Choć mogłoby się wydawać, że wizyta mężczyzny w gabinecie medycyny estetycznej stanowi niecodzienny widok, w rzeczywistości jest to zupełnie normalne. Na zabiegi coraz częściej decydują się panowie, którzy troszczą się o swój wygląd. Około 20% pacjentów klinik medycyny estetycznej stanowią właśnie panowie.

Medycyna estetyczna również dla mężczyzn

Zabiegi medycyny estetycznej przestają się kojarzyć jedynie z powiększaniem ust lub z innymi nienaturalnymi sposobami na zmianę wyglądu. Zabiegi, które wykonywane są pod czujnym okiem specjalistów z długoletnim doświadczeniem, stanowią sposób na podkreślenie naturalnego piękna oraz zamaskowanie niedoskonałości. Mężczyznom w takim samym stopniu jak kobietom, zależy na swoim wyglądzie. Chcieliby oni poczuć się lepiej, a także wzmocnić pewność siebie.

Kwestie związane z wizerunkiem są bardzo ważne między innymi w niektórych zawodach. Stan włosów, dłoni oraz cery stanowi wizytówkę każdego człowieka. To właśnie kondycja skóry zdradza, ile mamy lat.

Na zabiegi medycyny estetycznej decydują się zwykle mężczyźni w wieku 40 – 50 lat. Jest to około 20% pacjentów gabinetów i klinik medycyny estetycznej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten odsetek będzie wciąż rósł, ponieważ zwiększa się świadomość społeczeństwa w zakresie dbania o własne ciało.

Popularne zabiegi medycyny estetycznej dla mężczyzn

Nie istnieje takie pojęcie, jak zabiegi medycyny estetycznej przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn. Panowie mają możliwość, aby skorzystać z takiej samej oferty, co panie. Są jednak pewne zabiegi, które wybierane są chętniej lub rzadziej. Mężczyźni bardzo często decydują się na zabiegi małoinwazyjne. Zależy im także na uzyskaniu pożądanych efektów w krótkim czasie, bez konieczności długiej rekonwalescencji.

Peeling chemiczny

Jednym z najchętniej wybieranych zabiegów przez męską część społeczeństwa jest właśnie peeling chemiczny. Panowie decydują się na niego w przypadku, gdy na skórze twarzy pojawiły się pierwsze objawy starzenia lub kłopotliwe przebarwienia. Peeling z wykorzystaniem kwasu ma właściwości bakteriobójcze, odbarwiające oraz rewitalizujące. Dużą zaletą kwasu jest fakt, że można go stosować o każdej porze roku do każdego typu skóry.

Nie zawiera on w składzie żadnych substancji fotouczulających, przeciwdziała także powstawaniu przebarwień. Zabieg ten gwarantuje delikatne złuszczenie skóry, które bardzo łatwo można ukryć kremami nawilżającymi.

Sam przebieg zabiegu nałożenia peelingu chemicznego trwa około 20 minut i jest całkowicie bezbolesny. Peelingi chemiczne wywołują delikatne złuszczenie naskórka, a do swoich codziennych obowiązków można wrócić bardzo szybko po ich wykonaniu.

Po przeprowadzonym zabiegu skóra może być początkowo lekko zaczerwieniona. Efekt ten jednak znika po kilku godzinach. Zjawisko złuszczania skóry utrzymuje się kilka dni. Nie przeszkadza to jednak w codziennym życiu. W rezultacie skóra zyskuje rozświetlenie, oczyszczenie, a komórki są stymulowane do odnowy (efekt anty – aging).

Modelowanie twarzy kwasem mlekowym

Wbrew pozorom, zabieg ten jest równie popularny wśród mężczyzn, jak i kobiet. Modelowanie twarzy Sculptra wykorzystuje skuteczny materiał, który stymuluje produkcję kolagenu. Sculptra to substancja, która jest stworzona na podstawie kwasu L – polimlekowego, który występuje naturalnie w organizmie. Substancja ta jest odpowiedzialna za tworzenie pod skórą naturalnego rusztowania, które produkuje kolagen. Cały proces przyspiesza naturalną regenerację oraz odbudowę objętości tkanki podskórnej. Preparat Sculptra poprawia stan skóry oraz przywraca młodzieńczy kształt twarzy.

Zabieg trwa od 30 do 60 minut. Czas ten jest uwarunkowany obszarem skóry, jaki został poddany zabiegowi. Wykorzystuje się bardzo cienkie igły, które sprawiają, że zabieg jest praktycznie bezbolesny. Pacjenci mogą otrzymać również znieczulenie miejscowe – jeśli mają takie życzenie. Aplikowana substancja zawiera zawiesinę kwasu L – polimlekowego w wodzie. Wstrzykuje się go w tkanki podskórne lub śródskórne w miejsca, gdzie lekarz stwierdził wcześniej utratę lub zanik tkanki tłuszczowej. Gdy preparat zostanie wprowadzony pod skórę, lekarz wykonuje delikatny masaż obszarów poddanych działaniu substancji. Pozwala to na jej dokładniejsze rozprowadzenie.

Natychmiast po przeprowadzeniu zabiegu należy 2 razy dziennie wykonywać masaż miejsc, w których podany został preparat. Działania takie należy praktykować przez okres 2 tygodni. Pierwsze efekty zabiegu są widoczne już po kilku tygodniach od momentu wstrzyknięcia kwasu. W tym czasie następuje wzmożona produkcja nowych włókien kolagenowych, które znacznie poprawiają jędrność i zwiększają elastyczność skóry. Efekty będą więc uwidaczniały się z dnia na dzień, a pozytywne rezultaty utrzymują się nawet do 25 miesięcy.

Laser frakcyjny CO2

Trzecim z najpopularniejszych zabiegów wybieranych przez panów jest usuwanie zmian skórnych za pomocą lasera frakcyjnego CO2. Zabieg ten polega na odparowaniu wody oraz obkurczeniu naczyń krwionośnych, gdzie skierowano wiązkę lasera. Rana bardzo szybko się goi, a laser nie powoduje krwawienia.

Przebieg zabiegu trwa od kilku do kilkunastu minut. Jest to zależne od wielkości oraz rodzaju zmiany skórnej, która ma być poddana usunięciu. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a lekarz stosuje po terapii specjalne kompresy chłodzące, które łagodzą dyskomfort spowodowany pieczeniem i szczypaniem. Lekarz kieruje wiązkę światła na wybraną zmianę skórną, powodując efekt „dziurkowania” i równocześnie odparowywania wody. Takie działanie mobilizuje skórę do szybszej regeneracji oraz gojenia się miejsc.

Tuż po przeprowadzonym zabiegu na skórze pojawi się lekki obrzęk oraz zaczerwienienie. Jest to w pełni naturalny proces, który znika po kilku dniach. Miejsc, które były poddane zabiegowi nie można eksponować na działanie promieni słonecznych, aż do chwili całkowitego zagojenia się. Po upływie 2 – 3 dni w miejscu usuniętej zmiany, naskórek zaczyna się złuszczać. Pełny efekt zabiegu uwidacznia się po upływie 4 – 5 tygodni, a pozytywne skutki utrzymują się przez 12 miesięcy.

Jak przygotować się do wizyty w klinice medycyny estetycznej?

Przed wizytą w klinice medycyny estetycznej panowie powinni zastanowić się, jakich efektów oczekują. Czy chodzi o poprawę wyglądu, odżywienie skóry, a może jedynie o wygładzenie zmarszczek? Dokładnie sprecyzowane oczekiwania pozwolą lekarzowi medycyny estetycznej dobrać odpowiedni zabieg oraz metody leczenia.

Poza tym bardzo ważne jest, aby skorzystać z oferty jedynie renomowanej kliniki medycyny estetycznej, która zatrudnia specjalistów. Pozwala to na przeprowadzenie zabiegu w prawidłowy sposób oraz zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia powikłań.

#Owal twarzy #Starzenie skóry #Zmarszczki i kurze łapki #Zmiany skórne
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania.Jest...