Kwas hialuronowy to substancja, która może być stosowana w różnych obszarach medycyny estetycznej. Wykorzystuje się go nie tylko do powiększania i nawilżania ust, ale też korekty nosa, a nawet poprawiania kształtu żuchwy. Jak więc działa kwas hialuronowy, jakie są wskazania do jego stosowania oraz o czym warto pamiętać po zabiegu?

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to naturalnie występująca substancja w organizmie człowieka, która pełni wiele ważnych funkcji. Jest to polisacharyd, czyli związek chemiczny z grupy węglowodanów, który w organizmie pełni rolę m.in. w produkcji kolagenu czy wypełnianiu przestrzeni międzykomórkowych. Kwas hialuronowy znajduje się głównie w tkankach łącznych, skórze, stawach oraz gałce ocznej.

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest stosowany jako substancja wypełniająca, która może poprawić wygląd skóry, a także zmniejszyć widoczność zmarszczek i innych niedoskonałości. Ze względu na swoje właściwości, kwas hialuronowy jest jednym z najbezpieczniejszych i najczęściej stosowanych składników w medycynie estetycznej. Właśnie dlatego, zabiegi z jego wykorzystaniem wykonują nie tylko lekarze, ale też właściwie każdy dobry kosmetolog w Warszawie.

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego w Klinice OT.CO

Kwas hialuronowy do poprawy wyglądu warg

Kwas hialuronowy jest coraz częściej wykorzystywany do powiększania ust. Wypełnia je, a przez to sprawia, że są pełniejsze i bardziej soczyste. Kwas hialuronowy poleca się więc nie tylko osobom o małych, ale też przesuszonych ustach. Oprócz tego, sprawdza się do korekty asymetrii warg lub do wygładzenia drobnych zmarszczek wokół ust. W przypadku wypełnienia warg kwasem hialuronowym efekt utrzymuje się zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy.

Kwas hialuronowy do korekty nosa

Kwas hialuronowy może również być wykorzystywany do korekty nosa, a konkretnie do korekty nosa za pomocą iniekcji. Jest to sposób na skorygowanie niedoskonałości nosa, takich jak niewielki garb, krzywizna, asymetria, zbyt wąski nos czy nieproporcjonalny czubek. Jest to metoda nieinwazyjna i pozwala pozbyć się drobnych problemów estetycznych bez użycia skalpela. Wystarczające jest tutaj wykonanie kilku iniekcji do tkanki podskórnej i wykonanie masażu, aby preparat równomiernie się rozprowadził. Cały zabieg trwa ok. 30 minut, a efekt utrzymuje się zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy.

Modelowanie żuchwy kwasem hialuronowym

Modelowanie brody i żuchwy kwasem hialuronowym to mało inwazyjna metoda, która pozwala na poprawę proporcji twarzy i uzyskanie bardziej zdefiniowanej linii żuchwy. Kwas hialuronowy wprowadzany jest w postaci iniekcji bezpośrednio do tkanki podskórnej w okolicy żuchwy, gdzie zwiększa jędrność oraz wyostrza kontur twarzy. Jest to praktycznie bezbolesna metoda, która nie wymaga długiej rekonwalescencji. Efekt utrzymuje się zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy.

Zabieg poleca się szczególnie osobom, które straciły wyraźny kontur twarzy w wyniku procesów starzenia, ale nie tylko. Kwasem hialuronowym można też w dużej mierze skorygować takie niedoskonałości, jak za mały lub cofnięty podbródek. Oprócz tego, skóra na żuchwie stanie się bardziej jędrna i elastyczna.

Wolumetria twarzy – sposób na odzyskanie jędrności

Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym to metoda, która pozwala na rewitalizację skóry twarzy i uzyskanie bardziej młodzieńczego wyglądu. Kwas hialuronowy wprowadzany jest w postaci iniekcji bezpośrednio do tkanki podskórnej w różnych obszarach twarzy, gdzie może wypełnić ubytki i nadać jej bardziej soczysty i jędrny wygląd. Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym pozwala na korektę linii policzków, wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, a także poprawę proporcji twarzy. Wypełnienie pozwala zniwelować takie niedoskonałości, jak zapadnięte kości policzkowe i skóra pod oczami, zmarszczki, bruzdy czy miejscowy zanik tkanki tłuszczowej na twarzy.

Jest to metoda mało inwazyjna i praktycznie bezbolesna, która nie wymaga długiej rekonwalescencji. Zabieg trwa ok. 20 minut, a po jego zakończeniu możesz wrócić do normalnej, codziennej aktywności. Efekt utrzymuje się zazwyczaj od 12 do 18 miesięcy.

Rekonwalescencja po zabiegach kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszym organizmie, dlatego pacjenci tak dobrze go tolerują. Zabiegi z jego wykorzystaniem nie wymagają więc długotrwałej, uciążliwej rekonwalescencji. Najczęściej pojawiają się obrzęki, zaczerwienienia, siniaki czy ból w miejscu podania, ale takie skutki uboczne w większości przypadków ustępują po kilku dniach.

Podawanie kwasu hialuronowego bezpośrednio pod skórę jest bez porównania skuteczniejsze od smarowania skóry kremami. Jeżeli więc chcesz w mało inwazyjny i praktycznie bezbolesny sposób poprawić kształt swojej twarzy, zapisz się na konsultację i dowiedz się więcej o zabiegach z wykorzystaniem kwasu hialuronowego.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....