Nieudany makijaż permanentny czy tatuaż, który nie wygląda tak, jak miał w założeniu – to problemy, z którymi niestety styka się coraz więcej Pacjentów. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia medycyny estetycznej, która pozwala usunąć pigment wprowadzony w skórę podczas mikropigmentacji, czyli laser pikosekundowy. Wśród konkurencyjnych rozwiązań nie ma sobie równych, a jego innowacyjność sprawia, że Pacjent nie musi martwić się o długotrwałą, uciążliwą rekonwalescencję. Na czym polega zabieg wykorzystujący laser pikosekundowy? Jakie ma zalety, wskazania i jakie daje efekty? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Laser pikosekundowy – co to jest?

Laser pikosekundowy to rozwiązanie, które nie ma sobie równych na rynku. To urządzenie, które umożliwia przeprowadzenie zabiegów z zakresu laseroterapii. Laser znalazł swoje zastosowanie np. w usuwaniu nieudanego makijażu permanentnego oraz tatuażu. W trakcie zabiegu maszyna wykorzystuje najkrótszą wiązkę laserową liczoną w pikosekundach (a więc znacznie krócej, niż nanosekunda). Dla Pacjenta oznacza to krótkotrwały kontakt światła ze skórą, a także krótszy czas zabiegu, większe bezpieczeństwo i skuteczność. Pikosekundowy laser posiada źródło światła o podwójnej długości fali. Wiązka światła w kontrolowany i precyzyjny sposób dociera nawet w głębokie warstwy skóry, pobudzając jej naturalne procesy naprawcze. Dzięki temu laser pikosekundowy doskonale sprawdza się także w redukcji przebarwień czy rozstępów.

Zabieg laserem pikosekundowym jest praktycznie bezbolesny. Ból to co prawda odczucie indywidualne każdego człowieka, dlatego niektórzy Pacjenci mogą czuć nieco większy dyskomfort, niż inni, jednak to urządzenie nie ma sobie równych w tej kwestii. Poza tym sam proces rekonwalescencji nie wymaga tak dużo czasu, jak w przypadku tradycyjnego urządzenia. Wiązka lasera ma znacznie krótszy kontakt ze skórą, a więc redukuje też ryzyko wystąpienia jej przegrzania czy poparzeń.

Porównując działanie lasera pikosekundowego, żadne z wcześniej dostępnych rozwiązań nie rozbijało pigmentu barwnika na tak drobny pył. Dzięki temu pigment jest jeszcze szybciej eliminowany z organizmu, a usuwanie tatuażu czy makijażu permanentnego następuje przy zmniejszonej ilości zabiegów. Impulsy laserowe osiągają ukierunkowany prosto na pigment efekt fotoakustyczny i pozostawiają otaczające tkanki nietknięte.

Na czym polega działanie lasera pikosekundowego?

Laser pikosekundowy wiąże się z bardzo krótkim czasem trwania impulsu. To z kolei łączy się z dużą energią w trakcie stosowania urządzenia. Laser działa, rozbijając pigment wprowadzony w skórę. Do tego celu stosuje tzw. efekt fotoakustyczny. Długość fali, która jest absorbowana, zależy od koloru pigmentu w skórze. Po tym czasie jest on rozrywany, a powstałe na skutek tego procesu niewielkie fragmenty są wydalane z organizmu. Żeby całkowicie usunąć makijaż permanentny lub tatuaż za pomocą lasera pikosekundowego, niezbędne jest przeprowadzenie od 3 do 10 serii.

Laser pikosekundowy – jakie ma zalety?

Laser pikosekundowy jest obecnie najmocniejszym tego typu urządzeniem wśród dostępnego sprzętu medycznego. Sprawdza się nie tylko do usuwania makijażu permanentnego czy tatuażu, ale też różnych przebarwień, piegów, plam, znamion czy leczenia blizn potrądzikowych. Uniwersalne zastosowanie lasera jest jednak jedną z nielicznych zalet, jakie oferuje. To nowoczesne urządzenie korzysta ze światła, które bez przeszkód rozprawia się z pigmentem.

Dzięki temu laser gwarantuje znacznie lepsze rezultaty niż inne, tradycyjne techniki usuwania makijażu permanentnego. Dodatkowo minimalizuje ryzyko pojawienia się infekcji czy powstawania blizn, a równocześnie zmniejsza dyskomfort w trakcie zabiegu.

Wskazania do zabiegu

Wskazaniami do wykonania zabiegu za pomocą lasera pikosekundowego są m.in.:

  • Usunięcie tatuaży (również kolorowych),
  • Usunięcie przebarwień (piegów, słonecznych, hormonalnych, pozapalnych, stanowiących efekt fotostarzenia się skóry),
  • Rogowacenia dosłoneczne,
  • Odmładzanie skóry,
  • Pozapalne zaczerwienienia,
  • Trądzik zapalny, różowaty i rumień,
  • Usunięcie makijażu permanentnego,
  • Leczenie blizn potrądzikowych i powypadkowych,
  • Usuwanie rozstępów,
  • Melasma (ostuda),
  • Nieablacyjna rewitalizacja skóry,
  • Leczenie grzybicy paznokci,
  • Usuwanie mikropigmentacji skóry głowy.

Jakie są przeciwwskazania?

Mimo że efekty zapewniane przez laser pikosekundowy w redukcji nieudanego makijażu permanentnego lub tatuażu są imponujące, to nie zawsze można z nich skorzystać. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest m.in.: nowotwór skóry czy świeża opalenizna. Zaleca się zrezygnować z eksponowania ciała na słońce minimum przez 14 dni przed zabiegiem. Lekarz odradzi terapię także w przypadku Pacjentów ze skłonnością do powstawania bliznowców, aktywnymi infekcjami skórnymi.

Przeciwwskazania to też przyjmowanie leków oraz ziół o właściwościach fotouczulających – zmniejszających naturalne zdolności ochronne skóry przed działaniem szkodliwych promieni UV. Jest to m.in. dziurawiec, ruta, aminek zwyczajny, rumianek, arnika czy nagietek. Przed zabiegiem lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z Pacjentem, aby wykluczyć ryzyko ewentualnych przeciwwskazań.

Jakie są efekty zabiegu?

Rezultaty lasera pikosekundowego to głównie redukcja tatuaży, blizn czy przebarwień. Skóra zyskuje wyraźne wygładzenie, jędrność i elastyczność, a wszystkie niedoskonałości w formie zmarszczek czy rozstępów, ulegają spłyceniu. W przypadku usuwania tatuaży, ich likwidacja zależy od rodzaju pigmentu. Zwykle zaleca się wykonanie serii zabiegów od 3 do 10. Rezultaty można jednak zauważyć już po jednej wizycie. Przy łagodnych zmianach barwnikowych wystarczy zwykle jeden zabieg, aby uzyskać trwały efekt. Usunięcie przebarwień hormonalnych jest z kolei możliwe już po 3 zabiegach.

laser pikosekundowy efekty

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu laserem pikosekundowym zaleca się całkowitą rezygnację z eksponowania skóry na działanie promieniowania UV. Nie należy też stosować filtrów przeciwsłonecznych. Pacjent powinien z kolei pamiętać o miejscowym nawilżeniu i schładzaniu skóry, a także o piciu dużej ilości wody. Nie można uszkadzać powstałych strupków.

Laser pikosekundowy – jakie daje możliwości?

Stosując pikosekundową wiązkę laserową, można spodziewać się szybszych efektów usuwania tatuażu i mniejszej liczby potrzebnych zabiegów. Ma to ogromne znaczenie szczególnie przy usuwaniu niechcianych tatuaży, których barwnik wprowadzony jest zbyt głęboko. Klasyczny laser wymaga w tym celu większej liczby zabiegów, ponieważ posiada dłuższy impuls i mniejszą energię. Liczba zabiegów potrzebna do całkowitego usunięcia tatuażu zależy jednak od wielu czynników, np.:

  • Głębokości, na jakiej znajduje się barwnik,
  • Rodzaju i koloru barwnika,
  • Wieku tatuażu,
  • Powierzchni tatuażu.

Usuwanie tatuażu laserem pikosekundowym wykonywane jest zwykle przy zastosowaniu znieczulenia powierzchniowego kremem. To z kolei pozwala zapewnić Pacjentowi pełen komfort. Zabieg doskonale sprawdza się też przy usuwaniu makijażu permanentnego. Precyzyjnie dobierając parametry urządzenia, można zarówno całkowicie go zredukować, jak i pozbyć się jego części w celu korekty kreski.

W przypadku redukcji zmian barwnikowych procedura wygląda tak samo, jak przy usuwaniu tatuaży. Efekty uzyskuje się jednak nieco szybciej, ponieważ w przebarwieniach jest mniej barwnika. Niektóre zmiany, np. plamy starcze wymagają często tylko jednego zabiegu. Leczenie na niewielkich powierzchniach nie wymaga znieczulenia.

Laserem pikosekundowym można też leczyć blizny zanikowe. Działanie urządzenia wywołuje zjawisko LIOB, w którego trakcie dochodzi do kawitacji. Konsekwencją takiej sytuacji jest pobudzenie skóry do procesów naprawczych i jej przebudowy. Skóra produkuje nowy kolagen i włókna elastyczne. Widoczna poprawa następuje już po jednym zabiegu, ale finalny efekt uzyskuje się po kilku zabiegach w odstępie 2 – 4 tygodnie.