Utrata włosów to powszechny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Wielu z nas szuka skutecznych sposobów na przywrócenie gęstości i objętości włosów. W takiej sytuacji często pojawia się pytanie: czy leczenie zachowawcze wystarczy, czy konieczny będzie przeszczep włosów? Dzisiaj skupimy się na możliwych rozwiązaniach problemu łysienia.

Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze to szeroki zakres metod, które mają na celu spowolnienie procesu utraty włosów i stymulację ich wzrostu. Istnieje wiele dostępnych opcji, takich jak stosowanie preparatów farmaceutycznych, karboksyterapia skóry głowy czy mezoterapia skóry głowy. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z tych metod.

Preparaty farmaceutyczne

Do najpopularniejszych preparatów stosowanych u osób, które zmagają się z łysieniem, należą minoksydyl czy finasteryd. Celem ich stosowania jest zatrzymanie procesu łysienia i stymulacja wzrostu włosów. Dostępne są zarówno w postaci płynów, jak i tabletek oraz mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami np. mezo- czy karboksyterapią.

Karboksyterapia skóry głowy

Karboksyterapia skóry głowy to kolejna nieinwazyjna metoda leczenia łysienia. Polega na wprowadzaniu dwutlenku węgla do skóry głowy za pomocą cienkiej igły. Ten bezpieczny zabieg poprawia krążenie krwi, dostarcza skórze tlen i składniki odżywcze oraz stymuluje wzrost włosów. Karboksyterapię poleca się w przypadku kilku łysienia androgenowego, plackowatego i bliznowaciejącego. Można zdecydować się ten zabieg również, jeśli po prostu masz problem z nadmiernym wypadaniem i powolnym odrastaniem włosów.

Mezoterapia skóry głowy

Kolejną nieinwazyjną metodą jest mezoterapia skóry głowy, czyli wstrzykiwanie substancji odżywczych bezpośrednio w skórę głowy. Wykorzystywane do mezoterapii preparaty zawierają różne składniki aktywne: witaminy, minerały, aminokwasy i inne substancje odżywcze, które wzmacniają cebulki włosowe i pobudzają wzrost włosów. Wykorzystuje się między innymi metodę XL Hair, gdzie preparat zawiera aż 50 substancji aktywnych, wśród których znajdują się między innymi witaminy, kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, kwas galusowy, aminokwasy, kwas hialuronowy, czynnik wzrostu fibroblastów i mikroelementy.

W formie mezoterapii igłowej skóry głowy podaje się również preparat Dr Cyj. W jego skład wchodzi 7 peptydów oraz stabilizowany kwas hialuronowy. Żeby poprawić kondycję włosów, najlepiej jest wykonać całą serię 4 zabiegów.

Leczenie zachowawcze może być skuteczne, zwłaszcza w początkowych stadiach łysienia oraz u osób, które tracą włosy ze względu na stres, niedobory żywieniowe itp. Warto jednak pamiętać, że u niektórych nie da się zatrzymać łysienia, a leki i dodatkowe zabiegi mogą co najwyżej odłożyć przeszczep włosów w czasie. Dzieje się tak często w przypadku łysienia androgenowego, kiedy nadwrażliwe na działanie androgenów włosy z wiekiem stają się coraz słabsze i rzadsze. Wygląda to podobnie, jak w przypadku starzenia skóry: na początkowych etapach można je spowalniać odpowiednio dobranymi zabiegami, ale kiedy jego objawy są już bardzo zaawansowane, pomóc mogą co najwyżej radykalne metody, takie jak lifting twarzy. Kiedy obserwujesz przerzedzenie włosów, na początek warto umówić się na konsultację u trychologa, żeby poszukać przyczyny nadmiernego wypadania włosów i zaplanować leczenie.

Przeszczep włosów

Przeszczep włosów to procedura chirurgiczna, która polega na przeniesieniu włosów z obszarów obfitego wzrostu (donorów) do obszarów z przerzedzonym włosiem (biorców). W zależności od metody, takiej jak FUE (Follicular Unit Extraction) czy FUT (Follicular Unit Transplantation), włosy mogą być pobierane pojedynczo lub w postaci pasma skóry. Przeszczep włosów daje trwałe i naturalne efekty, ponieważ przeszczepia się włosy pacjenta. Stosuje się go, jeśli łysienie jest już zaawansowane, a inne metody nie przynoszą satysfakcjonujących efektów.

Przeszczep włosów w Klinice OT.CO w Warszawie

Osoby zmagające się z łysieniem często długo zastanawiają się, czy decydować się na przeszczep, czy pogodzić się z utratą włosów. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, ale warto pamiętać, że nowoczesne przeszczepy metodą FUE, nie są tak uciążliwe, jak stosowana dawniej metoda FUT. Po pierwsze, nie ma konieczności zakładania szwów, a zabieg nie zostawia widocznych blizn. Oprócz tego, zabieg metodą FUE jest mniej bolesny, a rekonwalescencja trwa od 4 do 7 dni, a nie jak w przypadku FUT: nawet 3 tygodnie.

Odzyskanie linii włosów po przeszczepie

Jedną z najczęstszych obaw pacjentów przed przeszczepem jest nienaturalny efekt. Takie myślenie to kwestia dawniej stosowanych metod, polegających na przeszczepianiu całych pasów skóry i dużych kępek włosów. Te techniki sprawiały, że nie wyglądały naturalnie, ale powstawał tzw. efekt lalki. W przypadku metody FUE wygląda to inaczej, ponieważ mieszki włosowe przeszczepia się niesymetrycznie, pod różnymi kątami, żeby stworzyć nierówną, naturalną linię włosów. Takie podejście sprawia, że nikt nie musi wiedzieć o przeszczepie: włosy będą wyglądać, jakby nigdy nie było interwencji chirurga.

Leczenie łysienia jest możliwe dzięki metodom zachowawczym, które nie zawsze przynoszą pożądane efekty lub za pomocą przeszczepu. Warto zgłosić się do doświadczonego trychologa, aby zaplanować terapię specjalnymi preparatami oraz zabiegi, a jeśli to nie pomoże – pozostaje zastanowić się nad przeszczepem.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...