Pieprzyki to znamiona, które posiada każdy z nas. Towarzyszą od urodzenia lub pojawiają się z czasem. Pieprzyki występują praktycznie na całym ciele, również na twarzy. Mogą być o mniejszych lub większych rozmiarach oraz o różnych kolorach. Jednak nie zawsze pieprzyki wyglądają estetycznie, a niekiedy mogą sygnalizować poważne choroby. Dlatego często podejmuje się decyzję o ich usunięciu. Kiedy zatem należy usunąć pieprzyk i jakie metody wykorzystuje się w tym celu?

Czym są oraz skąd się biorą pieprzyki?

Pieprzyki to inaczej znamiona barwnikowe, czyli miejsca gdzie zgromadziły się komórki barwnikowe – melanocyty. Pieprzyki mogą mieć dość zróżnicowany kształt, a co za tym idzie różne znaczenie zdrowotne. Kształt pieprzyków może być regularny, wyraźnie odznaczający się od powierzchni skóry lub o postrzępionych krawędziach. Natomiast ich zabarwienie przyjmuje kolor czerwony, brązowy lub czarny. Może zdarzyć się również, że pieprzyk pojawi się w kolorze niebieskawym.

Rozmiary mogą być niewielkie, co powoduje częste pytanie – czy to kleszcz czy pieprzyk. Wielkość, ilość oraz rozmieszczenie pieprzyków to kwestia indywidualna, często związana z genetycznymi uwarunkowaniami.

Które pieprzyki powinny budzić niepokój?

Ze względu na liczne pieprzyki na naszym ciele, nie zawsze zwracamy na nie uwagę. Jednak warto obserwować swoje ciało i jeśli pojawi się swędzący pieprzyk lub taki, który krwawi, niezwłocznie należy udać się do lekarza na konsultację. Niektóre pieprzyki mogą przekształcać się w nowotwór skóry, który nazywa się czerniakiem. Jest to jeden z najzłośliwszych nowotworów skóry, który może dawać nawet odległe przerzuty.

czerniak

Jak wygląda czerniak? Czerniak to znamię, które w początkowej fazie często jest płaskie i może przyjmować postać plamy. Wraz z rozwojem może rosnąć uwypuklając się oraz wrastając pod powierzchnię skóry. Zazwyczaj pieprzyk posiada nieregularny i postrzępiony kształt oraz niejednolity kolor. Dlatego nie każdy czarny lub czerwony pieprzyk może świadczyć o obecności czerniaka.

Jak wygląda usuwanie pieprzyków?

Nie należy usuwać wszystkich pieprzyków oraz znamion, jakie pojawią się na skórze. Należy obserwować ciało, a szczególnie nowo powstałe pieprzyki. Jeśli wzbudzą niepokój, z pewnością lekarz dermatolog po badaniu podejmie odpowiednią decyzję, czy pieprzyk zagraża naszemu zdrowiu i powinien być usunięty. Obserwując pieprzyki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich kolor oraz wielkość, czy nie zmieniają się wraz z czasem.

usuwanie pieprzykow

Warto również mieć na uwadze, że zaleca się usuwanie pieprzyków wystających, zlokalizowanych w obrębie ramiączek od stanika, kołnierza koszuli, czy paska u spodni. Takie umiejscowienie pieprzyka naraża go na ciągłe podrażnienia oraz zahaczanie podczas codziennych czynności. Ponadto pieprzyki zlokalizowane w widocznych i odsłoniętych obszarach ciała, narażone na ciągły kontakt ze słońcem często zalecane są do usunięcia.

Sposobów na pozbycie się nieestetycznych lub niebezpiecznych dla zdrowia pieprzyków jest wiele. Decyzja o sposobie usunięcia powinna być podjęta przez lekarza po badaniu i konsultacji z pacjentem.

Laserowe usuwanie pieprzyków

Jest to jedna z najpopularniejszych metod na usuwanie pieprzyków oraz znamion. Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia. Podaje się go w formie maści lub zastrzyku. Gdy znieczulenie zacznie działać, za pomocą wiązki lasera emitowanej przez urządzenie usuwa się zmianę. Wiązka lasera o dużej energii nakierowana jest na pieprzyk, co prowadzi do powierzchniowego odparowania znamienia. Istnieje możliwość również za pomocą lasera usunięcie nie tylko powierzchownych zmian, ale też tych zlokalizowanych głębiej.

Laserowe usuwanie pieprzyków

Sam zabieg jest krótki, ponieważ usuwanie jednego pieprzyka trwa do 15 minut. W przypadku dużych i głębokich zmian zaleca się usuwanie stopniowe, podczas kilku zabiegów z użyciem lasera. Zabieg nie należy do bolesnych i nieprzyjemnych. Podczas jego przebiegu nie występuje krwawienie oraz nie powstają widoczne i duże blizny. Jest to zabieg bezpieczny i obarczony niewielkim ryzykiem infekcji.

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków

Drugą metodą na pozbycie się pieprzyka jest jego chirurgiczne wycięcie. Jest ona zalecana w przypadku, gdy pieprzyk ma charakter złośliwy lub zagraża naszemu zdrowiu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Od usuwania laserowego różni się głównie tym, że usuwane jest nie tylko samo znamię, ale również margines zdrowej tkanki, aby mieć pewność, że cała złośliwa zmiana została usunięta. Po wycięciu pieprzyka metodą chirurgiczną powstaje rana, na którą zakładane są szwy.

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków

Usuwa się je po około 10 dniach od zabiegu. W miejscu usuniętego pieprzyka powstaje niewielka blizna. Zabieg chirurgicznego usuwania pieprzyków może być przeprowadzony z użyciem skalpela lub elektrycznego noża chirurgicznego – elektrokoagulacji. Wycięty w ten sposób pieprzyk może zostać poddany badaniu histopatologicznemu, które jednoznacznie wykluczy lub potwierdzi obecność nowotworu i pozwoli na dalsze skuteczne leczenie.

#Rak #Znamiona na skórze
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania.Jest...