Medycyna estetyczna działa na wielu obszarach naszego ciała. Są to nie tylko zabiegi mające opóźnić proces starzenia się skóry, ale również zabiegi umożliwiające osobom transpłciowym czuć się dobrze we własnym ciele. Wiele osób zmagających się z brakiem akceptacji własnego ciała, dzięki medycynie estetycznej może dokonać korekty płci.

Czym jest medycyna estetyczna dla osób transseksualnych?

Zabiegi medycyny estetycznej dla osób transpłciowych to przede wszystkim zmiana płci. Jest to proces długotrwały oraz złożony, dlatego wymaga stałej opieki specjalisty. Operacja korekty płci przebiega inaczej u kobiet, a inaczej u mężczyzn. Jej celem jest uzyskanie wyglądu płci przeciwnej poprzez szereg zabiegów zmieniających wewnętrzne narządy płciowe oraz zewnętrzny wygląd pacjenta. Warto jednak pamiętać, że operacja korekty płci jest tylko jednym z wielu etapów, przez które zgodnie ze swoją wolą może przejść osoba transpłciowa, aby móc dokonać zmiany płci i pełnej przemiany.

Medycyna estetyczna w Klinice OT.CO w Warszawie

Osoby transpłciowe przechodzą zabiegi w zależności od indywidualnych potrzeb i nie wszystkie decydują się na każdą możliwość (dla każdego inny etap będzie zakończeniem tranzycji i jej pełnią). Jeśli jednak dana osoba potrzebuje skorzystać ze wszystkich dostępnych możliwości tranzycji, to sama medyczna korekta jest procesem wieloetapowym i długim — a oprócz tego jeszcze taka osoba ma przed sobą tranzycję prawną i społeczną.

Mimo że zmiana płci to proces długotrwały i złożony daje znakomite efekty, pozwalające godnie żyć osobom z dysforią płciową.

  • samoakceptacja,
  • możliwość odczuwania przyjemność z życia seksualnego,
  • uzyskanie cech charakterystycznych kobiety lub mężczyzny,
  • całkowita zmiana wyglądu zewnętrznego,
  • zmiana narządów płciowych.

Jak przebiega zabieg zmiany płci?

Wiele osób rozważających przemianę zastanawia się, jak wygląda zmiana płci oraz jak długo trwa proces. Ponadto ważną kwestią jest pytanie ile kosztuje zmiana płci. Zabiegi, które oferujemy w Klinice OT.CO., pomagające przejść przez cały proces tranzycji, kosztują od 7 tysięcy i sięgają nawet do 60 – 70 tysięcy złotych. Oczywiście całkowity koszt zależy od cech indywidualnych pacjenta. Przed przystąpieniem do ingerencji chirurgicznej u pacjenta musi zostać zdiagnozowana transpłciowość, a osoba chcąca dokonać zmiany płci musi przejść liczne badania, również psychologiczne.

Operacja zmiany płci w Klinice OT.CO w Warszawie

Dlatego warto mieć na uwadze, że operacja korekty płci to złożony proces, który najczęściej rozpoczyna się od uzyskania opinii psychologicznej, seksuologicznej i psychiatrycznej. Następnie podejmowana jest decyzja o terapii hormonalnej, która należy oczywiście do danej osoby. Transmężczyźnie (czyli osobie oznaczonej przy urodzeniu jako kobieta) podaje się testosteron, który skutkuje między innymi obniżeniem głosu czy pojawieniem się zarostu. Transkobiecie (czyli osobie oznaczonej przy urodzeniu jako mężczyzna) podaje się estradiol, często też progesteron. Tu terapia hormonalna ma za zadanie między innymi spowodować rozrost piersi, powstrzymanie działania androgenów czy wygładzenie skóry. W obu przypadkach następuje też redystrybucja tkanki tłuszczowej.

Niestety, żeńskie hormony nie powodują zmiany głosu (a jeśli nawet, to niewielką) – transkobiety ćwiczą swój głos, by go sfeminizować, ponieważ bez ćwiczeń nie są w stanie osiągnąć typowo żeńskiej barwy. Jeśli transmężczyzna przestałby przyjmować testosteron, a przeszedłby już mutację, jego głos nie wróci do poprzedniej barwy pod wpływem jego naturalnych, żeńskich hormonów obecnych w ciele.

 

operacja zmiany plci

Finalnym oraz najważniejszym etapem korekty płci jest operacja. U transpłciowych mężczyzn jest to waginoplastyka, podczas której formuje się z żeńskich narządów płciowych penisa. Jest to niezwykle skomplikowany i trudny zabieg, dlatego nie wszystkie osoby się na niego decydują. Podczas operacji korekty płci w przypadku transpłciowych mężczyzn usuwa się piersi, macicę oraz jajniki. Natomiast operacja korekty płci u transpłciowych kobiet polega przede wszystkim na usunięciu jąder oraz penisa i utworzeniu pochwy ze skóry penisa bądź z kawałka jelita. Z żołędzi tworzy się łechtaczkę, a z moszny — wargi sromowe.

Skórę z usuniętego penisa wykorzystuje się do uformowania pochwy oraz łechtaczki. Ponadto wykonuje się zabieg wszczepienia implantów piersi oraz operację krtani związaną z usunięciem tak zwanego „jabłka Adama”. Wiele osób decyduje się również na zabiegi, które wpływają na wygląd twarzy oraz kształt sylwetki. Warto mieć na uwadze, że zabiegi związane z korektą płci muszą odbywać się w pewnych odstępach czasowych, dlatego całkowita korekta płci może nastąpić nawet w czasie dwóch lat od pierwszych działań. Mocnymi stronami zabiegu są:

  • Samoakceptacja – pacjent po przejściu procesu korekty płci czuje się dobrze we własnym ciele;
  • Precyzja – zabieg pozwala uzyskać efekty odzwierciedlające cechy charakterystyczne danej płci;
  • Efektywność – po zabiegu korekty płci pacjenci w dalszym ciągu odczuwają satysfakcję z życia seksualnego.

Proces korekty płci przechodzi się jednorazowo, jednak należy pamiętać, że jest on wieloetapowy. Bardzo trudne, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe jest, aby cofnąć rozpoczęte działania związane z korektą płci. Poszczególne zabiegi muszą być przeprowadzane w zalecanych odstępach czasowych, jednak każdy z nim wykonuje się bez powtórzeń.

Operacja korekty płci jest przeznaczona dla osób, które ze względu na tożsamość płciową źle się czują we własnym ciele. Operacja jest przeprowadzana u osób, które według prawa mogą formalnie dokonać korekty płci. Aby to zrobić, należy wytoczyć powództwo w postępowaniu o ustalenie płci. W wyniku korzystnego wyroku osoba otrzymuje nowy Pesel oraz dane osobowe. Niektóre zabiegi, takie jak: mastektomia, powiększenie piersi, zabiegi feminizujące lub maskulinizujące twarz, hormonoterapia dostępne są przed zmianą danych. Zabiegi korekty płci przeznaczone są dla wszystkich osób, u których:

  • zdiagnozowana jest dysforia płciowa, czyli brak akceptacji własnego ciała
  • chęć korekty płci jest uwarunkowana psychiczną tożsamością płciową.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg korekty płci związany jest z wieloma etapami, dlatego jest to obszerny proces. Zaczyna się od terapii hormonalnej, a kończy na operacji narządów płciowych. Z tego względu jest to zabieg, wprowadzający zmiany praktycznie w całym ciele pacjenta. Przeciwwskazaniami do zabiegu korekty płci jest brak prawnej zgody na przeprowadzenie operacji, choroby serca oraz problemy z ciśnieniem. Sam proces tranzycji medycznej, czyli ingerencji w ciało Pacjenta jest złożony. Nie należy także zapominać o konieczności dokonania zmian np. prawnych czy społecznych.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...