Pęcherze na skórze to nieestetyczny objaw charakterystyczny dla wielu schorzeń lub reakcji alergicznych. Bąble powstają jako pęcherze wypełnione jałową lub patologiczną treścią. Pojawiają się zarówno u mężczyzn, kobiet, jak i dzieci – na każdym etapie życia.

Pozornie zmiany skórne wydają się trudne do zdiagnozowania jednak odpowiednia wiedza medyczna pozwala poprawnie sklasyfikować występujące bąble. Za ich powstanie odpowiedzialne są głównie takie choroby wirusowe i bakteryjne, jak opryszczka, ospa wietrzna, liszajec zakaźny, pęcherzyca, pemfigoid pęcherzowy lub epidermolysis Bullosa. Warto jednak pamiętać, że bąble w postaci niewielkich pęcherzyków mogą świadczyć o występowaniu niegroźnych stanów zapalnych, jak np. pokrzywka alergiczna.

W większości przypadków spowodowanych chorobami o podłożu autoimmunologicznym, pęcherze pojawiają się na rumieniowym podłożu i szerzą się, obejmując dużą powierzchnię skóry. Występowaniu bąbli bardzo często towarzyszy ból i dyskomfort. Choroby, które objawiają się występowaniem pęcherzy mogą doprowadzić do zaburzeń wodno – elektrolitowych, nadkażeń bakteryjnych, zaburzeń oddechowych, a nawet zgonu.

W przypadku pojawienia się bąbli na skórze należy natychmiast zgłosić się do lekarza dermatologa, który postawi odpowiednią diagnozę i dobierze sposób leczenia. Wykwalifikowany personel medyczny w skuteczny sposób pomoże w radzeniu sobie z problemem. Oferujemy wiele skutecznych metod na widoczne zredukowanie bąbli na skórze, które przedstawiamy poniżej.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje