Badania przeprowadzone przez CBOS wykazało, że aż ośmiu na stu dorosłych Polaków ma przynajmniej jeden tatuaż. Rośnie też popularność makijażu permanentnego, który pozwala zaoszczędzić czas potrzebny rano na podkreślanie brwi, ust lub stworzenie kreski na powiece. Zdarza się jednak, że zmieniamy zdanie co do tatuażu lub makijaż permanentny okazuje się nieumiejętnie wykonany i oszpeca, zamiast upiększać. W takiej sytuacji można się go pozbyć za pomocą lasera. Czy jednak każdy tatuaż da się usunąć w taki sposób? I jak przygotować się do laserowego usuwania tatuażu?

Jak powstaje tatuaż lub makijaż permanentny?

Tatuaż jest trwały, ponieważ nakłuwa się skórę właściwą za pomocą igły i w ten sposób wprowadza barwnik. Nakłuwanie naturalnie prowadzi do powstawania ran, dlatego zaczynają się procesy regeneracji skóry. Podczas gojenia część barwnika zostaje usunięta przez działanie układu limfatycznego, ale część pozostaje w skórze właściwej, dzięki czemu wykonany wzór jest widoczny przez lata – nie znika, mimo łuszczenia naskórka.

Główna różnica między makijażem permanentnym a tatuażem polega na wielkości cząsteczki oraz głębokości jej umieszczenia – do makijażu wykorzystuje się barwniki o większych cząsteczkach. W przypadku makijażu permanentnego umieszcza się barwnik w naskórku, a nie skórze właściwej. Sprawia to, że jest mniej trwały, ponieważ organizm pozbywa się barwnika podczas naturalnych procesów złuszczania naskórka. Zazwyczaj trwałość makijażu permanentnego to ok. 2-3 lata.

Metody usuwania tatuaży i makijażu permanentnego

Rozwiązaniem jest tutaj laseroterapia. Różnorodność rodzajów laserów oraz możliwość dostosowania długości fali sprawiają, że znajdują zastosowanie w wielu zabiegach medycyny estetycznej. Pozwalają nie tylko na usuwanie niechcianych tatuaży czy nieudanego makijażu permanentnego, ale też leczenie blizn potrądzikowych i innego rodzaju przebarwień.

Laser w precyzyjny i kontrolowany sposób dostarcza energii świetlnej do tkanek, dzięki wyjątkowym właściwościom wiązki laserowej:

  • Brak rozproszenia – wiązka laserowa biegnie w określonym kierunku i praktycznie nie ulega rozproszeniu, dzięki czemu zapewnia dużą moc promieniowania i umożliwia przesyłanie światła na duże odległości.
  • Równa długość fali – w wiązce lasera światło ma identyczną długość,
  • Spójność – fotony równomiernie rozchodzą się w wiązce, dlatego każdy fragment skóry jest tak samo intensywnie poddawany działaniu lasera.

Światło z wiązki laserowej jest pochłaniane przez znajdujące się w skórze właściwej lub naskórku barwniki, które pod jego wpływem rozpadają się na mniejsze cząsteczki i są wydalane z organizmu.

Czy kolorowe tatuaże również da się usuwać?

Wbrew krążącym na ten temat mitom, laserowe usuwanie tatuażu pozwala pozbyć się nie tylko czarnego, ale też kolorowego tuszu. Wymaga to jednak dostosowania długości fali, ponieważ nie każdy barwnik jest jednakowo podatny na działanie lasera. Nie można więc z góry określić, ile serii będzie potrzebne, aby pozbyć się konkretnego tatuażu. Jeśli znajdują się w nim takie barwniki, jak żółty czy zielony, zazwyczaj trwa to dłużej. Najprostsze jest usunięcie tradycyjnego, czarnego tatuażu. Kolor nie jest jednak jedynym czynnikiem, który wpływa na stopień skomplikowania laseroterapii. Znaczenie mają również głębokość umiejscowienia barwnika (im głębiej się znajduje, tym wolniej rozkłada się pod wpływem lasera i wolniej organizm się go pozbywa), wielkość tatuażu, miejsce położenia (np. tatuaże na żebrach czy dłoniach naturalnie są „płytsze” od tych na nogach czy ramionach) oraz skład chemiczny barwnika. Zdarza się, że w barwnikach stosowanych do tatuowania znajduje się dwutlenek tytanu, który rozjaśnia barwnik, ale bardzo prawdopodobne, że to właśnie ten składnik utrudnia usuwanie tatuażu.

Najczęstsze problemy związane z makijażem permanentnym

Prawidłowo wykonany makijaż permanentny wymaga umieszczenia barwnika w naskórku – jeśli pigment zostanie podany głębiej, to makijaż staje się tatuażem i nie znika mimo upływu lat. Nie jest to jednak jedyny problem, który może prowadzić do chęci usunięcia makijażu permanentnego. Nieumiejętnie wykonany makijaż sprawia, że brwi po jakimś czasie stają się niebieskie – to skutek użycia zbyt ciemnego zimnego pigmentu, który zawiera dużo niebieskich barwników. Możliwe jest również usuwanie nieudanego makijażu ust czy powiek, ale lekarz zawsze określa, jakie efekty można osiągnąć u konkretnej pacjentki. W delikatnych okolicach, takich jak powieki, laserowe usuwanie zbyt głęboko zrobionej permanentnej kreski mogłoby poskutkować powstawaniem blizn. Jeśli jednak doszło np. do migracji barwnika, zazwyczaj można bez problemu usunąć niedoskonałości z użyciem lasera.

Czy pigment zostanie usunięty ze skóry w 100%?

W zdecydowanej większości przypadków tatuaż da się usunąć w 100%, jednak różni się liczba koniecznych do tego sesji: zazwyczaj jest to od 3 do 10, a przerwy między kolejnymi zabiegami wynoszą ok. 6 tygodni. Ten proces wygląda podobnie, jak leczenie przebarwień, z każdym zabiegiem tatuaż staje się coraz jaśniejszy. Po zakończonej laseroterapii można ponownie cieszyć się gładką skórą lub wykonać w tym miejscu nowy tatuaż.

Laseroterapia to skuteczny sposób, aby naprawić skutki błędów młodości czy wyboru nieodpowiedniego specjalisty. Jeśli zastanawiasz się nad usunięciem tatuażu lub makijażu permanentnego, zapisz się na konsultację – nasi lekarze opowiedzą Ci więcej na temat laseroterapii.