Liposukcja to często operacja, która może być pomocna w celu usunięcia niechcianych złogów tłuszczu. Ale czy liposukcja jest dla Ciebie?

Co to jest liposukcja? Podstawowe informacje

Liposukcja, czasem określana także jako lipoplastyka, to operacja z obszaru chirurgii plastycznej, który usuwa tłuszcz z organizmu. Liposukcję można wykonać na różnych obszarach ciała, takich jak brzuch, uda, ramiona, szyja czy plecy. Często służy do rzeźbienia i konturowania ciała poprzez redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej w określonych obszarach. Rezultaty liposukcji są zwykle długotrwałe i mogą nadać osobie bardziej proporcjonalny i estetyczny wygląd.

Oprócz usuwania nadmiaru tłuszczu liposukcja przynosi poprawę ogólnego kształtu i konturu ciała. Zmniejszając złogi tłuszczu w niektórych obszarach ciała, liposukcja może pomóc poprawić krążenie i zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób związanych z otyłością, takich jak choroby serca i cukrzyca typu 2.

Kto może skorzystać z liposukcji?

Najlepszymi kandydatami do liposukcji są osoby, które mają nadmiar tłuszczu, ale nie reagują dobrze na dietę lub ćwiczenia. Dobrymi kandydatami są również:

  • pacjenci o stosunkowo normalnej wadze,
  • osoby, które mają dobrą elastyczność skóry,
  • pacjenci w dobrym ogólnym stanie zdrowia.

Liposukcja – rodzaje

Zasadniczo, wyróżnia się następujące rodzaje liposukcji:

Liposukcja tumescencyjna

Liposukcja tumescencyjna polega na wstrzyknięciu dużej ilości płynu w leczony obszar. Płyn ten pomaga znieczulić obszar i ułatwia usuwanie tłuszczu. Wadą liposukcji tumescencyjnej jest to, że może być ona dość bolesna i stwarza ryzyko powikłań.

Liposukcja wspomagana laserem

Liposukcja wspomagana laserem wykorzystuje laser do rozbicia komórek tłuszczowych, zanim zostaną one usunięte z organizmu. Ten rodzaj liposukcji jest mniej inwazyjny niż metoda tumescencyjna i powoduje mniejszy ból i obrzęk.

Liposukcja wspomagana ultradźwiękami

Lipoplastyka wspomagana ultradźwiękami wykorzystuje energię ultradźwięków do rozbicia komórek tłuszczowych przed ich usunięciem z organizmu. Ten rodzaj lipoplastyki jest mniej inwazyjny niż lipoliza tumescencyjna, ale powoduje większy ból i obrzęk niż lipoliza wspomagana laserem.

Zabieg liposukcji – jak to wygląda?

Pierwszym krokiem jest umówienie się na konsultację z certyfikowanym chirurgiem plastycznym. Podczas konsultacji lekarz rzetelnie oceni Twój stan zdrowia, aby móc rzetelnie ustalić, czy da się przeprowadzić liposukcji. Jeśli chirurg stwierdzi, że istnieją poważne przeciwwskazania do przeprowadzenia liposukcji, może zalecić alternatywne procedury.

Liposukcja – zabieg

Liposukcja jest zwykle wykonywana w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że nie trzeba nocować w szpitalu. Sama operacja trwa zwykle 1-2 godziny, ale należy zaplanować pobyt w centrum chirurgicznym łącznie na 4-5 godzin, aby uwzględnić czas przygotowania i rekonwalescencji.

Podczas operacji chirurg wykona małe nacięcia w skórze i wprowadzi cienką rurkę zwaną kaniulą. Kaniula jest następnie używana do odsysania nadmiaru tłuszczu z organizmu. Liposukcję można wykonać na wielu obszarach ciała jednocześnie, a osiągnięcie pożądanych rezultatów może wymagać więcej niż jednej sesji zabiegowej.

Liposukcja a powrót do zdrowia

Natychmiast po operacji zostaniesz owinięty w odzież uciskową, aby zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć gojenie. Prawdopodobnie będziesz odczuwać ból i dyskomfort podczas rekonwalescencji, ale Twój chirurg może przepisać leki przeciwbólowe, aby pomóc w opanowaniu tego dyskomfortu. Większość ludzi bierze około dwóch tygodni wolnego od pracy lub zwykłych zajęć, podczas gdy rekonwalescencja po operacji liposukcji.

Ryzyko i powikłania liposukcji

Liposukcja to zabieg chirurgiczny z nieodłącznym ryzykiem, które należy wziąć pod uwagę przed poddaniem się leczeniu. Ryzyka te obejmują różnego rodzaju infekcje (mogą one wystąpić w miejscu nacięcia lub głęboko w tkance. Oznaki i objawy infekcji obejmują zaczerwienienie, obrzęk, ból, gorączkę i dreszcze) oraz krwotoki (istnieje ryzyko, że krwawienie pojawi się w trakcie zabiegu lub już po jego wykonaniu).