Skóra człowieka poddawana jest nieustannym zmianom. Jej kondycja zależy głównie od ogólnego zdrowia. Zaburzenia w organizmie znajdują zwykle odbicie w stanie cery, a w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu istotną rolę odgrywają wielonienasycone wyższe kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6.

Kwasy omega a trądzik

Trądzik to problem, który spędza sen z powiek niejednej osobie, zwłaszcza że niełatwo z nim wygrać. Przyczyny powstawania trądziku są bardzo złożone i indywidualne, ale z pewnością można znacznie poprawić stan skóry, zmieniając nawyki dietetyczne.

Trądzik to wypadkowa nadmiernego wydzielania sebum, zaburzeń w funkcjonowaniu komórek skóry, nierównowagi flory bakteryjnej na skórze i pozapalnej reakcji organizmu. W latach 50. trądzik nazywano „cukrzycą skóry” z uwagi na negatywne oddziaływanie insuliny na produkcję sebum. W patogenezie trądziku znaczenie mają także androgeny, zwłaszcza wydzielany w momencie reakcji stresowej kortyzol. Androgeny odpowiadają ze zwiększoną produkcję sebum, powodując łojotok skóry twarzy i głowy.

Dieta ma znaczenie

Wiele osób, które zmagają się z trądzikiem, zastanawia się, czy dieta ma znaczenie. Skłonność do różnych schorzeń wynika z indywidualnych preferencji i uwarunkowań, ale życie w krajach wysokorozwiniętych zdecydowanie jest jednym z czynników sprzyjających trądzikowi. Wynika to z przetworzonej diety i zwiększonego zanieczyszczenia środowiska.

Czym są kwasy omega?

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe powszechnie występują w dwóch grupach: Omega 3 i Omega 6. Kwasy tłuszczowe są makroskładnikami, które razem z białkami i węglowodanami odpowiadają za prawidłowe odżywienie i funkcjonowanie organizmu. Omega 3 i Omega 6 w szczególny sposób wpływają na skórę człowieka. Organizm ludzki nie potrafi ich syntezować, dlatego muszą być dostarczane wraz z jedzeniem. Dobrym źródłem kwasów Omega 3 i Omega 6 są ryby morskie, nasiona lnu, chia, orzechy i oleje roślinne.

Zgodnie z zaleceniami FAO i WHO podaż nasyconych kwasów tłuszczowych każdego dnia powinna utrzymywać się na poziomie 7% zapotrzebowania energetycznego, a podaż wielonienasyconych kwasów tłuszczowych powinna wynosić od 6 do 10%.

Liczne badania pokazują, że to właśnie kwasy tłuszczowe mają pozytywny wpływ na stan skóry poprzez zdolność zmniejszania stanu zapalnego i alergicznego oraz możliwość hamowania odpowiedzi immunologicznej i zmniejszania ostrości przebiegu trądziku. Niedobór kwasów może powodować zmniejszoną płynność sebum, co wiąże się z zamknięciem ujść gruczołów łojowych, zaburzeniami procesu rogowacenia naskórka i powstawaniem zaskórników. Stosowanie preparatów zawierających kwasy Omega 3 i Omega 6, przyczynia się do zwiększenia odporności na zmęczenie oraz poprawę nawilżenia skóry. Proporcja między ilością kwasów Omega 3 i Omega 6, jakie dostarcza się do organizmu, powinna wynosić 1:3 – 1:5. Zaburzenia w tej proporcji w kierunku zwiększenia podaży kwasów Omega 6 mogą przyczynić się do rozwoju trądziku.

Czy kwasy omega pomagają w walce z trądzikiem?

Badania naukowców dowodzą, że typowe objawy trądziku (zaskórniki, cera tłusta, grudki, krosty) można zredukować, stosując dietę bogatą w ryby i owoce morza. Olej rybi może zmniejszyć stan zapalny poprzez hamowanie wydzielania cytokin, które są odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego. Oceniono także wpływ olei rybnych na stan zapalny u osób z problemami trądziku. Po około 2 miesiącach stosowania suplementów zawierających kwasy Omega 3 i Omega 6 zauważono, że zmiany chorobowe uległy znacznej redukcji.

Dobrym wyjściem jest więc suplementacja kwasów Omega za pomocą takich preparatów jak m.in. SmartMe oraz Estrovita. Dzięki unikalnej kompozycji bioestrów kwasów omega 3 – 6 – 9 i innych witamin, suplementy te skutecznie pomagają w walce z trądzikiem i wypryskami.

Medycyna estetyczna w walce z trądzikiem

Przewlekły stan zapalny mieszków włosowych, jakim jest trądzik, czasem wymaga także pomocy z zewnątrz. Może powodować nieestetyczne przebarwienia i blizny, z którymi dieta nie jest w stanie sobie poradzić. W takim przypadku z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej.

Peelingi na trądzik

Na skórę trądzikową można stosować co najmniej 3 rodzaje peelingów – kawitacyjny, chemiczny oraz mechaniczny. Peelingi na trądzik wyróżniają się wysoką skutecznością, którą potwierdzają liczne badania. Efektem jest zapewnienie uczucia odświeżenia skóry.

Peeling kawitacyjny to usuwanie martwego naskórka i zanieczyszczeń z zastosowaniem specjalnej głowicy. Podczas zabiegu powstaje fala ultradźwiękowa, która w połączeniu z wodą tworzy efekt kawitacji. W rezultacie powstają mikroskopijne pęcherzyki z rozrzedzonym gazem, które pękają, usuwając martwy naskórek. Dochodzi także do mikrodrgań, które dają efekt masażu, co z kolei poprawia krążenie, ma korzystny wpływ na odżywienie skóry i jej dotlenienie. Zabieg poprawia także metabolizm komórkowy, niweluje drobnoustroje i bakterie, które są najczęstszym powodem powstawania trądziku.

Peeling chemiczny najczęściej wykorzystuje udział kwasu trójchlorooctowego i glikolowego. Polega na naniesieniu dobranej substancji chemicznej powodującej złuszczenie zewnętrznych warstw naskórka i pobudzanie przebudowy kolagenu oraz elastyny. Wykorzystanie peelingów chemicznych przynosi najlepsze efekty w przypadku blizn o płytkiej strukturze.

Poza peelingiem chemicznym i kawitacyjnym lekarze polecają również peelingi mechaniczne – dermabrazja i mikrodermabrazja. Ich działanie polega na mechanicznym usuwaniu naskórka. Dermabrazja gwarantuje efekty takie jak m.in.: oczyszczenie skóry, niwelacja porów, redukcja blizn i przebarwień. Zabieg polega na całkowitym usunięciu naskórka do poziomu warstwy brodawkowatej, prowadząc do uruchomienia procesów odbudowy naskórka i produkcji nowych białek strukturalnych – kolagenu i elastyny.

Mikrodermabrazja prowadzi natomiast do złuszczania zewnętrznej warstwy naskórka, prowadząc do przyspieszonej odbudowy naskórka, zwiększając przepływ krwi w skórze właściwej i powodując produkcję włókien kolagenowych i elastynowych. Zabieg wykonuje się z użyciem mikrokryształków uderzających w skórę z dużą prędkością.

Terapia laserem

Laser Cutera powoduje podgrzanie naczynek krwionośnych i hemoglobiny zawartej w krwi. W efekcie dochodzi do zjawiska koagulacji, a naczynka uszkadzają się i obumierają. Dzięki temu po kilku zabiegach można cieszyć się gładką skórą bez przebarwień. Metoda ta wyróżnia się także dużym bezpieczeństwem dla sąsiadujących tkanek.

Laser działa na zasadzie wykorzystywanej energii w postaci skupionych wiązek światła. W kontrolowany sposób uszkadzają one wybrany obszar naskórka i skóry właściwej. Pierwsze efekty usunięcia trądziku można zauważyć tuż po przeprowadzonym zabiegu. Pełne wyleczenie wymaga jednak wykonania kilku sesji zabiegowych.

Terapia z użyciem kwasu hialuronowego – mezoterapia

Mówiąc o zabiegach redukujących trądzik nie można pomijać mezoterapii mikroigłowej. Polega ona na wprowadzeniu kwasu hialuronowego i witamin w głąb skóry za pośrednictwem serii mikronakłuć. Do terapii wykorzystuje się różnej długości igły, a system nakłuć przypomina system otworków. Zabieg ma działanie regeneracyjne, pobudzające skórę do produkcji kolagenu i poprawiające jędrność skóry – właśnie dlatego często leczy się nim trądzik.

Zabieg mezoterapii igłowej dzieli się na 2 etapy. Pierwszy powoduje pobudzenie czynników wzrostu pochodzenia płytkowego i fibroblastów do regeneracji oraz tworzenia macierzy międzykomórkowej. Drugi etap doprowadza do wydzielania czynników wzrostu z fibroblastów i monocytów, zwiększając produkcję kolagenu i elastyny. Inny rezultat mezoterapii dotyczy poprawy mikrokrążenia i dotlenienia tkanek. Powoduje to znaczny wzrost napięcia skóry oraz zmniejszenie blizn potrądzikowych.

Gdzie wykonać zabiegi redukujące trądzik?

Leczenie trądziku to skomplikowane zadanie, które wymaga doświadczonych lekarzy i najlepszego sprzętu medycznego. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybierać jedynie renomowane kliniki medycyny estetycznej, które zapewniają indywidualne podejście do pacjenta. W Klinice OT.CO pacjenci otrzymują profesjonalną pomoc lekarzy, którzy z sumieniem podchodzą do wykonywanej pracy, gwarantując przy tym bezpieczeństwo i pożądane rezultaty leczenia.

#Cera trądzikowa #Krosty #Sebum
emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...