Zbyt duże lub za małe wargi sromowe, a także ich niesatysfakcjonujący kształt to, wbrew pozorom, ważne dla kobiety sprawy. Nie tylko mają one wpływ na jej samopoczucie, ale także na pewne życiowe aktywności.

Wargi sromowe

Istnieją bardzo różne rodzaje warg sromowych. Wargi sromowe mogą różnić się u kobiet zarówno rozmiarami jak i kształtem. Co więcej, rodzaje warg sromowych mogą ulegać zmianie w ciągu życia kobiety, pod wpływem różnych czynników. Nie zawsze zmiany te są przez nie dobrze odbierane, dlatego korekcja warg sromowych i plastyka warg sromowych to dwa rodzaje zabiegów, które stworzone zostały po to, aby w takich przypadkach pomagać. Do gabinetów medycyny estetycznej coraz częściej zgłaszają się zarówno młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety, które pragną poczynić zmiany w kształcie warg sromowych lub ich rozmiarze.

rozne rodzaje warg sromowych

Najczęstszym problemem, który skłania ich do tego działania jest przerost warg sromowych, ale nic nie stoi nie przeszkodzie, aby korekta warg sromowych lub plastyka warg sromowych była przeprowadzana w celu osiągnięcia kształtu lub rozmiaru warg sromowych, z którymi pacjentka zwyczajnie czuje się najlepiej. Modelowanie warg sromowych przeprowadza się również po to, aby lepiej mogły one spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest ochrona kanału rodnego przed infekcjami intymnymi, zakażeniami czy podrażnieniami.

Przerost warg sromowych

Normalne jest, że wargi sromowe mniejsze, jak sama nazwa wskazuje, są mniejsze od dużych warg sromowych. Zdarzają się jednak sytuacje odwrotne. Gdy wargi sromowe mniejsze są tak duże, że wystają spomiędzy dużych warg sromowych, przypadki te określa się jako przerost warg sromowych albo tzw. fartuszek hotentocki lub – bardziej potocznie – „motylek”. W skrajnych przypadkach, wargi sromowe mniejsze mogą osiągać długość nawet do 10 cm, powodując istotny problem podczas współżycia czy utrudniając uprawianie sportu.

Przerośnięte wargi sromowe często są przyczyną niemałych kompleksów, w szczególności, gdy stają się mocno widoczne pod bielizną, strojem kąpielowym oraz legginsami. Mogą wiązać się również z problemami życia seksualnego – bólem, pieczeniem czy podrażnieniami powstającymi podczas stosunków. Pacjentki nierzadko nie są zadowolone nie tylko z ich rozmiaru czy kształtu, ale również np. koloru, który w przypadku warg sromowych mniejszych jest zazwyczaj dość intensywny. Rozwiązaniem problemów z przerośniętymi wargami sromowymi jest między innymi plastyka warg sromowych czy zabiegi z wykorzystaniem lasera.

Chociaż trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaki jest kanon urody damskich narządów płciowych, z pewnością ingerencja w ich wygląd jest wskazana, jeżeli te są źródłem kompleksów, są stale obcierane przez odzież czy utrudniają podejmowanie aktywności seksualnej lub odbierają z niej przyjemność. Lista przeciwwskazań do wykonania nawet najbardziej inwazyjnych zabiegów z tego zakresu jest mimo wszystko dość krótka, a większość z potencjalnych przeszkód przejściowa, zatem chęć zmiany wyglądu swoich narządów płciowych zawsze warto omówić z lekarzem, jeżeli tylko czujemy, że pozwoli nam to bardziej cieszyć się życiem.

Fartuszek hotentocki w pewnych społecznościach np. wśród plemion afrykańskich, uznawany jest jako ideał kobiecości, do którego warto dążyć wykorzystując zabiegi plastyczne. W naszej kulturze jednak przyjęło się, że przerost warg sromowych nie jest pożądaną sytuacją. Na szczęście istnieje możliwość korekcji warg sromowych, która rozwiązuje problem z fartuszkiem hotentockim – jest nią między innymi plastyka warg sromowych.

Czynniki powodujące zmiany warg sromowych

Różne czynniki sprawiają, że wargi sromowe mogą zmieniać swój kształt lub rozmiar. Na niektóre z nich nie mamy wpływu. Wśród czynników powodujących przerost warg sromowych, ich zniekształcenie lub utratę objętości, najczęściej wymienia się:

  • przerost warg sromowych po porodzie,
  • przerost warg sromowych w wyniku częstych infekcji intymnych,
  • przerost warg sromowych spowodowany bogatym życiem seksualnym,
  • przerost warg sromowych spowodowany noszeniem biżuterii w miejscach intymnych,
  • utrata objętości tkanki warg sromowych po odchudzaniu,
  • utrata objętości tkanki warg sromowych w wyniku starzenia się organizmu,
  • intensywne kuracje hormonalne przeprowadzane w dzieciństwie.

Korekcja warg sromowych

Plastyka warg sromowych w naszej Klinice może być przeprowadzona na dwa sposoby:

  • zabiegi chirurgii plastycznej – labioplastyka służąca jedynie zmianie kształtu sromu często łączona bywa z wypełnieniem warg sromowych tkanką tłuszczową pacjentki. Jednak gdy problemem jest przerost warg sromowych, zabieg ograniczany jest do wykonania odpowiednich nacięć, które pozwolą zmniejszyć zbyt duże wargi sromowe.

Labioplastyka w Klinice OT.CO w Warszawie

  • zabiegi kwasem hialuronowym – to wersja dla poszukujących mniej inwazyjnej metody korekcji warg sromowych, którym nie przeszkadza, że efekt zabiegu utrzymuje się do 2 lat, a nie jak w przypadku labioplastyki – nawet do końca życia. Substancja wprowadzana jest podskórnie, za pomocą cienkiej igły. Rezultaty korekcji warg sromowych kwasem hialuronowym to przede wszystkim zwiększenie objętości warg sromowych, kształtu oraz jędrności. Plastyka warg sromowych tą metodą polecana jest szczególnie osobom, które utraciły objętość tkanki miejsc intymnych na skutek intensywnego odchudzania lub postępujących procesów starzenia. Zabieg ten nie jest przeznaczony dla osób posiadających za duże wargi sromowe.

Modelowanie warg sromowych kwasem hialuronowym w Klinice OT.CO w Warszawie

Wargi sromowe to ważna część ciała kobiety. Jeśli nie czujemy się zadowolone z ich wyglądu, warto poszukiwać metod korekcji warg sromowych, które w dzisiejszych czasach mogą być już wykonywane nawet bez użycia skalpela, ot co.

agnieszka gajda czerwinska
Lek. Agnieszka Gajda – Czerwińska

Jako lekarz zajmuje się problemami dotyczącymi położnictwa i ginekologii. Usługi obejmują przede wszystkim profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób narządu rodnego, a także poradnictwo antykoncepcyjne.  Oferuje poradnictwo prekoncepcyjne, diagnostykę i leczenie niepłodności, prowadzenie ciąży fizjologicznej oraz...