Złuszczanie naskórka jest stosowane w kosmetologii oraz dermatologii, a zabiegi te korzystnie wpływają na poprawę wyglądu skóry. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy co to peeling złuszczający, który polega na usunięciu martwych komórek ze zrogowaciałego naskórka. Po takim zabiegu skóra zaczyna samoistnie produkować nowe komórki. Zabieg złuszczania naskórka ma na celu spłycenie drobnych zmarszczek oraz rozjaśnienie przebarwień. Warto go stosować jako terapię wspomagającą przy kuracji trądzikowej i po zabiegu depilacji w celu zapobiegania wrastaniu włosów w skórę. Regularne złuszczanie naskórka daje lepsze i dłuższe efekty w postaci jędrnej i gładkiej skóry.

Peeling złuszczający – jakie ma działanie?

Złuszczanie naskórka w znacznym stopniu pomaga usunąć wszelkie zanieczyszczenia, martwe komórki oraz warstwy naskórka, a także odblokowuje gruczoły łojowe, co z kolei zapobiega powstawaniu zaskórników. Po każdorazowym wykonaniu peelingu w warunkach domowych lub w gabinecie skóra będzie gotowa do nałożenia kremu pobudzającego skórę do regeneracji i tworzenia nowych komórek. Taki rodzaj zabiegu jest szczególnie zalecany przed rozpoczęciem okresu opalania latem, ponieważ kolor skóry po opalaniu będzie jeszcze ładniejszy, wyraźniejszy, a opalenizna utrzyma się na dłużej.

Peelingi stosowane na twarz oraz ciało

Złuszczanie naskórka w obrębie skóry twarzy oraz ciała przeprowadza się metodą chemiczną lub mechaniczną.

Peeling medyczny wykonywany w gabinetach kosmetycznych wykorzystuje w większości metodę chemiczną zawierającą mocne kwasy. Peeling chemiczny stanowi bowiem jeden z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych sposobów na pozbycie się martwego naskórka za pomocą działania substancji chemicznych, czyli odpowiednio przygotowanych i bezpiecznych mieszanek nałożonych na skórę. Wybór substancji aktywnej jest uzależniony od rodzaju oraz fenotypu skóry, a także oczekiwanych rezultatów. Jest to całkowicie bezpieczna, bezbolesna i polecana metoda także do wykonywania w warunkach domowych.  Jedyny dyskomfort, jaki można poczuć związany jest z lekkim szczypaniem lub pieczeniem.

Zabiegi chemiczne dzielą się na:

  • Powierzchniowy – naskórek jest usuwany w celu likwidacji niewielkich zmarszczek, trądziku oraz małych przebarwień.
  • Średnio głęboki – oczyszcza naskórek oraz skórę właściwą powodując zmniejszenie głębszych zmarszczek, blizn, a także poważniejszych przebarwień.
  • Głęboki – wykazuje takie samo działanie jak peeling średnio głęboki, ale do jego wykonania używa się silniejszych roztworów chemicznych (taki zabieg wykonuje zazwyczaj lekarz).

Peeling mechaniczny nie jest przeznaczony dla osób o wrażliwej i problematycznej skórze. Zawiera on drobinki różnego rodzaju, które odpowiedzialne są za ścieranie martwego naskórka. Najczęściej ziarna mają postać niewielkich, miękkich, polietylenowych kuleczek. Peeling mechaniczny polega na wmasowaniu specjalnej mieszanki w skórę twarzy przez około 5 minut. Jest to najpopularniejsza metoda, która może być wykonywana w warunkach domowych z wykorzystaniem potrzebnych kosmetyków. W salonach kosmetycznych przy wykonywaniu peelingu mechanicznego wykorzystuje się specjalne aparaty złuszczające.

Peeling mechaniczny dzieli się na:

  • Drobnoziarnisty – stosowany głównie na skórę twarzy, szyi oraz dekoltu,
  • Gruboziarnisty – idealny do stosowania na ciało oraz stopy,
  • Mikrodermabrazję – polegającą na ścieraniu górnej warstwy naskórka,
  • Dermabrazję – ścieranie ściągające skórę właściwą.

Złuszczanie naskórka, a odmładzanie skóry

Zadaniem skóry jest wytwarzanie nowych komórek, które przemieszczają się ku górze i produkują liczne substancje wiążące wodę oraz uszczelniające płaszcz lipidowy skóry. Po wykonanym zadaniu komórki ulegają obumarciu i złuszczają się, by następnie mogły zostać zastąpione nowymi.

Taki cykl trwa zwykle około 28 dni, do momentu spowolnienia metabolizmu, który następuje wraz z wiekiem – wtedy cykl odnowy komórek ulega wydłużeniu. Regularny peeling natomiast znacznie przyspiesza proces odnowy komórek i spowalnia starzenie się skóry.

Zalety peelingu

Peeling każdego rodzaju to rozwiązanie, które warto stosować regularnie w celu poprawienia kondycji skóry. Usuwa zanieczyszczenia oraz obumarłe komórki naskórka, stymulując tym samym skórę do produkcji nowych komórek. Sprawia to, że skóra szybciej się regeneruje, a koloryt ulega znacznej poprawie. Ponadto peelingi odblokowują ujście gruczołów łojowych, co zapobiega powstawaniu zaskórników.

Po wykonanym peelingu skóra zyskuje głębokie oczyszczenie, a więc jest lepiej przygotowana na przyjęcie kosmetyków i ampułek, których składniki ulegają lepszemu wchłanianiu się. Złuszczona skóra o wiele dłużej utrzymuje także opaleniznę i sprawia, że wygląda świeżo. Regularne zabiegi oczyszczające z użyciem peelingu sprawiają, że skóra staje się jasna, promienna oraz zyskuje zdrowy koloryt.

#Cera trądzikowa #Blizny #Przebarwienia skórne #Zmarszczki i kurze łapki
emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...