Piękne, smukłe i gładkie nogi to marzenie każdej kobiety. Lato i wiosna są czasem, gdy Panie podkreślają swoje walory, zakładają krótkie spódniczki i spodenki, które eksponują piękne nogi. Nieustannie wyeksponowane łydki potrzebują wydepilowania nieestetycznego owłosienia. Każda kobieta chciałaby prezentować gładkie, smukłe nogi. Tradycyjne techniki usuwania włosów na łydkach wymagają codziennego powtarzania. W efekcie wyrastające włoski mają ciemniejszy kolor i są trwalsze. Niewielkie włosy pojawiają się wówczas codziennie i mogą być bardzo irytujące. Wyjście plażę w bikini z odrastającymi włosami na łydkach jest więc niedopuszczalną sytuacją, która może przysporzyć wiele wstydu. Codzienne depilowanie łydek jest dość uciążliwym obowiązkiem. Rozwiązanie, które nie wymaga codziennego zawracania sobie głowy zbędnymi włoskami, stanowi epilacja, czyli trwałe usunięcie zbędnego owłosienia. Epilacja łydek zalecana jest także mężczyznom, którym przeszkadza nadmiar owłosienia na nogach. Zabieg ten stosowany jest również przez sportowców – kolarzy i pływaków. Epilacja łydek ma korzystny wpływ na higienę i estetykę tej części ciała.

Dlaczego epilacja łydek to dobry wybór?

Włos zbudowany jest z trzonu osadzonego w mieszku włosowym, który złożony jest z macierzy. Stanowi ona wrastającą część włosa razem z odżywiającą brodawką. Aby trwale pozbyć się włosów, trzeba uszkodzić mieszki włosowe i macierze.

Klasyczne techniki usuwania owłosienia (maszynką, depilatorem lub woskiem) nie przynoszą skutecznego rezultatu. Nie naruszają macierzy włosa, który ponownie odrasta. Tradycyjna depilacja często powoduje duży dyskomfort ze względu na bolesność i konieczność częstego jej wykonywania. Każda nietrwała depilacja często powoduje także, że włosy szybciej rosną i są ciemniejsze. Sporo osób jest również uczulona na stosowane do tradycyjnej depilacji kosmetyki. Depilacja łydek klasycznymi metodami stwarza także ryzyko podrażnienia skóry, wystąpienia stanów zapalnych mieszków włosowych. W rezultacie, zamiast zaprezentowania gładkich nóg, trzeba je schować ze względu na wystąpienie podrażnień.

Przełom w walce z owłosieniem na łydkach stanowi wykorzystanie lasera do depilacji. Epilacja za pomocą usuwania mieszka włosowego razem z macierzą gwarantuje skuteczne zredukowanie dużej ilości włosów w miejscach poddanych zabiegu. Na dłuższy okres czasu depilacja tradycyjnymi technikami to także większy wydatek – zakup maszynek, wosków i innych preparatów przewyższa cenę depilacji.

Zalety epilacji łydek

Epilacja to skuteczne usunięcie owłosienia wykorzystujące specjalne urządzenia. Pojęcie zaczęło funkcjonować w chwili zastosowania laserów do usuwania owłosienia. Epilacja to działanie, podczas którego stosuje się wiązkę lasera. Wnika ona następnie głęboko w skórę i uszkadza trwale cebulkę włosa wraz z jej korzeniami.

Epilacja łydek pozwala trwale usunąć włosy w 80 – 90 %. Zapewnia także długotrwały efekt, a odrastające włosy są cieńsze i jaśniejsze. Epilacja laserowa to także mniejsze ryzyko wystąpienia alergii.

Epilacja łydek to najskuteczniejsza metoda na usunięcie większości włosów przy zapewnieniu długotrwałych rezultatów. Wygładza skórę na łydkach o wiele lepiej, niż usuwając włosy golarką. Dzięki epilacji włosy nie wrastają także w skórę. Największą zaletą dla klienta jest natomiast zredukowanie żmudnego rytuału usuwania owłosienia na łydkach.

Czy epilacja łydek jest skuteczna?

Efektywność epilacji zależy od cyklu wzrostu włosa, który składa się z trzech faz:

Anagen – faza wzrostu, podczas której włos osiąga całkowitą długość, cebulka jest otwarta. Dochodzi do intensywnych podziałów komórkowych, w wyniku których włos rośnie.
Katagen – etap przejściowy, podczas którego włos uwalniany jest z brodawki i przesuwa się ku górze. Następuje zatrzymanie procesów rozrodczych we włosach w stopniowy sposób. Włos przestaje rosnąć, następuje zerwanie połączenia między trzonem we włosach  a macierzą mieszka włosowego.
Telogen – faza spoczynku. Na początku włos jest odżywiany z mieszka włosowego, a następnie martwieje i wypada.
Trwałe usunięcie włosów jest możliwe jedynie podczas pierwszej fazy wzrostu. Włosy nie rosną natomiast w takim samym tempie. W danym momencie w fazie anagenu znajduje się około 30 % z nich. 3 fazy przebiegają systematycznie i z tego względu właśnie należy przeprowadzić serię zabiegów. Po analizie takich, jak umiejscowienie włosa na ciele, kolorze i rodzaju skóry określa się ilość depilacji i odstępy czasowe między nimi. Łydki wymagają mniej więcej czterech zabiegów w odstępach czasowych 4 – 6 tygodni. Pozwala to usunąć 80 – 90% włosów na etapie anagenu.

Wskazania do epilacji łydek

Epilację łydek stosuje się w przypadku osób:

 • U których występuje szybki odrost po innych metodach nietrwałej depilacji,
 • Które źle znoszą golenie, woskowanie i depilacje chemiczne,
 • Którym zależy na estetycznym wyglądzie łydek,
 • U których występują schorzenia hirsutyzmu – nadmiernego porostu włosów,
 • Z zapaleniem mieszków włosowych.
 • Przeciwwskazania do epilacji łydek

Do przeciwwskazań wykonania epilacji łydek zalicza się:

 • Ciążę,
 • Nowotwory,
 • Bielactwo,
 • Żylaki,
 • Cukrzycę insulinozależną,
 • Epilepsję,
 • Rozrusznik serca,
 • Nadwrażliwość na światło
 • Opalenizna
 • Przyjmowanie leków światłouczulających

A także inne przeciwwskazania, które wskaże specjalista przed wykonaniem zabiegu.

Jak należy się przygotować do epilacji łydek?

Epilacja łydek jest nieinwazyjnym zabiegiem, ale wciąż o charakterze medycznym. Powinna być przeprowadzona w odpowiednich warunkach przez wykwalifikowany personel. Najważniejszy etap, który poprzedza zabieg epilacji łydek to wstępna konsultacja z lekarzem przeprowadzającym zabieg. Wykonany zostanie wywiad lekarski, który pozwala ustalić ogólny stan zdrowia pacjenta. Lekarz dokonuje także pomiaru melaniny – dzięki tej analizie można prawidłowo ustawić parametry w urządzeniu epilacji. Wykonuje się również test skóry z wykorzystaniem urządzenia epilującego. Jeśli po 48 godzinach od testu nie wystąpią podrażnienia, wówczas można będzie umówić się na zabieg epilacji laserowej łydek. Pacjent otrzymuje informację o przebiegu zabiegu, zapoznaje się z warunkami sanitarnymi, w których będzie przeprowadzana epilacja.

Wykonanie szczegółowego wywiadu pozwala zapobiec niebezpiecznym efektom epilacji łydek, a także gwarantuje osiągnięcie lepszych rezultatów.

Jak przebiega epilacja łydek?

Lekarz ustala 3 parametry urządzenia do zabiegu epilacji – długość fali, czas trwania impulsu i głębokość energii. Parametry są dostosowywane do rodzaju zabiegu, urządzenia i skóry pacjenta. Po ustawieniu indywidualnych parametrów sprzętu skóra w depilowanym miejscu jest dezynfekowana i oczyszczana. Zabieg epilacji łydek wymaga od specjalisty i pacjenta stosowania okularów ochronnych, ponieważ laser i jego promieniowanie może uszkodzić wzrok.

Specjalista przystawia następnie głowicę do łydek i przeprowadza epilację. Na łydki nakłada się kosmetyk o działaniu chłodzącym. Żel aplikuje się, aby obniżyć temperaturę naskórka i zmniejszyć dolegliwość w trakcie zabiegu.

Osoba, która wykonuje zabieg, naświetla głowicą lasera powierzchnię epilowaną. Laser produkuje wiązkę światła o wysokiej energii, określonej barwie i kierunku rozchodzenia. Wiązkę światła kieruje się ku górze w epilowanym miejscu. Promieniowanie lasera przedostaje się do 2 mm włosa i trzonu za pomocą naturalnego barwnika – melaniny. Laser wykorzystywany do epilacji opiera się na efekcie cieplnym, jaki powstaje w chwili, gdy wiązka światła o określonej długości jest pochłaniana przez odpowiedni barwnik we włosie. Przenikanie do wnętrza włosa przyczynia się najpierw do uszkodzenia mieszka, a później stopniowego zaniku i w rezultacie trwałej utraty włosa.

Nie ma możliwości, aby usunąć wszystkie włosy w trakcie pojedynczego zabiegu, ponieważ znajdują się one w różnych fazach rozwoju. Najbardziej efektywnie redukuje się włosy w pierwszym etapie wzrostu – około 30% włosów. Nawet 30% mieszków włosowych uszkadza się w trwały sposób w trakcie pojedynczej epilacji, przyczyniając się do utraty włosów. Właśnie z tego powodu w celu osiągnięcia lepszego efektu, warto wykonać minimum 4 zabiegi epilacji łydek.

Jakie są efekty po epilacji łydek?

Trwałe efekty usunięcia 80 – 90% owłosienia z łydek osiąga się po 3 – 4 zabiegach. Odstępy czasowe między zabiegami powinny wynosić około 4 – 6 tygodni. Konkretny czas następnych epilacji jest dobierany przez specjalistę wykonującego zabieg. Czas ten uzależniony jest od koloru włosów i skóry pacjenta.

U wielu pacjentów efekt epilacji łydek osiąga się po 4 zabiegach. Przy pierwszym zabiegu usuwanych jest około 30% włosów, po serii zabiegów natomiast 80 – 90%. Pozostające włosy mają jaśniejszy kolor, nie są mocne i trudno je dostrzec gołym okiem.

Jakie są zalecenia po epilacji łydek?

Bezpośrednio po zabiegu uszkodzone włosy pozostają w skórze – czasem sprawiają wrażenie, że cały czas rosną. Można je samodzielnie wydepilować, ale nie ma takiej konieczności, ponieważ włosy te wypadną po 2 tygodniach. Skóra zyska wtedy gładkość i uwydatniają się następne włosy, które przejdą do fazy wzrostu.

Po zabiegu epilacji łydek skóra może być zaczerwieniona. Dolegliwość ta ustępuje jednak po tygodniu. Czasem występuje także delikatne obrzęknięcie, które znika po paru dniach.

Po zabiegu epilacji łydek zaleca się:

 • Unikania w dniu po zabiegu gorących zabiegów,
 • Do tygodnia po terapii unikać basenów i sauny,
 • Do tygodnia po zabiegu nie stosować preparatów z alkoholem lub spirytusem,
 • Osuszanie skóry delikatnie, bez tarcia.
 • Unikanie ekspozycji słonecznej

Jak długo utrzymuje się efekt epilacji łydek?

Epilacja łydek pozwala uzyskać efekt po 3 – 4 zabiegach. Przerwa między epilacjami wynosi mniej więcej 4 – 6 tygodni.

Epilacja łydek nie gwarantuje usunięcia wszystkich włosów. Zabieg daje możliwość usunięcia rosnących włosów. Należy jednak pamiętać, że rocznie człowiek wytwarza około 15% nowych włosków. Wzrost włosów czasem wynika także ze zmian hormonalnych.

Właśnie dlatego warto po 2 latach od przeprowadzonego zabiegu epilacji łydek zastosować zabiegi o działaniu utrwalającym. Pozwolą na zniszczenie pojedynczych włosów, które mogły się pojawić na skórze. Trzeba także pamiętać, że laser nie zapobiega rośnięciu włosów z wiekiem. Proces starzenia i związane z nim zmiany hormonalne wpływają na wzrost owłosienia.