Zabiegi na twarz obejmują szeroką gamę środków do wygładzania, ujędrniania, a także poprawiania jakości skóry. Wśród nich istnieje jednak kilka propozycji, które w szczególnie dobry sposób radzą sobie z odmłodzeniem oraz upiększeniem skóry, zyskując przy tym popularność.

Czym są zabiegi na twarz?

Zabiegi na twarz mają za zadanie poprawę jędrności oraz kondycji skóry. Pozwalają na wymodelowanie konturu twarzy, a także redukują powstałe przebarwienia. Większość z nich nie wymaga wcześniejszego przygotowania skóry ani zastosowania znieczulenia. Czasem po przeprowadzeniu zabiegów na twarz, pojawia się obrzęk, zasinienie lub zaczerwienienie – są to jednak całkowicie naturalne procesy, które znikają po pewnym czasie.

Efekty przeprowadzonych zabiegów nie utrzymują się na stałe – wstrzykiwane substancje z czasem ustępują, a nici liftingujące ulegają wchłonięciu. Niektóre zabiegi trzeba również wykonywać w seriach. Mimo tego coraz więcej osób decyduje się na wykonanie zabiegów medycyny estetycznej, aby poczuć się lepiej we własnym ciele.

Botoks na twarz

Botoks jest substancją naturalnie wytworzoną przez bakterie. W medycynie estetycznej zasłynął on jako bardzo skuteczny preparat do walki ze zmarszczkami, który umożliwia wygładzenie skóry w krótkim czasie.

Botoks jest stosowany przede wszystkim do redukowania zmarszczek w górnej części twarzy – kurzych łapek, zmarszczek między brwiami, czy też poprzecznych na czole. Zabieg z wykorzystaniem botoksu zapobiega wydzielaniu neuroprzekaźnika, który warunkuje skurcz mięśni. Rozluźnione mięśnie mają postać złagodzonych zmarszczek. Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową to zabieg składający się z dwóch etapów. Na początku identyfikuje się obszar kwalifikujący się do poddania zabiegowi, a następnie wprowadzony zostaje roztwór toksyny w sposób śródskórny – za pomocą bardzo cienkiej igły.

Zabiegi z botoksem w Klinice OT.CO w Warszawie

Efekt jest widoczny już po 2 – 3 dniach od przeprowadzonego zabiegu, utrzymuje się on około 4 miesięce. Przeprowadzany jest bez znieczulenia. Czasem w miejscu wstrzyknięcia toksyny botulinowej pojawia się niewielkich rozmiarów siniak.

redukcja zmarszczek botoksem

Mezoterapia twarzy

Mezoterapia igłowa to najskuteczniejszy zabieg poprawiający kondycję skóry od środka. Sekret tkwi w specjalnie mieszance , którą dobiera się indywidualnie do potrzeb danego pacjenta, a także w kwasie hialuronowym aplikowanym w głąb skóry. Zbieg w naturalny sposób umożliwia zredukowanie zmarszczek oraz pobudzenie skóry do regeneracji, dzięki czemu staje się ona odżywiona, bardziej elastyczna oraz jędrna. Zabieg mezoterapii pozwala na ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, mrozem, wiatrem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, które redukuje odczuwanie jakiegokolwiek bólu. Podczas wykonywania mezoterapii dobiera się specjalny koktajl witaminowy, który następnie zostaje zaaplikowany w skórę na głębokość 1 – 2 mm za pomocą niewielkiej igły.

Zabiegi mezoterapii w Klinice OT.CO w Warszawie

Efekty zabiegu można zauważyć już po przeprowadzeniu sesji 1 lub 2 zabiegów. Na początku skóra będzie posiadała niewielkie zasinienia, które są całkowicie naturalnym objawem i ulegają samoczynnemu wchłonięciu. W rezultacie skóra staje się miękka i nawilżona. Dzięki właściwej pielęgnacji po zabiegu można cieszyć się rezultatami nawet przez rok.

Kwas hialuronowy na twarz

Kwas hialuronowy jest odpowiedzialny za prawidłowe nawilżenie skóry. Substancja ta występuje w organizmie w naturalny sposób i stanowi jeden z najważniejszych jej składników oraz barierę ochronną przed infekcjami bakteryjnymi. Wypełniacze przygotowane na podstawie kwasu hialuronowego są precyzyjnie umieszczane w skórze poprzez wstrzyknięcie.

Kwas hialuronowy może być wykorzystywany do podniesienia opadających kącików ust, powiększenia ust, poprawy owalu twarzy, czy też do spłaszczenia zmarszczek. Wykonanie zabiegu nie wymaga od pacjentów żadnych szczególnych przygotowań wcześniej. W trakcie zabiegu podaje się miejscowe znieczulenie, a sam kwas wprowadza się w skórę przez jej ostrzykiwanie cienką igłą na różne głębokości skóry.

Zabiegi z kwasem hialuronowym w Klinice OT.CO w Warszawie

Efekty można zaobserwować od razu po wykonanym zabiegu, należy jednak pamiętać, że rezultaty utrzymują się od 9 do 12 miesięcy. Po upływie tego czasu w skórze dochodzi do naturalnej degradacji kwasu, a zabieg należy powtórzyć.

Laserowe usuwanie przebarwień z twarzy

Zabiegi z wykorzystaniem lasera CO2 pomagają w skuteczny sposób zredukować niechciane zmiany skórne oraz przebarwienia na twarzy. Laser usuwa zmiany skutecznie, dzięki czemu nie ma potrzeby, aby martwić się nawracającym problemem. Działanie lasera polega na odparowywaniu wody oraz obkurczeniu naczyń krwionośnych z miejsca, gdzie skierowana była wiązka lasera. Zabieg ten nie powoduje również krwawienia, ponieważ niewielka ranka powstała po nim bardzo szybko się goi.

Przebieg zabiegu trwa od kilku do zaledwie kilkunastu minut – w zależności od wielkości oraz rodzaju zmiany skórnej. Pacjent otrzymuje również znieczulenie miejscowe, przez co nie musi obawiać się bólu. Lekarz stosuje specjalistyczne kompresy chłodzące, które łagodzą dyskomfort spowodowany pieczeniem oraz szczypaniem. Wiązka lasera skierowana zostaje przez lekarza na wybraną zmianę skórną i wywołuje efekt odparowywania wody. Dzięki takiemu działaniu skóra mobilizuje się do szybkiej regeneracji oraz gojenia się.

Laseroterapia, Zabiegi laserowe w Klinice OT.CO w Warszawie

Na skórze bezpośrednio po przeprowadzonym zabiegu może pojawić się obrzęk i lekkie zaczerwienienie, które stanowią naturalny proces. Miejsca poddanego zabiegowi nie należy nadmiernie eksponować na działanie promieni słonecznych aż do czasu zagojenia się. Pełny rezultat zabiegu można zauważyć po około 4 – 5 tygodniach, a pozytywne efekty utrzymują się przez okres nawet 12 miesięcy.

laserowe usuwanie przebarwien w warszawie

Nici liftingujące twarz

Nici liftingujące wykonane są z kwasu glikolowego oraz polimlekowego i stanowią alternatywę dla tradycyjnych metod liftingu twarzy, który opiera się na napinaniu i naciąganiu skóry. Zastosowanie nici liftingujących w medycynie estetycznej opiera się na wprowadzaniu ich pod skórę. Wykonuje się to w taki sposób, aby unosiły ją ku górze, niwelując równocześnie opadanie związane z postępującym wiekiem. Dodatkową zaletę zabiegu stanowi fakt, że skóra zyskuje pobudzenie do uruchomieniu naturalnych procesów regeneracyjnych. Pozwala to na dodatkowe ujędrnienie i odmłodzenie wybranego obszaru skóry. Nici liftingujące wykonuje się z rozpuszczalnych materiałów. Z czasem są one wchłaniane przez organizm i ulegają rozpuszczeniu.

Modelowanie twarzy nićmi liftingującymi przebiega w znieczuleniu miejscowym. Cały zabieg trwa około 45 minut, a szybka rekonwalescencja pozwala na powrót do codziennych obowiązków po kilku dniach.

Po upływie 2 tygodni od zabiegu skóra zyskuje miękkość i naturalny wygląd. Rezultaty można zauważyć już w ciągu roku, gdy wokół nici dochodzi do powstania nowych włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za uniesienie skóry oraz poprawę jej napięcia.

Co umożliwiają zabiegi na twarz?

Zabiegi na twarz to podstawa dla wszystkich osób, które z różnych względów nie są zadowolone z jej owalu czy stanu swojej skóry. Pozwalają cofnąć czas o kilka lat, pozbyć się blizn, nierówności, przebarwień po trądziku czy obwisłej skóry. Są lekiem na upływający czas oraz dają szansę na to, by uporać się ze skutkami wieloletniego stresu lub zmęczenia widocznego w postaci zmarszczek. Do wyboru mamy zabiegi na twarz:

  • odmładzające – wygładzające zmarszczki, wyrównujące koloryt i sprawiające, że skóra prezentuje się promiennie.
  • regenerujące – dbające o to, by dostarczyć skórze wszystkich potrzebnych składników odżywczych.
  • nawilżające – polegające na aplikowaniu substancji nawilżających oraz wiążących wodę w naskórku.
  • liftingujące – dążące do pozbycia się luźnej skóry, a także jej uelastycznieniu.

Dlaczego warto wykonać zabiegi na twarz?

Wśród podstawowych cech omówionych zabiegów na twarz można wymienić to, że są nieinwazyjne, w większości iniekcyjne lub polegające na wykonywaniu niewielkich nakłuć. Dzięki temu gwarantują nie tylko szybkie gojenie, ale także umożliwiają niemal natychmiastowy powrót do codziennych obowiązków, co ceni większość Pacjentek. Osobom, które nie przepadają za igłami, a mimo wszystko chciałyby skorzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej, polecane są zabiegi na twarz z wykorzystaniem lasera – ten może mieć działanie nie tylko usuwające przebarwienia, ale również regenerujące czy umożliwiające przebudowę skóry.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....