Nos to centralny element twarzy, dlatego w dużej mierze wpływa na jej wygląd. Znaczenie ma między innymi kształt jego czubka – często wystarczy zrobić operację koniuszka nosa, aby pozbyć się kompleksów i poczuć się lepiej we własnym ciele. Kiedy więc warto zdecydować się na taki zabieg?

Czym jest operacja czubka nosa?

Nos składa się z dwóch głównych części: kostnej i chrzęstnej. Część kostna nosa to kość nosowa, która stanowi górną część nosa i kość sitowa, tworząca dolną część nosa i jego podstawę. Część chrzęstna znajduje się w czubku, bokach oraz w dole nosa. Podczas operacji, chirurg plastyczny może zmniejszyć zarówno tkankę chrzęstną, jak i kostną, aby nadać nosowi bardziej estetyczny kształt i proporcje. Często wystarczająca jest jednak przebudowa chrząstki. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnego przypadku oraz oczekiwanego efektu końcowego.

Korekta czubka nosa, części chrzęstnej w Klinice OT.CO w Warszawie

Operacja nosa jest uznawana za skomplikowany zabieg, jednak nie zawsze musi to tak wyglądać. Nie u każdego pacjenta konieczne jest wykonanie pełnej korekty nosa, obejmującej część chrzęstną i kostną. Jeśli problemem jest sam czubek np. ze względu na swój rozmiar lub kształt, wystarczy skorygować chrząstkę, dzięki czemu operacja jest krótsza i wiąże się z mniej uciążliwą rekonwalescencją. Jeśli podczas zabiegu nie trzeba ingerować w tkankę kostną, bardzo często możliwe jest przeprowadzenie go w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest mniejszym obciążeniem dla organizmu. Chirurg plastyczny skupia się na dolnej części nosa, bez naruszania kości, ale już taki zabieg pozwala znacznie poprawić proporcje twarzy.

Kiedy warto zdecydować się na operację czubka nosa?

Podstawą jest oczywiście konsultacja z doświadczonym chirurgiem plastycznym, który określi, jaka metoda operacji będzie najlepsza oraz przedyskutuje możliwe do osiągnięcia efekty. Operacja czubka nosa to mniej inwazyjna alternatywa dla tradycyjnej korekty, która pozwala pozbyć się takich niedoskonałości, jak:

 • Nadmiernie obniżony czubek nosa – delikatnie zadarty nos jest uznawany za pożądany i do takiego efektu często dąży się, wykonując korektę. Jeśli jednak pojawia się zbyt duży kąt nosowo-wargowy, nos jest nadmiernie zadarty, co może prowadzić do kompleksów. Problem da się rozwiązać, usuwając środkową część chrząstek skrzydłowatych.
 • Znacznie obniżony czubek nosa – zdarza się też, że opadający czubek nosa zaburza proporcje twarzy. Może też sprawiać, że nos optycznie wydaje się garbaty lub podkreślać rozmiar istniejącego garbka. Takiego problemu również można pozbyć się dzięki korekcji chrzęstnej części nosa – zszywając chrząstki skrzydłowate. Dzięki temu nos wydaje się bardziej delikatny i lepiej pasuje do reszty twarzy.
 • Zbyt szerokie nozdrza – nadmiernie wydatne skrzydełka nosa mogą zaburzać rysy twarzy. Takie niedoskonałości da się jednak z powodzeniem korygować, nacinając lub wycinając niewielką część chrząstki, a następnie umiejętnie ją zszywając.
 • Szeroki czubek nosa – zdarza się też, że czubek nosa jest nieproporcjonalnie duży i szeroki, przez co nie pasuje do rysów twarzy. Chirurg plastyczny usuwa tutaj boczną część chrząstki skrzydełek nosa, dzięki czemu czubek staje się bardziej delikatny.
 • Asymetria nosa – czubek nosa może być rozdwojony lub asymetryczny, co zaburza wygląd twarzy. W takiej sytuacji wystarczająca jest korekta części chrzęstnej, żeby pozbyć się problemu i przywrócić harmonię rysów.
 • Rekonstrukcja nosa – wykonując korektę czubka nosa, można nie tylko pozbyć się nadmiaru tkanki chrzęstnej, ale też uzupełnić jej braki, które powstały np. w wyniku wypadku. Często da się wykorzystać tutaj nadmiar chrząstki skrzydłowatej, aby wykonać rekonstrukcję.

Oczywiście nie każdą niedoskonałość da się zniwelować, operując wyłącznie tkankę chrzęstną. Dostępne są jednak takie techniki, jak ultradźwiękowa korekcja nosa PIEZO czy plastyka zachowawcza preservation rhinoplasty, dzięki którym rekonwalescencja jest znacznie łatwiejsza niż przy tradycyjnej operacji metodą otwartą. Do korekcji PIEZO wykorzystywane są ultradźwięki, które pozwalają precyzyjnie ciąć oraz korygować rozmiar i położenie kości. Ta metoda jest bardziej delikatna, dlatego uszkodzenia otaczających tkanek miękkich są ograniczone do minimum, a pacjent szybciej dochodzi do siebie. Technika preservation rhinoplasty doskonale sprawdza się za to przy usuwaniu garbu czy prostowaniu skrzywionego nosa. Jest to metoda plastyki zachowawczej – tkanki nosa poddaje się resekcji, dzięki czemu zmienia się jego kształt.

U kogo nie można wykonać korekcji nosa?

Chociaż operacja części chrzęstnej jest mniej skomplikowana, niż pełna korekcja, nie można jej bagatelizować, ponieważ jest sporą ingerencją w wygląd twarzy. Istnieją również przeciwwskazania, które wykluczają pacjenta z wykonania operacji nosa. Należą do nich przede wszystkim:

 • Nadciśnienie tętnicze,
 • Nieuregulowana cukrzyca,
 • Problemy z krzepnięciem,
 • Infekcja wirusowa lub bakteryjna,
 • Stany zapalne skóry w okolicy nosa,
 • Ciąża i karmienie piersią.

Przed zabiegiem lekarz zleca wykonanie podstawowych badań, przede wszystkim krwi, żeby mieć pewność, że nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Chociaż korekcja części chrzęstnej jest mniej inwazyjna, w pierwszych dniach po operacji warto prowadzić bardziej oszczędzający tryb życia. Trzeba też liczyć się z możliwością zaczerwienienia, opuchlizny i bólu, jednak zazwyczaj da się go opanować za pomocą zwyczajnych środków przeciwbólowych.

Nos to główna część twarzy i w dużej mierze wpływa na jej wygląd, dlatego tak wiele osób ma kompleksy związane z wyglądem swojego nosa. W wielu przypadkach, można jednak pozbyć się niedoskonałości, korygując wyłącznie część chrzęstną.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...