Kolagen to bardzo ważny składnik budulcowy ludzkiej skóry. Odpowiada między innymi za jędrność oraz jej młody wygląd. Nic więc dziwnego, że ostatnimi czasy stał się tak popularny i jest powszechnie używany zarówno w kosmetyce, jak i medycynie estetycznej. Wykorzystuje się go jako składnik kremów, ale równie często można słyszeć o suplementach diety zawierających kolagen w postaci do picia. Jednak czy kolagen do picia faktycznie przynosi efekty w postaci odmłodzenia skóry? Aby nie dać się nabrać warto wiedzieć, czym jest kolagen oraz czy jego picie to hit, czy tani chwyt marketingowy.

Czym właściwie jest kolagen?

Kolagen to białko, które posiada w swoim składzie duże ilości aminokwasów, takich jak glicyna, prolina oraz hydroskypolina i hydroksyzyna. Jest on kluczowym składnikiem budulcowym tkanki łącznej, a więc i skóry. Pełni pewnego rodzaju stelaż dla struktury skóry właściwej. Właściwości kolagenu sprawiają, że skóra jest nawilżona, jędrna, elastyczna oraz wygląda na zdrową i pełną blasku. Ponadto kolagen odpowiada za regenerację tkanek. Jednak już po 25. roku życia zauważalny jest spadek syntezy kolagenu, co wiąże się z większym zapotrzebowaniem kolagenu przez organizm, niż wynosi jego produkcja. W efekcie pojawiają się pierwsze oznaki starzenia się skóry.

kolagen do picia

Skutki niedoboru kolagenu

Niewystarczająca ilość kolagenu wiąże się przede wszystkim ze spadkiem elastyczności oraz jędrności skóry. Zauważalne są pierwsze zmarszczki oraz zwiotczenie skóry. Ponadto skóra staje się mniej nawilżona oraz bardziej narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak działanie promieni słonecznych, czy ujemne temperatury. Warto mieć również na uwadze, że kolagen jest budulcem skóry, stawów, kości oraz chrząstek. Dlatego też jego zmniejszona produkcja w organizmie przyczynia się do gorszego gojenia się ran, powstania cellulitu, większego ryzyka powstania rozstępów oraz do pojawienia się problemów ze stawami, osłabieniem włosów oraz zębów.

Kolagen do picia – hit czy kit?

Kolagen dostępny jest jako suplement diety w wielu formach. Często spotykaną jest ta do codziennego picia po rozpuszczeniu w wodzie lub w ampułce. Jednak czy kolagen w formie płynnej na pewno jest skuteczny? Po pierwsze, kolagen do picia dostępny jest w wielu atrakcyjnych smakach, które mają zachęcić do jego spożywania. Naturalnie występuje w galaretkach owocowych, podrobach, żelatynie oraz wywarach z kurzych łapek oraz ryb. Jednak w tej formie jest słabo przyswajalny, a do tego jest mało atrakcyjnym posiłkiem. Dlatego też suplementacja kolagenu w postaci płynnej wydaje się być uzasadniona szczególnie, że suplementy w składzie posiadają witaminy, które ułatwiają jego wchłanianie. Najczęściej jest to witamina C, E oraz A.

Kolagen do picia posiada formę hydrolizowaną białka, która również wpływa na łatwiejsze przyswajanie kolagenu przez organizm. Zwolennicy kolagenu do picia twierdzą, że po wypiciu kolagenu jest on absorbowany przez układ trawienny, a następnie przenika do krwiobiegu. W efekcie spożyte cząsteczki kolagenu stymulują do zwiększonej produkcji kolagenu naturalnie występującego w organizmie. Ponadto przeprowadzono liczne badania odnośnie skuteczności kolagenu do picia. Kolagen pochodzący z ryb odnotował największą skuteczność, jeśli chodzi o zwiększenie kolagenu w skórze i poprawę jej wyglądu.

Jednak zdania co do skuteczności kolagenu do picia są podzielone. Niektórzy uważają, że dostarczony kolagen w formie płynnej ulega trawieniu i w żaden sposób nie przyczynia się do wzrostu produkowanego w skórze właściwej kolagenu. Warto również mieć na uwadze, że decydując się na suplementację kolagenem do picia należy zwrócić uwagę na skład suplementu i wybierać tylko ten, który nie posiada w składzie sztucznych i podejrzanych substancji.

Skutki uboczne picia kolagenu

U niektórych osób regularnie przyjmujących kolagen zauważono powstanie reakcji alergicznych organizmu. Ponadto przyjmowanie kolagenu w formie pitnej może powodować nadwrażliwość na niektóre składniki odżywcze oraz ogólne osłabienie organizmu. Do skutków ubocznych zalicza się również bóle mięśni i stawów oraz problemy z wypróżnianiem. U osób stosujących kolagen do picia może pojawić się również kwaśny i nieprzyjemny posmak oraz zapach z ust.

Dlatego stosując kolagen do picia należy zwracać uwagę na skład suplementu oraz nie przekraczać zalecanej przez producenta dawki. Najlepiej jest wybierać kolagen morski, który został pozyskany ze skóry i łusek ryb, ponieważ jego skuteczność została poparta badaniami.

Efekty kolagenu do picia

Zwiększona ilość kolagenu w organizmie przyczynia się przede wszystkim do poprawy kondycji skóry. Skóra jest nawilżona oraz zwiększa swoją elastyczność, dzięki czemu zmarszczki stają się mniej widoczne. Ponadto u osób stosujących kolagen zauważono większą gęstość skóry oraz zmianę kondycji skóry, która wygląda młodo i świeżo. Regularne przyjmowanie kolagenu w formie płynnej pozwala również na ograniczenie powstawania nowych zmarszczek, przeciwdziała powstawaniu przebarwień na skórze oraz cellulitu i rozstępów. Pozytywnym efektem zwiększenia ilości kolagenu w organizmie jest także wzrost odporności skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, ujemne temperatury lub zanieczyszczone powietrze.

Ponadto zauważono, że kolagen w formie płynnej pozytywnie wpływa na kondycję nie tylko skóry, ale również włosów i paznokci. Stają się one mocne i przestają się rozdwajać. Kolagen pozwala również pozbyć się dolegliwości bólowych w stawach, wzmocnić zęby i kości.

Jednak, aby zauważyć efekty działania kolagenu do picia należy regularnie go przyjmować. Oznacza to codzienne wypicie zalecanej dawki suplementu. Po około miesiącu stosowania można zauważyć poprawę w wyglądzie skóry, ale pełne efekty widoczne będę dopiero po 3. miesiącach regularnego stosowania kolagenu. Jeśli zalecana dawka będzie często pomijana, kuracja nie ma większego sensu, ponieważ efekty raczej się nie pojawią. Dodatkowo wpływ na skuteczność i osiągane efekty w przyjmowaniu kolagenu ma skład suplementu.

#Starzenie skóry #Wiotka skóra