Nadmiar tłuszczu jest problemem, który występuje przede wszystkim u osób z nadwagą. Gromadzi się w tkance tłuszczowej i sprzyja występowaniu m.in. cukrzycy, niepłodności i nowotworów. Dolegliwości związanej z nadmiernym tłuszczem nie powinno się bagatelizować. Nieleczony problem może powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.
Nadmierna tkanka tłuszczowa może stanowić źródło kompleksów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W sytuacji, gdy pomimo zdrowego odżywiania się i prowadzenia aktywnego trybu życia tkanka tłuszczowa wciąż pozostaje widoczna, warto sięgnąć po pomoc zabiegów medycyny estetycznej. Z pomocą przychodzą niechirurgiczne metody wyszczuplenia sylwetki, które stanowi grupa minimalnie inwazyjnych zabiegów mających na celu usunięcie uporczywych nadmiarów w tkance tłuszczowej i poprawienie wyglądu różnych okolic ciała.

Na czym polega niechirurgiczne modelowanie sylwetki?

Wzmocnienie i przedłużenie rezultatów osiągniętych przez zdrowy styl życia jest możliwe dzięki zabiegom modelującym. Stosuje się je zwłaszcza w celu zniwelowania nadmiaru tkanki tłuszczowej, która mimo zdrowej diety i ruchu pozostaje wciąż w nadmiarze. W takich przypadkach zabiegi modelujące pozwalają stracić kilka centymetrów i zredukować zbędną tkankę tłuszczową z różnych partii ciała.

Trzeba jednak pamiętać, że przed wykonaniem zabiegu modelującego należy skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wybrać zabieg przynoszący najlepsze efekty, a także zadba o zdrowie podczas jego przeprowadzania.

Modelowanie sylwetki za pomocą Vaser Lipo

Vaser Lipo jest mało inwazyjną techniką umożliwiającą skuteczne modelowanie sylwetki. Wykorzystuje najnowocześniejszą technologię ultradźwiękową, która w skuteczny sposób pozwala zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej z różnych obszarów ciała. Vaser Lipo pomoże wymodelować biodra, uda, pośladki oraz brzuch. Poza tym używany jest także do poprawy konturów twarzy i likwidacji drugiego podbródka.

Zabieg wykorzystuje naturalne załamania ciała występujące na połączeniu mięśni i tkanki łącznej. Dzięki temu można modelować sylwetkę, podkreślając mięśnie i uzyskując wysportowaną sylwetkę. Działania rozpoczynają się od podania znieczulenia miejscowego. Następnie pod skórę aplikuje się środek powodujący obkurczenie okolicznych naczyń krwionośnych i nawadnianie tkanki tłuszczowej. W kolejnym etapie pod skórę wprowadza się sondę, która emituje fale ultradźwiękowe.

Takie fale w nawodnionym środowisku przyczyniają się do powstawania zjawiska kawitacji – mikropęcherzyków gazu. W wyniku wytworzonej siły tkanka tłuszczowa ulega oddzieleniu od tkanki łącznej. Metoda wyróżnia się dużą precyzją, ponieważ nie uszkadza okolicznych nerwów i naczyń krwionośnych. Ostatnim etapem zabiegu jest odessanie oddzielonej tkanki tłuszczowej za pomocą specjalnej kaniuli. W zależności od wybranej części ciała zabieg może trwać 2 – 4 godziny.

W celu wzmocnienia efektów liposukcji ultradźwiękowej i przyspieszenia procesu powrotu do całkowitej sprawności przeprowadza się także zabieg renuvion. Jest to połączenie nowoczesnej technologii z wykorzystaniem plazmy helowej i energii elektrycznej oraz radiowej.

Wykorzystanie obu technik – renuvion i liposukcji ultradźwiękowej sprawia, że podczas zabiegu dochodzi do powstania kontrolowanych mikrouszkodzeń regenerujących i rewitalizujących komórki skóry. Dochodzi wówczas do napięcia skóry i ponownego scalenia tkanek po zabiegu Vaser Lipo. Zabieg wykonuje się podobnie do liposukcji – pod skórę pacjenta także aplikuje się sondę. W przypadku renuvion natomiast emituje ona tlen podgrzewany przez fale radiowe do stanu skupienia plazmy. Rekonwalescencja po przeprowadzonym zabiegu trwa do 14 dni, ale nie jest uciążliwym procesem. Zwykle pacjenci wracają do codziennych aktywności po 7 dniach od przeprowadzonego zabiegu. Okres rekonwalescencji wymaga specjalistycznej opieki i masaży – na początku manualnych, a następnie z wykorzystaniem urządzeń do endermologii.

Podstawową zaletą połączenia obu technik jest to, że rezultaty widoczne są po wykonanym zabiegu, ale przez parę dni utrzymuje się obrzęk i należy przez 14 dni nosić specjalne ubranie uciskowe. Pierwszym efektem jest spadek w cm z obwodów w miejscu poddanemu zabiegowi. Zastosowanie renuvion sprawia natomiast, że skóra jest bardziej jędrna i elastyczna, co z kolei powoduje jej zdrowy i młody wygląd. Uzyskane efekty są długotrwałe i nie ma konieczności przeprowadzania serii kilku zabiegów. Dzięki odessanej tkance tłuszczowej można odsłonić mięśnie, dzięki czemu uzyskuje się bardziej atletyczną sylwetkę.

Modelowanie sylwetki za pomocą ICOONE

ICOONE jest zabiegiem pozwalającym na głęboką stymulację skóry za pomocą lasera i głowic masujących, które znajdują się na końcu długiej rury urządzenia. Głowica posiada specjalne rolki z wieloma mikrootworami, które umożliwiają wykonanie masażu ciała. Wiązka lasera dodatkowo działa pobudzająco na produkcję kolagenu. Urządzenie ICOONE pozwala na zastosowanie masażu podciśnieniowego, którym można sterować. Dzięki temu wartość ciśnienia może być rozpraszana lub skupiona na konkretnym obszarze ciała.

Zabieg ICOONE nie jest długim działaniem, a jego czas jest uzależniony od indywidualnych potrzeb pacjenta. Może wynosić 30 – 60 minut. Przeprowadzany jest zarówno na twarzy, jak i na pozostałych partiach ciała – brzuchu, udach, szyi, ramionach. Bez względu na rodzaj posiadanej cery, laser ICOONE jest całkowicie bezpieczny, a zabieg można wykonać na każdym typie skóry.

Zabieg należy do przyjemnych i jest bezbolesny. Jedynie osoby z niską tolerancją bólu mogą odczuwać niewielki dyskomfort – w trakcie pierwszych zabiegów, ponieważ później skóra jest już przyzwyczajona do działania urządzenia. Procedura zabiegowa dzieli się na dwa etapy. Pierwszym z nich jest masaż podstawowy trwający do 20 minut. Wykonuje się go na całym ciele pacjenta. Drugim krokiem jest masaż skupiający się na konkretnym i problematycznym obszarze, który wskazuje pacjent oraz osoba kwalifikująca do tego zabiegu. Laser ICOONE posiada wiele różnych programów, które można dopasować do różnych problemów skórnych.

W trakcie zabiegu dzięki głowicy wyposażonej w rolki można dostarczyć ponad 1100 najróżniejszych bodźców na jeden decymetr kwadratowy skóry, które powodują stymulację i dogłębnie wnikają w skórę. Efekty uzyskane po zabiegu są porównywalne do liftingu. Skóra zyskuje wyraźne wygładzenie, ujędrnienie i napięcie. Już po kilku przeprowadzonych zabiegach można zauważyć znaczną redukcję cellulitu, wyszczuplenie sylwetki i redukcję tkanki tłuszczowej.

Modelowanie sylwetki za pomocą endermologii

Endermologia jest rodzajem masażu podciśnieniowego, który masuje skórę od zewnątrz i wewnątrz, pomimo że jest to masaż bezinwazyjny. Głowicę urządzenia podłącza się do komputera, który pozwala na regulowanie siły podciśnienia. W wyniku ciśnienia skóra ulega rolowaniu i zasysaniu, dzięki czemu przybiera kształt fali. Skórę ugniata się w różnych kierunkach, stymulując proces przemiany materii, a tym samym przyspieszając usuwanie z organizmu toksyn i nadmiaru tłuszczu.

Zabieg działa bardzo intensywnie na skórną i podskórną tkankę łączną właściwą składającą się przede wszystkim z fibroblastów. Komórki te są odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, które odpowiadają za sprężystość i elastyczność skóry. Podczas zabiegu skóra jest rozciągana między rolkami, co z kolei powoduje stymulację fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych. W efekcie dochodzi do odmłodzenia skóry.

Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent zakłada specjalny kombinezon przylegający do ciała, dzięki czemu maszyna nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Masaż przeprowadza się za pomocą specjalnej głowicy sterowanej komputerowo, która składa się z dwóch ruchomych rolek i komory ssącej. Pod wpływem ciśnienia, między rolki zostaje wciągnięty fałd skórny przybierający kształt fali. Skóra jest rolowana od wewnątrz i na zewnątrz, dzięki czemu zabieg oddziałuje na głębokie warstwy skóry, a tkanka zostaje pobudzona do regeneracji.

Cały proces zabiegu trwa od 30 do 45 minut i zwykle przebiega w cyklach po 10 – 15 zabiegów. Przed masażem warto wypić około 0,5 litra wody, a po zabiegu 1 szklankę. Efektem jest poszerzenie naczyń krwionośnych, pobudzenie metabolizmu i krążenia krwi oraz limfy w masowanych tkankach. Dochodzi wówczas do drenażu limfatycznego i stymulacji produkcji kolagenu w skórze. Masaż podciśnieniowy działa więc nie tylko oczyszczająco z toksyn, wygładzająco, ale także odmładzająco. Jest szczególnie skuteczny w redukcji cellulitu.

Endermologia poprawia również krążenie krwi i pozwala pozbyć się wodnych obrzęków. Masaż nie zrzuci co prawda dodatkowych kilogramów, ale może pobudzić metabolizm i spalanie tłuszczu. Dzięki temu skóra zyska elastyczność, przez co ciało będzie wyglądać szczuplej.

#Nadmiar tłuszczu #Nadwaga
agnieszka gajda czerwinska
Lek. Agnieszka Gajda – Czerwińska

Jako lekarz zajmuje się problemami dotyczącymi położnictwa i ginekologii. Usługi obejmują przede wszystkim profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób narządu rodnego, a także poradnictwo antykoncepcyjne.  Oferuje poradnictwo prekoncepcyjne, diagnostykę i leczenie niepłodności, prowadzenie ciąży fizjologicznej oraz...