. Dotyczy to również okolicy oczu. Wrażliwa skóra oczu wraz z wiekiem staje się podatna na czynniki zewnętrzne. W efekcie może powstawać tak zwana dolina łez, która jest zmorą wielu osób. Jednak nowoczesna medycyna estetyczna może skutecznie poprawić wygląd skóry pod oczami, a tym samym odświeżyć całkowity wyraz twarzy.

Czym jest dolina łez?

Dolina łez pojawia się na skórze pod okolicami oczu. W wyniku utraty jędrności skóry powstają wąskie zapadnięcia biegnące od wewnętrznej części kącika oka w kierunku środka policzka, dokładnie tak jak płyną łzy. Ponadto brak jędrności skóry prowadzi do zanikania tkanki tłuszczowej, która stanowi naturalne wypełnienie pod skórą oczu. To prowadzi do zapadnięcia oczodołów oraz powstania doliny łez. W efekcie twarz wygląda na zmęczoną, a co więcej przybiera smutny wyraz. Ponadto w obrębie oczu pojawiają się liczne zmarszczki, które dodatkowo potęgują poważny wygląd oraz postarzają.

Przyczyny powstawania doliny łez

Najczęstszą przyczyną powstawania doliny łez jest upływający czas. Wraz z wiekiem skóra twarzy traci jędrność, co głównie wpływa na powstanie doliny łez. Im jesteśmy starsi tym proces produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego znacznie spowalnia. A to właśnie te substancje odpowiedzialne są za jędrność skóry. Okolice oczu w porównaniu do pozostałych części twarzy najszybciej ulegają procesom starzenia. Wszystko dlatego, że skóra w tym miejscu jest bardzo cienka i wrażliwa na liczne czynniki zewnętrzne, a dodatkowo w okolicach oczu znajduje się mniej gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej.

Dolina łez powstaje nie tylko w wyniku starzenia się skóry. Na jej powstanie, szczególnie u młodych osób, może mieć nieodpowiedni tryb życia. Nadmierne i regularne palenie papierosów oraz nagła utrata wagi to jedne z głównych przyczyn powstawania doliny łez w młodym wieku. Ponadto są też czynniki niezależne od nas, jak kształt kości twarzoczaszki lub grubość tkanki tłuszczowej na twarzy, które przyczyniają się do powstawania doliny łez.

Dolina łez – jak z nią walczyć?

Nowoczesna medycyna oferuje skuteczne metody na zredukowanie doliny łez. W tym celu wykorzystuje się liczne zabiegi pod oczy mające na celu przede wszystkim poprawę jędrności skóry. Do najbardziej skutecznych należy kwas hialuronowy pod oczy, który zostaje wprowadzony pod skórę. Odbywa się to za pomocą cienkich igieł i wkłuć w ilości od 2 do 10. Oczywiście wszystko zależy od skóry pacjenta, dlatego przed zabiegiem z użyciem kwasu hialuronowego przeprowadza się wywiad z pacjentem oraz określa kondycję skóry. Wypełnienie doliny łez jest zabiegiem raczej bezbolesnym, dlatego zazwyczaj odbywa się bez znieczulenia. Jednak w przypadku, gdy pacjent jest bardzo wrażliwy na ból, stosuje się znieczulenie miejscowe przy użyciu między innymi specjalnych kremów.

Jak przebiega zabieg wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym?

Zabieg nie należy do skomplikowanych, a czas jego trwania to zazwyczaj godzina. Przed rozpoczęciem wprowadzania kwasu hialuronowego pod oczy należy dokładnie usunąć makijaż. Następnie lekarz wykonujący zabieg dezynfekuje okolice oczu, nosa oraz górnego obszaru policzków. Dzięki temu pozbywa się bakterii z powierzchni wykonywanego zabiegu.  Jeśli jest konieczność dokonuje się znieczulenia i przystępuje do wypełnienia doliny łez.

Wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy wprowadza się pod skórę przy użyciu bardzo cienkich igieł. Zazwyczaj nakłuwa się górną, środkową oraz dolną część policzka, tak jak przebiega linia doliny łez.  Po wprowadzeniu kwasu hialuronowego lekarz dokonuje delikatnego masażu, który ma na celu równomierne rozmieszczenie substancji. Warto mieć na uwadze, że w przypadku zaawansowanej doliny łez zabieg powinno się przeprowadzać stopniowo, z podziałem na kilka etapów.

usuwanie doliny lez kwasem hialuronowym

Efekty zabiegu wypełniania doliny łez

Pierwsze mocno zauważalne efekty w postaci spłycenia doliny łez można zauważyć po kilku tygodniach. Wszystko dlatego, że kwas hialuronowy stopniowo zwiększa swoją objętość dzięki absorpcji wody. Natomiast wypełnienie tkanki podskórnej utrzymuje się aż od 1 do 1,5 roku. Dzięki temu twarz wygląda na wypoczętą i bardziej promienistą, a przede wszystkim na młodszą. Aby efekty zabiegu utrzymały się jak najdłużej, należy zaraz po zabiegu przestrzegać kilku zasad, a mianowicie unikać ucisku w okolicach, gdzie wstrzyknięto kwas hialuronowy oraz powstrzymać się od nadmiernej aktywności fizycznej (w szczególności od pływania).

Ponadto zaleca się schładzanie okolic dolnych powiek, policzków oraz nosa. Należy również powstrzymać się od nakładania makijażu przynajmniej przez 12 godzin po wykonanym zabiegu. Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza może powodować powikłania, takie jak krwiaki, swędzenie, czy przebarwienia skóry i zaburzenia czucia. W niektórych przypadkach mogą pojawić się również objawy typowo grypowe, jak ból głowy i mięśni oraz złe samopoczucie. Jednak takie sytuacje zdarzają się rzadko, jeśli pacjent stosuje się do zaleceń lekarza. W celu kontroli po wykonanym zabiegu zaleca się wizytę u lekarza w celu sprawdzenia, czy nie dzieje się nic niepokojącego.

#Starzenie skóry #Zmarszczki i kurze łapki
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania.Jest...