Zacznijmy od początku – pierwszym tematem będzie najbardziej zewnętrzna część naszego organizmu, czyli skóra. Dlaczego jest tak ważnym organem?

Stan skóry = stan organizmu

Mówi się, że skóra stanowi barometr naszego zdrowia. Istotnie jest to narząd, który odzwierciedla kondycję i stan zdrowotny organizmu. Należy pamiętać, że zmiany na skórze mogą być wynikiem złej pielęgnacji, ale mogą być również objawem wielu chorób toczących nasz organizm. To na skórę oddziałuje stres, brak witamin czy choroby cywilizacyjne.

Jak dbać o skórę?

Wiele osób uważa, że dbałość o skórę ogranicza się do dbałości zewnętrznej, czyli do regularnych kąpieli i ewentualnej pielęgnacji z użyciem kremów i balsamów. Co jeszcze jest ważne dla stanu naszej skóry?

  • Dieta – zbilansowana i bogata w warzywa oraz owoce będzie nie tylko dobra dla naszego umysłu, ale i dla skóry. Ważne jest także picie odpowiedniej ilości płynów.
  • Sen – sen to najlepsze lekarstwo, także dla naszej urody. Wysypianie się to gwarancja promiennego wyglądu skóry.
  • Unikanie używek – papierosy i alkohol sprawiają, że nasza cera staje się matowa i przygaszona, a także znacznie szybciej się starzeje.
  • Odpowiedni ubiór – temperatura ma duży wpływ na stan naszej skóry. Latem, słońce oraz wiatr narażają skórę na wysuszenie, z kolei zimą skóra może stać się ściągnięta i kłująca, jeśli nie zabezpieczymy jej odpowiednio przed mrozem.

Warto także wspomnieć, że pielęgnacja skóry zależna jest od płci, wieku czy rodzaju samej skóry. Innej pielęgnacji wymaga skóra osób przewlekle chorych, osób starszych, ludzi młodych, dojrzewających nastolatków czy kobiet w ciąży.

Zagrożenia dla skóry

Skóra narażona jest na szereg zagrożeń, z których najczęstsze to:

  • Promienie UV – przyspieszają procesy starzenia się skóry oraz mogą prowadzić do powstania czerniaka.
  • Klimatyzacja – prowadzi do spadku wilgotności powietrza, przez co nasza skóra traci wodę i staje się mniej odporna na podrażnienia, a znajdujące się w niej gruczoły łojowe zaczynają intensywniej pracować.

Skóra to ważny narząd. Warto dbać o to, aby jak najdłużej zachować ją w dobrej kondycji. W końcu warunkuje ona przecież nasz wygląd, ot co.

#Starzenie skóry
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania.Jest...