Polipy szyjki i trzonu macicy to niewielkie guzki, których pojawienie się jest warunkowane przerostem błony śluzowej macicy. Mogą mieć zróżnicowane kształty i rozmiary – od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Czasami zdarza się, że występują w liczbie mnogiej. Przeważnie rozpoznaje się je podczas rutynowej wizyty u ginekologa, ponieważ zwłaszcza niewielkie polipy zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Utrudnia to zatem samodzielne dostrzeżenie ich przez Pacjentki. Przyczyny powstawania polipów macicy nie są jeszcze do końca poznane, ale obecnie funkcjonuje przekonanie, że pojawiają się one w związku z nadaktywnością estrogenów. Czynnikiem ryzyka powstawania polipów jest wiek, częste infekcje intymne, zapalenia szyjki macicy lub problemy hormonalne.

Przebieg choroby i objawy

Żeby stwierdzić obecność polipów, zazwyczaj wykonuje się standardowe badanie ginekologiczne oraz badanie ultrasonograficzne. U kobiet, u których zdiagnozowano polipy macicy, często występują nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, przedłużające się i obfite krwawienia miesięczne, sporadycznie również upławy i bóle w dole brzucha. Zdarza się, że są również przyczyną zwiększonej częstotliwości występowania infekcji intymnych. Przy obecności polipów na szyjce lub trzonie macicy zaleca się zrobienie panelu badań, który pozwoli wykluczyć również inne choroby i zmiany ginekologiczne. Często podobne symptomy są sygnałem nieco poważniejszych dolegliwości. Po zdiagnozowaniu polipów nie należy się przesadnie martwić, ponieważ tylko 1% zmian ma charakter złośliwy. Nie wolno ich jednak zaniedbywać.

Najpopularniejsze metody leczenia polipów

Jedną z metod, które mogą być pomocne w leczeniu polipów macicy, jest histeroskopia. Wówczas, leczenie polipów macicy przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym przy obecności anestezjologa. Zabieg polega na wprowadzeniu do macicy niewielkiej kamery wyposażonej w precyzyjne narzędzia chirurgiczne, które pozwalają na dokładne obejrzenie narządu i powstałych zmian oraz ich usunięcie. Wycięte polipy przesyła się do badań histopatologicznych w celu wykluczenia obecności komórek nowotworowych. W przeważającej większości zabieg wystarczy przeprowadzić raz. Czasami zdarza się jednak, że zmiany tworzą się na nowo. Mniejsze zmiany można usunąć za pomocą terapii hormonalnej. Ponieważ metodę leczenia dobiera się indywidualnie, zalecana jest jak najszybsza konsultacja ginekologiczna. W Klinice OT.CO pracują doświadczeni lekarze, którzy pomogą poradzić sobie z każdą niepożądaną zmianą dotyczącą narządów płciowych.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje