Epidemia koronawirusa w ogromnym stopniu dotknęła pacjentów oraz nałożyła ograniczenia w życiu codziennym. Przychodnie i poradnie specjalistyczne w dużej mierze przekształciły się w telemedycynę, natomiast szpitale wstrzymały przyjęcia pacjentów na planowane zabiegi operacyjne. Panująca pandemia koronawirusa oraz izolacja nie powinny natomiast być powodem do rezygnacji z dbania o siebie, własne zdrowie oraz samopoczucie. Operacje plastyczne oraz zabiegi medycyny estetycznej mogą zostać przeprowadzone z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Najważniejsze, aby zwrócić uwagę na higienę przed i po zabiegu, okres rekonwalescencji oraz pielęgnację.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Zgodnie z zaleceniami, każda klinika świadcząca usługi z zakresu chirurgii plastycznej musi zostać odpowiednio przygotowana do zabiegów. Nowe procedury sanitarno – epidemiologiczne dotyczą każdego etapu kontaktu z kliniką. Po wizycie każdego pacjenta konieczna jest dezynfekcja urządzeń oraz przyrządów używanych do zabiegu. Szczególnie zaleca się używanie jednorazowych przyrządów, a w przypadku braku możliwości – dezynfekcję oraz sterylizację.

Odstępy pomiędzy pracownikami i miejscami pracy powinny wynosić co najmniej 1,5 metra, a w danym gabinecie może przebywać jeden pacjent wraz z lekarzem i asystentem przeprowadzającym zabieg. Obowiązkowo należy przeprowadzać pomiar temperatury każdego z pacjentów oraz personelu. Warto ograniczyć także liczbę osób w poczekalni i wewnątrz budynku.

Podczas przeprowadzania zabiegu oraz po jego zakończeniu pacjent nie ma obowiązku noszenia maski lub przyłbicy. Natomiast cały personel bezwzględnie musi mieć maskę, rękawiczki oraz inne środki ochronne przez cały czas. Co więcej, dezynfekcja klamek i innych często używanych powierzchni jest obowiązkiem i zaleca się jej wykonywanie kilka razy dziennie.

Powyższe postępowanie znacznie ogranicza możliwość zarażenia się i umożliwia przeprowadzenie zabiegu w bezpiecznych warunkach.

Zabiegi z wykorzystaniem lasera Icoone

Zabiegi z wykorzystaniem lasera głęboko stymulują skórę. Dzięki głowicom masującym oraz rolkom, w których znajdują się mikrootwory, skóra otrzymuje dogłębny masaż. To dzięki ich pomocy można rozpraszać i skupiać na konkretnym obszarze ciała wartość ciśnienia. Doskonałym przykładem jest Icoone laser, który stanowi  bezpieczny zabieg z wykorzystaniem lasera, pozwala na szybkie ujędrnienie skóry oraz poprawę jej wyglądu. Jest on szczególnie polecany osobom, którym zależy na wysmukleniu i wymodelowaniu sylwetki lub regeneracji mięśni po dużym wysiłku fizycznym.

Zabieg ICOONE w Klinice OT.CO w Warszawie

Bezwzględną zaletą laseroterapii jest jej czas. Zabiegi te nie należą do długich, a ich czas trwania zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta (może wynosić od 30 do 60 minut). Zabieg z wykorzystaniem lasera można przeprowadzać zarówno na twarzy, jak i pozostałych częściach ciała – brzuchu, udach, szyi, pośladkach. Bez względu na rodzaj cery (naczynkowa, delikatna, wrażliwa), laser lcoone to całkowicie bezpieczna metoda, która może być przeprowadzona na każdym typie skóry.

Należy jednak  pamiętać, że skóra po zabiegu jest dużo bardziej wrażliwa i podatna na zakażenia. Właśnie z tego względu należy szczególnie dbać o higienę oraz nosić maseczkę na twarzy (po przeprowadzonym zabiegu). Koniecznie trzeba zapewnić jak najkrótszą drogę do domu, aby zminimalizować kontakt z innymi osobami. Przed nałożeniem kremu na okolicę poddaną zabiegowi zawsze należy umyć i zdezynfekować dłonie. Co do tej kwestii zasady się nie zmieniły.

Mycie i dezynfekcja rąk

Zabiegi chirurgiczne w czasie epidemii

Pomimo pandemii koronawirusa, przeprowadzenie bardziej inwazyjnych zabiegów chirurgicznych jest jak najbardziej możliwe i bezpieczne. Aby tak się stało, należy jednak zastosować większe środki ostrożności. Przed wykonaniem takich zabiegów jak wszczepienie implantów lub liposukcja zaleca się zastosowanie samoizolacji przez 10 dni przed oraz po zabiegu. Działanie takie ma na celu uniknięcie zarażenia się wirusem.

Co więcej, przed wykonaniem planowanego zabiegu należy wykonać RTG płuc oraz podstawową morfologię krwi, która dostarczy informacji o stanie zdrowia pacjenta. Szczególnie zaleca się także przeprowadzenie testu na COVID w celu wykluczenia zakażenia. Powyższe działania są bardzo ważne i umożliwiają przeprowadzenie zabiegu bez niepotrzebnego narażenia zdrowia pacjenta.

Bez względu na rodzaj przeprowadzanego zabiegu należy zwracać uwagę na to, aby płyn do dezynfekcji nie dostał się w okolice skóry podrażnionej po zabiegu. Może to spowodować podrażnienie, pieczenie oraz reakcję alergiczną. Dlatego należy unikać dotykania miejsc po zabiegu, oczywiście poza momentem nakładania kremu nawilżającego oraz łagodzącego.

Decyzja o przeprowadzeniu zabiegów chirurgii plastycznej w dobie pandemii powinna być dokładnie przemyślana. Osoby poddające się zabiegom muszą w szczególny sposób zadbać o czas i warunki potrzebne do prawidłowego gojenia się skóry. Należy zapewnić odpowiedni okres rekonwalescencji, powstrzymać się od prac fizycznych oraz kontaktu z innymi osobami.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....