Proces starzenia się to naturalny etap w życiu człowieka. Wraz z wiekiem także skóra traci swoją objętość oraz jędrność, co wywołuje duży dyskomfort, a niekiedy nawet obniżenie poczucia własnej wartości. Na szczęście istnieje bezpieczna terapia, która może temu zapobiec. Poznaj lipotransfer i dowiedz się, jakie funkcje może spełnić autogenny tłuszcz w medycynie estetycznej.

Własny tłuszcz nie jest taki zły

Przeszczep własnej (autogennej) tkanki tłuszczowej nazywany jest również lipofilingiem lub lipotransferem. Materiał ten, dzięki postępowi medycyny estetycznej, jest z sukcesem wykorzystywany do wypełniania zmarszczek, bruzd nosowo-wargowych, bruzd powiekowo-polikowych (dolina łez), ust, zapadniętych policzków, blizn oraz innych ubytków skórnych.

Ważną zaletą zabiegu jest wykorzystywanie własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, pobranej z innych partii ciała, np. z uda lub fałdu brzusznego, dzięki czemu materiał wypełniający jest w pełni bezpieczny dla pacjenta, a także nie wywołuje alergii i łatwo się przyswaja. Dodatkowo w naturalnej tkance tłuszczowej człowieka znajdują się cenne komórki macierzyste, które stymulują skórę do rewitalizacji. Zabieg wypełniający tkanką tłuszczową najczęściej wykonywany jest na twarzy w celu jej odmłodzenia oraz wymodelowania, a także poprawienia jej konturu. Może być jednak wykonywany niemalże na całym ciele. Co więcej, uzyskane efekty są w pełni naturalne.

Komórki macierzyste na twarz w Klinice OT.CO

Jak wygląda zabieg przeszczepu tłuszczu?

Zabieg przeszczepienia tłuszczu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i przebiega w trzech następujących po sobie etapach:

  1. Pobranie własnej tkanki tłuszczowej pacjenta metodą liposukcji (odessania tłuszczu) z miejsca zasobnego w ten składnik, np. z uda lub fałdu brzusznego.
  2. Przygotowanie pobranej tkanki tłuszczowej do podskórnego podania. Proces ten przeprowadzany jest za pomocą specjalnej wirówki, dzięki której tłuszcz zostaje oczyszczony z martwych komórek oraz nadmiaru płynów.
  3. Podskórne podanie przygotowanego preparatu za pomocą cienkiej igły w wybrane okolice wymagające wypełnienia.

Zabiegi przeszczepu tłuszczu (lipotransfer tłuszczu) w Klinice OT.CO

Lipotransfer – czy warto?

Tłuszcz jako naturalny materiał wypełniający stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które poszukują skutecznych metod odmładzających. Dzięki zabiegowi można więc przywrócić skórze utraconą objętość, a także uzupełnić głębokie zmarszczki, bruzdy oraz kurze łapki. Terapia idealnie sprawdzi się również u osób, które marzą o wymodelowaniu twarzy, policzków i skroni oraz uwypukleniu lub skorygowaniu kształtu ust, a także pozbyciu się nieestetycznych przebarwień i poprawy kolorytu  skóry.

Nikt nie powiedział jednak, że przeszczep tłuszczu można wykonywać jedynie w obrębie twarzy. Zabieg chętnie wykorzystywany jest bowiem do modelowania grzbietów dłoni, biustu, pośladków oraz okolic intymnych, a także wypełniania blizn i ubytków skórnych, dzięki czemu stają się one zdecydowanie mniej widoczne. Co więcej, uzyskane rezultaty utrzymują się przez wiele lat, co pozwala na długo zapomnieć o swoim problemie.

Zadbana, gładka skóra oraz kształtna sylwetka to ważny element naszego wyglądu, poprawiający samoocenę. Abyśmy mogli jednak jak najdłużej cieszyć się pięknym ciałem, warto o nie zadbać już teraz, ot co!

hanna kowalska
Lek. Hanna Kowalska

Jestem specjalistą dermatologii i wenerologii, a swoje ponad 6-letnie doświadczenie zawodowe zdobywałam w trakcie pracy w Klinice Dermatologii i Wenerologii USK im. WAM w Łodzi. W Klinice OT.CO przeprowadzam zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, regeneracyjnej,...