Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna nieustannie się rozwijają, dlatego dostępne są coraz skuteczniejsze i bezpieczniejsze rozwiązania. Jednym z nich jest możliwość wykorzystania własnej tkanki tłuszczowej, jako wypełniacza, tam, gdzie jest potrzebny. Czy więc rzeczywiście z nadmiaru tłuszczu nie ma żadnych korzyści?

Dlaczego tkankę tłuszczową wykorzystuje się jako wypełniacz?

Wykorzystanie własnej tkanki tłuszczowej jako wypełniacza ma wiele zalet. Zebraliśmy kilka z nich, które są szczególnie korzystne dla pacjentów.

Przede wszystkim, tkanka tłuszczowa jest naturalna i powstaje w naszym organizmie, co minimalizuje ryzyko reakcji alergicznej lub odrzutu, które mogą wystąpić przy użyciu sztucznych wypełniaczy. W przeciwieństwie do innych substancji, własny tłuszcz jest biologicznie kompatybilny z naszym organizmem, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.

Poza tym, zabiegi wypełniania własnym tłuszczem pozwalają rozwiązać dwa problemy jednocześnie: modelujemy sylwetkę i pozyskujemy wypełniacz. Tłuszcz można pobrać z obszarów, gdzie pojawia się jego nadmiar np. brzucha czy ud.

Wykorzystanie własnej tkanki tłuszczowej pozwala też osiągnąć naturalne efekty. Początkowo przeszczepia się tłuszcz w nadmiarze, ponieważ częściowo się wchłonie. Daje to szerokie możliwości modelowania sylwetki, ale bez przerysowanego efektu.

Zabiegi przeszczepu tłuszczu w Klinice OT.CO w Warszawie

Liposukcja: odsysanie tkanki tłuszczowej

Współczesne kanony piękna sprawiają, że wiele osób nie czuje się dobrze z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Nie zawsze zdrowa dieta i aktywność fizyczna są wystarczające, aby wymodelować sylwetkę. Liposukcja, podobnie jak septoplastyka, należy więc do coraz częściej wykonywanych zabiegów.

Odsysanie tłuszczu z ud, bioder czy brzucha pozwala pozbyć się tkanki tłuszczowej z miejsc, gdzie szczególnie trudno jest ją spalić. W przypadku liposukcji, również stosuje się coraz nowocześniejsze i skuteczniejsze metody. Mowa tutaj o liposukcji ultradźwiękowej, gdzie wykorzystuje się fale ultradźwiękowe do rozpuszczenia komórek tłuszczowych. Jest to nowoczesna technika, która pozwala na precyzyjne i skuteczne usunięcie tłuszczu, minimalizując jednocześnie ryzyko uszkodzenia innych struktur, takich jak naczynia krwionośne czy nerwy. Należy jednak pamiętać, że liposukcja nie jest metodą odchudzania, a jedynie modelowania sylwetki. Nie zastąpi więc zdrowej diety, sportu i utrzymywania stałej wagi.

Lipofilling: powiększanie piersi własnym tłuszczem

Lipofilling to metoda powiększania piersi własną tkanką tłuszczową pacjentki. W tym procesie tłuszcz jest najpierw pobierany z innego obszaru ciała (często z brzucha, bioder lub ud) za pomocą liposukcji. Następnie jest on przygotowywany do wstrzyknięcia w piersi.

Lipofilling biustu ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych implantów. Po pierwsze, jest to naturalne rozwiązanie, które eliminuje ryzyko reakcji alergicznych lub odrzutu, ponieważ wykorzystuje się własne komórki pacjentki. Po drugie, pozwala na bardzo precyzyjne kształtowanie piersi, dając jeszcze bardziej naturalny wygląd i kształt niż implanty.

Ponadto, ponieważ lipofilling polega na transferze tłuszczu, oferuje dodatkowe korzyści w postaci modelowania obszarów, z których tłuszcz jest pobierany. W efekcie, pacjentki nie tylko uzyskują pełniejszy biust, ale także mogą poprawić kształt innych części ciała.

Jednak, mimo licznych zalet, lipofilling ma również pewne ograniczenia. Na przykład, nie każda kobieta ma wystarczająco dużo tłuszczu do przeszczepienia, dlatego zabiegu nie wykonuje się u pacjentek z niedowagą. W przeciwieństwie do powiększania implantami, warto też pamiętać, że lipofilling daje efekt na kilka lat, a nie na stałe.

BBL: powiększanie pośladków tłuszczem

BBL, po polsku znane jest brazylijski lifting pośladków, to procedura powiększania pośladków za pomocą własnej tkanki tłuszczowej pacjenta. Podobnie jak w przypadku lipofillingu piersi, tłuszcz jest najpierw pobierany z innego obszaru ciała (takiego jak brzuch, biodra lub uda) za pomocą techniki liposukcji, a następnie przeszczepiany do pośladków.

BBL oferuje szereg korzyści w porównaniu z tradycyjnymi implantami pośladkowymi. Po pierwsze, wykorzystuje naturalną tkankę tłuszczową pacjenta, dzięki czemu omijamy ryzyko odrzucenia implantu. Po drugie, daje naturalne efekty, które utrzymują się przez kilka lat. Warto jednak pamiętać, że nie każdy ma wystarczająco dużo tkanki tłuszczowej, żeby zakwalifikować się do tego zabiegu – w takim wypadku rozwiązaniem będą implanty.

Modelowanie pośladków własnym tłuszczem w Klinice OT.CO w Warszawie

Modelowanie twarzy własnym tłuszczem

Modelowanie twarzy własnym tłuszczem, nazywane również lipofillingiem twarzy, to procedura, która polega na przeszczepieniu tkanki tłuszczowej, żeby poprawić kontury twarzy i zredukować oznaki starzenia. Tłuszcz, który jest używany do wypełnienia, zwykle pochodzi z obszarów, takich jak brzuch, biodra lub uda, i jest pobierany za pomocą techniki liposukcji.

Lipofilling twarzy w Klinice OT.CO w Warszawie

Ta metoda ma wiele zalet. Po pierwsze, ponieważ wykorzystuje się własną tkankę tłuszczową pacjenta, dlatego ryzyko odrzutu lub reakcji alergicznej jest minimalne. Po drugie, tłuszcz może być wstrzykiwany w dowolne miejsce na twarzy, co pozwala na bardzo precyzyjne modelowanie.Sprawdza się między innymi w okolicach policzków, brody czy ust, gdzie szybko pojawiają się zmarszczki mimiczne.

Szerokie możliwości wykorzystania własnej tkanki tłuszczowej sprawiają, że liposukcję coraz częściej łączy się z innymi zabiegami. Warto rozważyć to jako alternatywę dla implantów, szczególnie jeśli jednocześnie zmagasz się z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....